Quantcast
Channel: Šamanovo doupě
Viewing all 1335 articles
Browse latest View live

Přednáška v Městské knihovně Praha, pobočka Pohořelec

$
0
0
Spisovatel a publicista Jan Kovanic (Šaman z internetového deníku Neviditelný pes) navštívil v letech 2006, 2008 a 2014 Izrael. Své postřehy vydal jako „fejetonový cestopis“, který nazval případně: Mír v Izraeli. Dovíte se v něm, jaký je Izrael očima Jana Kovanice. Některé věci jsou zde neměnné po tisíce let, a jiné se mohou změnit během několika okamžiků. Jediné, co trvá, je mír. Je to mír mezi válkami, ale jenom Izraelci vědí, že tak je to s mírem vždycky. Beseda bude doplněna promítáním fotografií (ať už publikovaných, nebo i těch, které se do knihy nevešly), zážitky ze čtvrté cesty, autorským čtením i následnou autogramiádou. Vstup volný.

Pořádá: Městská knihovna, pobočka Hradčany
 Místo: Praha 1, Pohořelec 25, vchod brankou.
Čas: Středa 11. května, 17:17-19:00

Přijďte se podívat, poslechnout si, popovídat – a případne i koupit knihu se slevou. \ :-)


Událost na facebooku: https://www.facebook.com/events/862799023830721/

On The Road, vlastě Motorway

$
0
0
Vzhůru do tunelu!
(Izrael na vlastní kůži)

Stále ještě je středa 23. března 2016. Je to velice dlouhý den, náš první v Izraeli, ale už se chýlí ke konci. Odjíždíme z Cesareje. Je po páté odpolední hodině, závora u vjezdu k akvaduktu je už spuštěná. Závora u výjezdu není, tedy u výjezdu není žádná závora. Místo ní tu silnici přebíhá ježatý hřeben "hřebíků", před nimiž nás varoval onen děsivý nápis u vjezdu. Trochu se ostýchám na ty hřeby Janu nechat vjet, ale vypadají zplihle. Takyže jsou zplihlé – z této strany. Proto je varování u vjezdu, aby se někdo nepokusil projet v protisměru v době, kdy je spuštěná závora. Pak by se zuby či hřebíky mechanicky vzpříčily, a nashledanou, pneumatiky!


U volantu sedí zase Jana, osvědčená řidička, která má nadání pro jízdu po dálnici. Já naviguju. Vyvedu nás na modrou "motorway"číslo dva, kde nám značka dovoluje jet dokonce stovkou! A za chvíli se na nás směje ještě nedávno neuvěřitelná číslice 110. Rychlost, kterou je dovoleno jet je ale jiná než ta, kterou jet lze. Jsme v pravém pruhu, který se šine osmdesátkou. V levém pruhu si to sviští kolegové minimálně stodvacet. (Už jsme se to taky naučili jezdit tu o deset kilometrů víc, než je dovoleno. Tedy ještě víc, než je těch asi 10 % na zabudovanou chybu tachometru.) Kolegové před námi se již zařadili do rychlejšího pruhu, my dojeli původce štrúdlu – auto s vozíkem. Jenže jsme zamčení, levý pruh je téměř celistvě zaplněn. Je večerní špička, lidé se vracejí z Chadery a z aglomerace Tel Avivu a Jaffy domů. Za chvíli začíná Purim, a to by měl být každý u večeře společně s rodinou!

Tedy i my. Jana zahlédne mezeru v sousedním pruhu, vyhodí blinkr, šlápne na plyn a začne předjíždět. Jenže sešlápnout plyn u tohohle autíčka neznamená nějakou zvláštní akceleraci, na kterou je zvyklá u své čtyřkolky. Ohlédnu se dozadu – a v mrtvém úhlu zpětného zrcátka zahlédnu velký teréňák. Jeho řidič viděl náš blinkr, viděl odbočování, ale aby zpomalil z té své stodvacítky, to ho ani nenapadlo. Spíš ještě přidal. Vektory našich drah se protínají. "Pozor!" zařvu na Janu, a ona se hbitě vrátí za auto s vozíkem. Poprvé v Izraeli jsem dostal jistý záchvat antisemitismu. Později jsem si ho eliminoval tím, že jsem podobné záchvaty antisemitismu nepochybně vyvolával – u jiných řidičů. Ale teď jsem poněkud vyděšen. Tento zážitek také definitivně rozhodl o tom, že jsem z našeho itineráře vypustil zítřejší návštěvu Jaffy a pláže v Tel Avivu.

Jaffa je skvělá, a zítra má být nejteplejší den v době našeho zájezdu. Předpověď slibuje až 28°. Chtěl bych, aby si Janinka užila Středozemního moře. Nu, ale Středozemní moře je i v Haifě. A do Jaffy je z Haify přes sto kilometrů. Ráno tam v ranní špičce, kdy se Tel Aviv naplňuje, a večer zpátky ve večerní špičce, kdy se Tel Aviv vylévá. A pojedeme v tomhle??? Ona ta dvojka taky není nic moc. Konečně vidím díry v asfaltu, za jaké by se nemuseli stydět ani naše silnice. Poprvé (ale nikoli naposled) zvoláme s Janou:

"Jako doma!"


Pravda je, že ty perfektní cyklostezky za žlutou čarou doma nemáme. Tedy kajnice, po kterých se dá jezdit bezpečně na kole. Podjíždíme tubus železnice; když se na druhé straně vynoříme, chvíli závodíme s vlakem. My vyhráváme, protože vláček musí zastavit ve stanici. Haifa se blíží. Poznáme to jednak podle toho, že povolená rychlost se sníží postupně na devadesátku, i podle hřebenu Karmelu, jenž se pokradmu přibližuje k pobřeží. Podle domácí přípravy poznávám vysokou věž, která je do hřebene vetknuta jako típlé cigárko. Jako věž ta deskovitá asi třicetipatrová budova haifské univerzity ale jenom vypadá z boku. Za chvíli budeme v Haifě, i přes snížení rychlosti na 80. Chci se trefit do tunelu, mám plné pracky map. Takže vím, že teď se musíme zatočit do pravého úhlu doprava, abychom se dostali přímo od moře do hory.

Tady to bude něco stát
Silnice zatáčí doprava, dobře. Vpravo rovně pokračuje dvojka, my musíme doprava doprava, abychom se dostali na komunikaci číslo 23. A teď rovně. Rovně, říkám rovně! Rovně mírně vpravo, do levého pruhu, Janinko! Protože rovně trochu více vpravo se pravý pruh sklání doprava a míří na čtyřku, jenž by nás dovedla zpátky k Cesareji... Uf. Dvouproudá silnice se náhle mění ve čtyřproudou, což je dobře, protože tak můžeme bezpečně zpomalit před kolonou, tvořící se před check-poitnem, přesněji řečeno bránou před placeným úsekem. Vpravo jedou ti, kteří chtějí platit cash, my jedeme jiným pruhem. Zpomalí nás zpomalovací práh, v budce není žádný celník ani výběrčí daně.

Silniční poplatek se vybere jinak, a je to velice jednoduché. Žádné viněty, žádné krabičky, žádný satelit, žádný Kapsch. Na bráně jsou kamery, ty sejmou espézetku, když vjíždíte na placený úsek. A když vyjedete, tak vás taky sejmou. Podle ujetých kilometrů vám pak pošlou účet, a vy zaplatíte. Jak přesně to probíhá u majitelů aut, nevím, ale u půjčeného auta je to jasné: V půjčovně máte otevřený účet kvůli případné spoluúčasti. No a z toho se vám onen poplatek strhne. Jak geniálně jednoduché a pravděpodobně i levné! Tedy ten systém musí být levný. Jen je potřeba mít potřebný software. A propojit kamery. My moc platit nebudeme, pokud pojedeme jen kousíček, říkali nám předem znalci místních poměrů. Hm, ale v těch asi deseti papírech, co jsme ráno (tohle ráno?) dostali, a co jsme si nestačili zatím (ani celou dobu, kterou jsme strávili v Izraeli) přečíst, je za použití šestky i za použití Karmelského tunelu jednotná sazba $12. Jak jsme zjistili až později z bankovních výpisů. Zajímavo přitom jest, že cena je v celých dolarech – a nikoli šekelech. Ale třeba to platí jen pro cizince a izraelský stát tak získává cenné devizy.

Šlápni na to Janinko, je to do kopce! Vytištěné mapy mám stále v rukou, nalistoval jsem si ten správný list. Takže vím, že brzo budeme muset z tunelu vyjet. Jak brzo? Po třech minutách.

Vsuvka: Éch, čtyři dolary za minutu, není to za ten lunapark trochu moc? Avšak ušetřili jsme čtyři kilometry a deset minut. Deset nominálně. Protože se však už stmívalo a předvečerní provoz houstl, tak jsme možná ušetřili až půlhodinu. Pokud bychom totiž nebloudili... Konec vsuvky a zpět k výjezdu z tunelu:

Není to tady jako v Blance, že z tunelu vyjíždějí různé poboční tunely. Tady vyjíždí z tunelu celý tunel. A nad ním se klene spleť mimoúrovňových křížení. Takže tady hned odbočíme souběžně vpravo! Ještě dříve, než se tunel zase zanoří. A pak zatočíme ostře doprava – ale ne na první odbočce, to je chytře umístěný obchoďák... No ale nakonec se domácí příprava vyplatila. Jediné zaváhání bylo, když jsem na jednom kruháku příliš brzo odbočil, ale to bylo na souběžnou ulici. Takže před tím barákem, co jsme bydleli, jsme zaparkovali pět minut před šestou! Pyšnej jsem byl zase na své navigační umění. Pyšnej, ale se špetkou strachu z dalších dní. Věděl jsem, že to nebude tak jednoduchý! A nebylo.


Do penzionu Mayer jsme dorazili jako první. Stihli jsme se ještě osprchovat, což je potřeba, když se člověk máčí ve slané vodě. Přesněji: Já se máčel, Jana se jen brouzdala u břehu, přesto ji moře trochu šplíchlo i na vyhrnuté nohavice. Zítra má být opravdu teplo. Místo dalekého Tel Avivu si doprohlídneme Cesareu a odpoledne se zastavíme na haifské pláži. Vezmeme si s sebou i plavky a ručníky, dnes mi musely stačit trenky a k utření nátělník. Chci napravit dávnou nespravedlnost: Když byla Jana u Jadranu ještě jako studentka, nemohla do něj vlézt, protože byla nemocná.



Honorární konzul ČR
Schovanka
Po západu slunce je vlastně už zítra. A zítra je Purim! Takže Purim začíná teď. Stůl je svátečně prostřen, kolem něj krom domácích sedíme my s Janinkou, pak také další cestující po Izraeli. Ten ale nejezdí autem, mé mapě s měřítkem 1 : 235.000 se směje. On chodí po Svaté zemi převážně pěšky! Je přítomen i pan generální honorární konzul České republiky v Haifě, jímž je pan Roni Gipsz. A se svou purimovou korunkou královny Ester i mladá "schovanka" Mayerových. Tak to má být, svátek jest třeba slavit ve společnosti!

Jsou vysloveny patřičné modlitby, zapáleny svíce, a můžeme začít hodovat. A vesele rozprávět! Krom schovanky není nikdo purimově vyzdoben. Doháníme to jiným zvykem, který dosvědčuje naši pobožnost: Pijeme výborné červené víno Viña Encina, španělské, ale košer. Lahví je dost, ale je nás sedm, neopijeme se. Nejdříve se loučí schovanka, která tedy nepila, protože si jde ještě užít pouličního veselí. My odcházíme na kutě poměrně brzo, už kolem půlnoci. Doma v Praze je teprve jedenáct.

Zítra nebudeme mít vůbec nabitý program. Sjedeme jenom do Cesareje, kterou si pečlivě projdeme.

Jenom?  Budete to nabitý program!

(Prožito v Izraeli 23. března 2016, zapsáno v Praze na Lužinách ve středu 4. května 2016, dva dny po tom, co Janince nasadili další chemoterapii. První dvě laboratorní myši, které vstoupily do stejného programu o něco dříve, mají prý povzbudivé výsledky.)

*
Minulé díly vyprávění o letošní cestě do Izraele viz na blogu Šamanovo doupě, záložka Izrael.
Cestopis z Šamanových předcházejících tří cest po Izraeli seženete u knihkupců, na besedách s autogramem přímo od autora, anebo u vydavatele.

Nejbližší beseda proběhne v Městské knihovně v hradčanské pobočce na Pohořelci 25/111, ve středu 11.5.2016 v 17:17. Vstup volný
Zmíněná pobočka je vzdálena asi 100 m od stanice tramvají č. 22 Pohořelec. Sídlí sice v čísle 25, ale v jiném křídle. Vchod brankou. Však to najdete!

Cesarea na druhý pokus

$
0
0

(Izrael na vlastní kůži)

Je skvělé vstávat, až když se člověk vyspí, bez budíku. Když nemusíte stihnout autobus, který odváží turistickou skupinu v osm ráno. Je príma v klidu posnídat a povídat si přitom s milými lidmi. Jenže když vyrážíme na cestu, je už půl dvanácté. Ale co, dneska si jenom prohlédneme Cesareu. A odpoledne se po návratu vykoupeme na haifské pláži.



Cesta tentokrát pěkně odsejpá. Už víme, kudy jet. Tunelem na pobřeží (12 dolarů), a pak dvojkou k jihu. Prázdnou dvojkou, je po jarním dopravním odlivu. Není potřeba navigovat, rozhlížím se po kraji. Nad pevninou pálí polední slunce, ale nad mořem se sbírají bílé obláčky. V dáli nad vodním horizontem tvoří souvislý šedý proužek. Nezastavíme se ještě někde cestou, když máme čas? Třeba tamhle – a už je to za námi. Nahoře, na zkamenělé duně vpravo, se kolem nás mihla zřícenina jakéhosi středověkého hrádku. Ne, nezastavíme, nikde, do bychom se do Cesareje nejspíš neprobojovali. Takhle přirážíme na parkoviště už po pětatřiceti minutách jízdy. Inu – po dálnici "srovnatelné s naší" Jana umí.

Tentokrát volím vstup branou křižáckého města. Kdybychom chtěli jenom do tohoto "starého města", platili bychom 14 šekelů. Protože však hodláme propátrat celý areál, páčí vstupné 40 šekelíků. (Nejsme skupina, nejsme mládež, nejsme izraelští senioři.)  Neplatíme však nic, jen je nám proštípnuta předplacená zelená karta v patřičné kolonce. Cedule u vstupu objasňuje i taje vstupní doby: Od neděle do čtvrtka, ba i v šabatovou sobotu, je otevřeno "16:00 - 08:00". (Jest potřeba číst pozpátku.) V předšabatový pátek a v předvečer svátku je to "5-080". Luštím rébus z přešoupaných číslic v šoupacím okénku: Od osmi do tří odpoledne. Takže včera ty dvě minuty po čtvrté znamenaly vlastně už hodinu po zavíračce. A aby to bylo komplet, dodávám informaci, kterou jsme na vlastní kůži získali později v Banias a v Gamle: Do národního parku vás pustí do těch čtyř (tří) hodin. Zavírá se o hodinu později. Tu hodinu smíte ještě strávit uvnitř. Nu, dnes není před svátkem, je svátek. Na tento den, čtvrtek 24. března 2016, připadá Purim. Máme času dost.

"Tamhle v hradbách je výpadová branka, tamtudy se vraceli i jednotliví bojovníci, když byla brána zavřená," vykládám. "Do téhle mezery ve zdivu zapadala železná mříž." Stává se ze mne průvodce jednočlenné turistické skupiny. "Tady za hradbami leží kolem cesty zbytky antických sloupů a jejich hlavice. Do téhle křižáci vytesali kříž. A tamhle jsou záchodky."

Rozdělujeme se na pány a dámy, pán si však ještě předem odběhne k navigaci u bývalého fénického přístavu, aby si sejmul mraky nad mořem. Dvacet minut změnilo nadýchané cáry v ceckaté mraky. Skutečně, odborně se jim říká "mammata" (množné číslo). Mrak typu stratocumulus mamma je jednak zajímavý, a jednak přináší trvalý déšť. Nespletl se někdo v té předpovědi? Na pobřeží mělo být jasno a osmadvacet! Nejteplejší den našeho zájezdu... Zatím neprší, pocitová teplota je kolem dvaceti, ale tamo v moři se v bazénku, ohraničeném kameny, cachtají nějací otužilci. Scházíme se u Nymphaea (antické fontány s nymfou, které obrazoborci urazili hlavu). Jiní výletníci si užívají zeleného trávníku, který dnes vyplňuje místo, kde před jedním tisícem let narážely vlny na městskou fortifikaci. Děti zde pobíhají při různých míčových hrách, jen některé na sebe vzaly purimové převlečení. Jejich rodiče spíše posedávají či polehávají a dívají se na to dovádění i na práci, která probíhá na odkrytých hradbách.



Ač svátek, pracují zde pilně dělníci. Traktor natahuje své nabírací chapadlo, jen aby nesjel z hradeb. Zeměměřiči pilně vyměřují. Dělníci vyvážejí ze zřícenin nanesenou zeminu a sypou ji do velkých bílých pytlovitých tašek s velkými uchy. Probíhá zde rekonstrukce něčeho původnějšího. Ještě před křižáckým opevněním zde byly oblouky umělého kamenného pódia, na kterém stál římský chrám. No jo, Herodes nebyl troškař. Za pár let se budeme moci podívat, jak se ta rekonstrukce povedla. Předpokládám, že když už – podle zde umístěného obrázku – budou ony oblouky zaskleny, že se uvnitř nich budou nalézat prodejny užitečných předmětů trvalé hodnoty a cenných suvenýrů ...

My si zde koupili něco netrvalého: asi tři deci džusu z granátových jablek. Tedy spoustu granátových jablek a práci mladého šikovného muže. Když vidím televizní reklamy na moderní odšťavňovače, vždy si vzpomenu, jak fungují podobná zařízení ve Středomoří: Žádná elektřina, žádné otáčení kličkou. Jednoduché stlačení pákou, a lis vykoná svoji povinnost. Za tu sladkokyselou, trpce svíravou dobrotu granátové barvy jsme dali jen 30 šekelů. Deci za deset... (To nepřepočítávej, ale bylo to asi jako za vjezd do tunelu.) K umělohmotnému pohárku jsme vyfasovali dvě brčka. A bylo to dobré, aj dobré! Natolik, že napříště jsme z nabízených možností volili vždy tu granátovou.

U brány ve zdi, jež vyděluje křižácké město z většího areálu Herodova města, jsme byli ještě zkontrolováni, jestli máme ty správné vstupenky. Měli jsme, a tak jsme mohli vstoupit. Před námi se podél břehu moře směrem k jihu roztahuje asi tři sta metrů dlouhá a padesát metrů široká plocha: hippodrom. Jeden z našich postupových cílů, amfiteátr divadla, se nachází za ním. Vlevo od hippodromu (tedy na východě) se rozléhá čtverec trosek paláce římského místodržícího, asi tak hektar. Procházíme jimi. Samozřejmě se zastavíme u osmiboké mramorové lázně. Tady si mohl Pilát umýt nejen ruce.


Těmi vykopávkami nejen procházíme, ale přímo jimi prolézáme, nechceme nic vynechat. Fakt je, že tak úplně, jako ještěrka, která se před námi schovala v díře v mramoru, tak takhle dokonale ne. Poprvé používám Janu jako fotografické měřítko (1,65 m). Buď ti Římané byli nižší, nebo ona branka nebyla vykopána až na dno, anebo se zde lidé kolem roku Nula také museli sehnout.




Doprolezli jsme až k městským lázním. Ty zabírají místo o něco menší, obdélník asi 100 na 80 metrů. V jeho centru se nacházejí vykopávky chrámu, ukryté před nepřízní počasí velkou stanovou dřevěnou střechou. Aby se pod tou střechou nehoufovali holubi, je spodek střechy zakryt sítí. Ta však nebrání tomu, aby se za ní houfovali vrabci. Vypadají jako naši domácí vrabci domácí, připadají mi poněkud štíhlejší. (Mimochodem: Vrabci jsou zde doma, jejich rod se vylíhl někde v Přední Asii a v údolí řeky Jordán. Do Evropy se rozšířili asi až před jedním tisícem let, možná sledovali přitáhli křižáky, vracející se z první výpravy do Svaté země.) No a holubi, když nemohou pod střechu, posedávají alespoň na hladkých mramorových sloupech. Koukám na ně, jak se na nich naparují, a na mysl mi přichází pozměněné úsloví: "Točí se jak holub na hlavici korintského sloupu…"

Stín střechy je případný. Mammata jsou odváta, nad hlavami nám zase pálí slunce. Ano, je zde chladněji. Popisek prozrazuje můj omyl, nebyl zde chrám, avšak "frigidarium", nejspíš prostor, kde člověk před odchodem z lázní vychládal. A ze stran ho přitom ovívaly fontány.

Také zde si chceme všechno prohlédnout: Oblouky, sloupy, podlahové vytápění, korýtka s přitékající teplou vodou a odtoky vody špinavé, bazénky, mozaiky, mozaiky, mozaiky… Mozaiky a ozdobnou dlažbu na podlahách místností teplých (tepidaria) i horkých (caldaria), na podlahách šaten, prádelen a záchodků... Teprve tady si uvědomuji, jak zabydlená musela Cesarea být v době cézarů. Přesněji v době, kdy Římané v roce nula nula sedmdesát zničili Jeruzalém a sem přenesli hlavní město provincie Judea. Ve 2. století zde pobývalo 125 tisíc lidí! Tak ano, lázně na to dimenzovány byly. A taky už poněkud lépe chápu potřebu zdvojit původní akvadukt...

Vykopáme se z vykopávek lázní, ale další pamětihodnosti nás čekají. Tribuny hippodromu. Tribuny pro plebs a tribuny pro VIP panstvo. Místosti závodníků. Znovu se zastavujeme, přerušujeme přesun k jihu a vcházíme, moře za zády, branami do dalších místností beze střechy. Zastavuje nás vysoká zeď, o níž jsem si myslel, že to byly hradby. Nahoře nad nimi je písčitá plocha, sloužící (i nám včera) jako parkoviště. Ale za dob byzantských tam bývaly visuté zahrady. (Už se nedivím, že Byzantinci přivedli do města třetí akvadukt.) V jednom místě je zeď přerušena. Mezi hranami průrvy vystupuje přírodní zeď – tvrdý pískovec duny. Až sem, na úpatí visutých zahrad, asi tak sto metrů od pobřeží, přinesla (nikoli historická) vlna bílou spirálovitou mušličku s hroty. Předávám úlovek mušlofilní Janince: další do její včera založené sbírky z Izraele.

Přes všechny ty zastávky jsme se konečně dobrali konce hippodromu. Tady je půloblouk obratiště, v jeho ohnisku pak nikoli jen obelisk, ale základy jakési členité stavby, snad budky rozhodčích? Popisek si už nevyfotím, došly mi baterky. Jak mi mohly dojít baterky, když jsem dnes udělal teprve..., teprve 300 snímků? A, včera jsem si je nedobil, a náhradní baterie se ukázaly být zmetkovými. A to je ještě před námi amfiteátr. Avšak než vyšplháme k té olbřímí stavbě, zabočí Jana k moři, ke sloupům Herodova paláce. Znovu se nad nimi objevila mammata, asi se zatím schovávala pod hladinou…

Ale o tom až příště…

(Prožito v Izraeli 24. března 2016, zapsáno v Praze na Lužinách v pátek 6. května 2016)

Dnes je druhý den, co izraelské letouny bombardují Gazu, jak praví média. Bylo zraněno dítě, jistě, palestinské. Krvelační Židé bombardují teroristické cíle po předchozích minometných útocích Hamasu… Co bys dělal, Obamo, kdyby bylo území USA takto ostřelováno z Mexika?

V úterý 3.5. paleorabský terorista nedaleko vesnice Dolev najel autem na tři vojáky, které vážně zranil. Jinak však panuje v Izraeli mír, mír mezi válkami. Tak je tomu vždy a všude, ale zdá se, že jenom v Izraeli to vědí...

Včera, ve čtvrtek 5. května, se vzpomínalo obětí šoa. V lunárně-solárním židovském kalendáři je Jom ha-šoa umístěn na den výročí počátku povstání varšavského ghetta. Již nikdy jako ovce!
*
Minulé díly vyprávění o letošní cestě do Izraele viz na blogu Šamanovo doupě, záložka Izrael.
Cestopis z Šamanových předcházejících tří cest po Izraeli seženete u knihkupců, na besedách s autogramem přímo od autora, anebo u vydavatele.

Nejbližší beseda proběhne v Městské knihovně v hradčanské pobočce na Pohořelci 25/111, ve středu 11.5.2016 v 17:17. Vstup volný
Zmíněná pobočka je vzdálena asi 100 m od stanice tramvají č. 22 Pohořelec. Sídlí sice v čísle 25, ale v jiném křídle. Vchod brankou. Však to najdete!
*

Knihu si budete moci také koupit na Světě knihy (12.-15. května, tedy přes příští víkend) na stánku u prezentace velvyslanectví Státu Izrael, hlavní hala, u vstupu do levého křídla.

Papežova ryba

$
0
0

(Izrael na vlastní kůži)

Jak mi mohly dojít baterie do foťáčku? Jednoduše: Doma jsem si koupil čtveřici nových dobíjecích baterek. Ale jednu baterii jsem zakutálel pod postel, kde na mne čekala až do návratu z Izraele. Měl jsem tedy jen jednu dvojici, obsahující opravdu skvělou práci elektrickou na tisíc fotek. Pro sichr jsem si vzal i vysloužilou dvojici, která však už po několika obrázcích přestávala fungovat. A ještě jsem měl hrst nenabíjecích baterií, abych vyplnil ty mezery po vybití oněch skvělých nabíjecích baterií. jenže včera jsem si zapomněl nabít tu dobrou dvojku. Teď, u Herodova paláce, fotím nedobrou dvojkou, za chvíli ji musím vyměnit za již použité nenabíjecí baterky, ze kterých vydojím ještě pár fotek.

Herodův palác! Psal jsem o něm už v minulých letech. V roce 2006 jsme tu byli se ženou Ivankou a doprovázel nás průvodce Šajke. V roce 2014 jsem tu byl, bohužel už bez Ivanky (umřela mi na podzim 2013, pro ty, kdož nečtou pravidelně...), a doprovázela nás průvodkyně Dalia. Letos jsem tu tedy s Janinkou, a průvodce jí dělám sám. Předvádím jí kopii kamenné desky s nápisem, na kterém je vytesáno jméno Piláta Pontského – jediný archeologický důkaz o existenci tohoto místodržícího. Inu – litera scripta manet. Zejména, pokud jsou litery scripta do kamene...

Od paláce však táhnu Janu pryč k amfiteátru. Nechám ji tam dojít samostatně, zatím běžím do kasy u dalšího vchodu do areálu. Měli by zde mít baterie. Jistěže mají. Avšak nenabíjecí a noname. Naštěstí vydržely alespoň do večera. A bylo co fotit: Před amfiteátrem znovu antické sochy, zohavené dávnými obrazoborci. Amfiteátr je stále uchvacující, v tomto okamžiku však téměř vyprázdněný, až na pár neorganizovaných turistů a Janu. Takže si v něm mohu z pódia zapět některou ze svých oblíbených písní. Pro tuto příležitost jsem vybral zkrácenou verzi jednoho starého příběhu, jak jsme si ji s dětmi ve verzi Spirituál kvintetu zpívali ještě v době nesvobody u ohníčku vždycky 21. srpna: "Mává, mává nám všem svobodná zem." To se ovšem nesmíte bát vodou jít, jinak byste museli i nadále podle tónů faraónů žít...

Egypt a Řím
Pro mě nového bylo to, že jsme měli čas podívat se ještě na archeologické skladiště různých sloupů a kamenných zlomků, které se nachází až u jižního plotu  areálu. Ano, je to tady znovu dobře vidět vedle sebe: Asuánský růžový granit, protkaný nitkami černých a bílých korálků, o něž se opírá hlavice z lasturově bílého mramoru z Carrary, jemuž Římané přezdívali "lunesis", aneb "měsíční". Popojdu ještě až k plotu a zírám na čtvrtý komín chaderské elektrárny, zvané Orot Rabin. Protože ten komín je silnější a nižší než jeho sousedé, mínil jsem před dvěma lety, že snad ještě není dostavěn. Vypadá však docela spokojeně v tomto svém stavu, který je snad už konečný.


Smutný lev
Opouštíme dobře uskladněné kameny, mezi nimiž prorůstají barevné skalničky a pobíhají mravenci, bytující v místním písku, a míříme zpátky k severu. Znovu míjíme sarkofágy, antické hlavice, hlavu smutného lva, zanesenou podzemní cisternu a vyčištěnou šachtu studny. Znovu přicházíme ke zbytkům Herodova paláce. Lákám Janu k sešplhání na palácové základy, které jsou v úrovni moře. Když sem mohou chodit rybáři, proč by nemohli turisti? Nakonec se tam dostane i ve své sukni. Zdi jsou ohlodané mořem, fragmenty mozaik na podlahách jsou neohlodané – nejspíš je před úplným zničením zachránily náplavy zeminy a písku.

Moře je klidné. Vlní se jen skály...

Mířím sem hlavně proto, abych si konečně zkusil, jak je to s tím sladkým pramenem uprostřed mořských skal. Tak nevím, co psal Flavius Jopsephus a po něm i já, ale ochutnal jsem tu vodu – a je slaná. Nejspíš proto, že je spojena s okolním mořem. To dnes neskučí a neburácí jako minule, jen poklidně šplouchá. Dnes by se tu uklidnitl i šílený král Herodes. Kolem spokojeně pádluje kajakář, surfista se splihlou plachtou je nejspíš nespokojený. 

Kameny jsou porostlé zelenými řasami a kluzké. Uklouznu do vody, naštěstí mám krátkou variantu kalhot, a kožené sandály si později opláchnu od mušliček, které zde tvoří základ písku. Mušličky, mušličky, mušličky! Sbírá je nejen Jana, ale i další návštěvníci.Mušliček je tu dost pro všechny, a snad nebude vadit, že si je bereme z národního parku. Moře vždy vyvrhne nové mušličky. (I zátky od pet lahví.) Zato korály z rezervace na březích Akabského / Ejlateského zálivu odnášet nedoporučuji... No ale, vždyť je to jen písek. Voda přinesla i kousek borové kůry, chci si tu lodičku, která sem dorazila kdovíodkud (z Kypru?, z Řecka?, ze Španělska?) vzít s sebou na památku, ale drolí se, a nechci mít prodrolený kufr. Ponechávám ji zdejší přírodě a jiným dětem.

Vypuštěné moře
Chvíli ještě brouzdáme vodou, na obloze opět panuje sluncem prozářený modrojas, ale slibovaných 28° není ani náhodou. Jdeme pak po navigaci kolem hippodromu směrem ke křižácké citadele. Navigace potřebuje opravit. Tedy její zábradlí určitě, protože to je od slaného vzduchu místy zcela zkorodované. Ale i základy navigační zdi se opravují. Koukám na to nevěřícně: Zdá se, že kvůli tomu Izraelci poněkud vypustili Středozemní moře!


A už se blížíme citadele. Na kamenné dlažbě před ní sedí asi dvanáctiletý kluk, na klíně má kočku, hladí ji a směje se. "Není moje!" tvrdí, ale kočka si zjevně myslí něco jiného. Kluk se ani tak nesměje jako spokojeně šklebí, a přitom nespokojeně syká, protože vrnící zvíře mu přes kalhoty zatíná drápky do kůže. Další místní pamětihodností je systém zdí, který chrání břeh před dorážením moře. Tak sloužil v byzantinské periodě. Nad námi se vzpíná věž křižácké citadely. Nu, vzpíná, nevzpíná. Vidíme její základy, které vyčnívají nad současnou úroveň. Je patrný kus klenby, kolmá zeď z kamenů, která se navrcholu bortí, a pak blok zdi, který se vcelku složil v asi třicetistupňovém úhlu. Nahoře je zarovnán do horizontály a je na něm vyhlídkový chodníček, vedoucí do soudobé restaurace. Pod tím je kamenný domek, kde si provozovatelé výletů do podmořského archeologického parku ukládají tlakové láhve s kyslíkem...


Skutečně – tady ta tisíceletí letí! Některé tu zanechalo i minaret, u něhož mi Jana opět vypomohla jako měřítko.

Potápění si necháváme na někdy jindy. Už nám kručí v břiše. Však už jsou také tři hodiny! Vybíráme si z mnoha osvěžoven tu u klidné zátoky. Tentokrát netoužíme po rychlém jídle, chceme si užít restauračního přepychu, tedy přiměřeného přepychu, ne přepřepychu, jaký nabízí citadelní resturace s vysokohorskou přirážkou. Usedáme pod slunečník na restaurační zahrádce a prohlížíme nabídku jídelního lístku. Mají tady St. Peter's fish! To je ta ryba, co vydala podle Ježíšova návodu apoštolu Petrovi zlatý šekel na zaplacení synagogálních poplatků. Není to tedy "Zeus faber" aneb pilobřich ostnitý, který žije v Atlantiku. Po jeho březích se Ježíš se svou partou nepotloukal. Toto je rybka z vod jezera Kineret, také se jí říká Ryba svatého Petra, aneb správně zoologicky Sarotherodon galileus, česky tilápie galilejská. Je také ostnitá, a ty ostny jsou moc dobré, když se ryba správně usmaží.


Objednali jsme si ji u servírky s tygřím make-upem, inu, je ještě Purim. K jídlu patří samozřejmě i salát. Ptáme se, jestli je v jídle česnek. Anglický výraz "garlic" doplňujeme domácím názvem "šum". "Nou gárlik, blí šum," požadujeme po obsluze. Bez česneku. Ano, vskutku, vydal jsem se do Svaté země, jež oplývá mlékem, strdím a česnekem s nešťastníkem, kterému je špatně, pokud pozře česnek. Možná to ani není alergie, ale stačí stopy česneku, a Janince je zle. No a s tímhle se odvážila vyrazit do Izraele! Chudinka, to si moc neužuije chumusu, litoval jsem jí dopředu. Ale paní Hana Janě ke snídani vyráběla spešl chumus bez "šumu". Od ní také známe to slůvko v ivrit.

V rybě šum není, v salátu ano. Ale pro hosta udělají salát i bez šumu. Objednáváme si pití, Jana minerálku, já šťávu, jablkogranátovou, jak jinak. (Nevíme ještě, kdo bude řídit.) Obsluha po chvíli přináší i džbánek s vodou, to zde patří k jídlu, zdarma. Za půlhodinku však začínáme být nervózní, dělají nám tu rybu, nebo ne? Dělají, extra bez šumu. A už se nese. Rozevřená pohodlně na dvě poloviny, do hněda opečená. Je stejně pěkná, jako byla před deseti lety v Ejn Gev. Při této příležitosti výjimečně neplatí, že Janě stačí dětská porce. U ryby nestačí! A ještě ke všemu u takové báječné a bájné ryby. Petr Šimon ji ulovil. Ten, kterého určil Ježíš, aby se stal předsedou jejich rybářského spolku, jenž tak dobře prosperuje už dva tisíce let. První papež. Rybář, který onu rybu v jezeře Kineret, aneb moři Galilejském lovil a nepochybně ji i jedl. I bez toho peníze…

My však peníze potřebujeme. Šetříme hotovost a platíme kartou. Tři sta šekelů. (To nepřepočítávej.) Plus patřičné dýško. To v hotovosti. Nasyceni a spokojeni se zvedáme. Slunce poněkud sklouzlo k moři. A jéje, bude už půl páté! A to jsme se ještě dneska chtěli koupat na pláži v Haifě! Snad to stihneme před západem slunce.

No, stihli jsme. Ale proběhlo to naše koupání trochu jinak, než jsem si představoval. Ale o tom až příště…

(Prožito v Izraeli ve čtvrtek 24. března 2016, zapsáno v Praze na Lužinách v pátek 13. května 2016)

V úterý 10. května večer začal v Izraeli Jom ha-Zikaron, den památky 23.447  padlých izraelských vojáků a bezpečáků ve válkách Izraele. Ráno napadli dva maskovaní palestinští Arabové několik starých dam, procházejících se na promenádě Armon ha-Naciv v Jeruzalémě. Teroristé byli ozbrojení noži a pravděpodobně i sekerou. Dvě zraněné seniorky ve věku 80 let byly převezeny do nemocnice, kde jejich zranění klasifikovali lékaři jako středně těžké. TOTO se v současné palestinské společnosti považuje za hrdinství a úctu ke starým lidem? Takto se v praxi odrážejí morální hodnoty islámu???

Ve středu 11. května večer začal v Izraeli Jom ha-Acmaut. Země slaví 12. května, aneb 5. ijaru, 68. výročí nezávislosti. Blahopřejeme!

(Informace ze současného Izraele převzaty z webu Eretz.cz)
*

Minulé díly vyprávění o letošní cestě do Izraele viz na blogu Šamanovo doupě, záložka Izrael.
Cestopis z Šamanových předcházejících tří cest po Izraeli seženete u knihkupců, na besedách s autogramem přímo od autora, anebo u vydavatele.

Knihu si můžete s veletržní cenou 280,- ještě do neděle koupit na Světě knihy na stánku S115  u prezentace velvyslanectví Státu Izrael, hlavní hala, u vstupu do levého křídla.

Jak to bylo s tím naším koupáním v Haifě

$
0
0

(Izrael na vlastní kůži)

Minulou středu jsem držel besedu v hradčanské pobočce pražské Městské knihovny na Pohořelci. Dostavil se i čtenář, který byl v Izraeli nějakou chvíli po tom, co jsem začal zveřejňovat své zápisky z letošní cesty. Potěšilo mě, že díky jim našel zastávku vlaku na letišti.  Pamatujete? "Od chodníku před terminálem, kde se nás chtějí zmocnit taxikáři takhle vlevo, a pak dolů po jezdicích schodech (nebo nahoru?), před budku s paní vlakovou pokladní." Už jsem tam však neuvedl, jak se dostat na nástupiště. My jsme sledovali Mayerovy. Zbyněk se musel doptat: "Po zakoupení lístků v automatu jsme prošli přes turnikety, kam se strčí jízdenka a pustí vás to dál. Nesmíte si ale zapomenout jízdenku zase vzít, protože by vás to pak nepustilo z nádraží. Hned za turnikety jsem se ptal hlídkujícího vojáka, které je to nástupiště. Jízdenka byla totiž jen hebrejsky. Nechápal, co po něm chci a poslal nás po schodech dolů. Tady jsem pochopil, proč to nechápal. Nástupiště tu byla jen 2 a ostrůvek uprostřed, takže se mohlo nastoupit do obou směrů." Prostě jako v pražském metru. (Taky jsem byl tehdy upozorněn, že je nutno si lístek uschovat – kvůli onomu následnému výstupu. Tak na to nezapomeňte.)



Zde ještě musím učiniti opravu k Papežově rybě, kterou jsme si v Cesareji dopřáli na závěr návštěvy. Jana neměla dětskou porci, neměla ani velkou porci. Neměla žádnou porci! Dali jsme si než jednu rybu – a dva talíře. Sama ryba sv. Petra stála jen 95 šekelů, s pitím a salátkem to vyšlo na pouhých 117 ILS, jak jsem teď právě zjistil z výpisu bankovního účtu. 

Byla dobrá, ryba, dobře opečená. A to čekání na ni nám skýtalo pohledy nejen na purimově zmaškařenou obsluhu. Měli jsme dost času i na pozorování dnes klidného moře. I na to, abych si ten pohled pokusil zapsat do svého zápisníčku: "Šedá obloha nad šedomodrým mořem, které je od ní odděleno šedavou linkou…"


Také jsem se během čekání na stravu pokusil vyfotit místní (snad endemické) ptactvo, které – krom holubů a vrabců – těžilo z drobečků, odpadnuvších od hub sytících se turistů. Mohli by to být špačci, pokud by tito byli šedí se žlutým zobákem a žlutou skvrnou kolem oka, a pokud by měli na krajích letky bílé pírko. (Foto přikládám, snad se najde nějaký obětavý ornitolog, který určí druh. Tyhle ptáky jsem nikdy předtím a nikdy potom už neuviděl. Jo, a to oko mi poněkud  připomíná "vševidoucí oko", jímž se na egyptských kartuších pyšnil Hor, egyptský bůh nebe, slunce a světla...)

Jak jsem napsal, zvedli jsme se od stolu chvíli před půl pátou. Ale než jsme došli k autu, bylo nám cestou k bráně v křižáckých hradbách opět projíti alejí vykopaných archeologických pokladů, jež se táhne v ose bývalého carda. Tady je ten křižácký kříž, vytesaný do mramorové římské hlavice sloupu. A tady je v mramorovém nároží vysekán otvor, kde se přivazoval oslík. A tady si křižáci usnadnili stavbu, když do rohu místnosti místo kamenů zazdili asi metrový fragment mramorového sloupu…

Branou jsme vyšli na parkoviště. Opět nasedám na místo navigátora. Opět nás vyvedu na dálniční silnici číslo 2. To bylo jednoduché. Zase projíždíme prokopanou zkamenělou dunou. Ano, jak jednoduché je navigovat, když jedete nějakou dobu jen po motorway. Takže si učiním nový snímek onoho průkopu; dnes v bočním zapadajícím slunci vyniká její spodní cihlově červená vrstva. Stodesítkou předjíždíme osobní auto, za nímž ve stovce na přívěsu vlaje motorová loď. 

Přestává to být jednoduché. Potřebujeme se totiž prokličkovat k pláži. Naštěstí jsme od Mayerových včera večer dostali mapu Haify s hebrejskými popisky. Avšak komunikace jsou na ní vyznačeny jasně. Takže tady, Janičko, jak jsme včera jeli vpravo z té dvojky k tunelu, tak tady znovu vpravo na třiaadvacítku. A teď změna, jedeme nikoli mírně vpravo, do levého pruhu, avšak do pravého pruhu trochu více vpravo. Pravý pruh se pak sklání prudce doprava a vede nás na čtyřku směrem na jih, úplně do protisměru. Ale z té čtyřky hned na prvé silnici odbočíme zase vpravo k moři, a támhle na tom kulaťáku rovně vpravo, za tím autobusem.

Udělali jsme otočku 360 stupňů, podjíždíme pod dvojkou a ocitáme se u nádraží. Tady jsme předevčírem (někdy v minulém století) vystupovali po příjezdu z letiště Ben Gurion. Ale navigace pokračuje. Na tom dalším kruháku, co by jinak byla téčková křižovatka, tak tam  vlevo k moři, a až přejedeme po mostě železniční trať, tak tam na té další křižovatce vpravo... Aha, tady není vpravo, na mapce není patrno, že jde o mimoúrovňový přejezd. Tak vlevo, vlevo, vlevo, až uděláme přemet 270 stupňů... Ne, není to jednoduché se sem z dálnice dostat! Ale teď už stačí jen zaparkovat na rozsáhlém a poloprázdném parkovišti, a jsme na dohled pláže, blíž to nejde.


Mezi domky nás vede chodník na pobřežní promenádu. Lidé tu v poklidu korzují, rodinky s kočárky, kluk s holkou v uniformách si nesou své batohy a zbraně, pohoda. Jenže na pláži, jejíž písek je poházen oblázky, není skoro nikdo. Na břehu se cachtá tatínek s batoletem, kousek dál si kluci kopou s mičudou a kousek blíž kdosi odpočívá pod napnutou modrou plachtou. Je už čtvrt na šest, slunce se kloní k šedému zákalu nad mořem. Jeho paprsky ještě jásavě rozsvěcují šedé a červené cihly převlékáren – které jsou zavřené. Na visací zámek. Ještě není sezona! To se pozná i podle toho, že plavčická budka není obsazená. Nad pláž z ní trčí na fasádě připevněná tři neobsazená umělohmotná křesílka, dobrý způsob uskladnění! No lifeguard on duty, klásá bíločervený nápis na jejím boku. Totéž sděluje obrázek přeškrtnutého záchranného kola. Na druhé straně je vyveden trojúhelník s plavcem ve vlnách, přes kterého se táhne výhružný vykřičník. Swimming dangerous!!! Nebezpečné možná, zakázané nikoli. A když už jsme si s sebou vzali plavky a ručníky, Janinko, a když už to máme naplánované a dneska je ten nejteplejší den…

Jenže Janinka zaprvé trpce postrádá funkční převlékárny. Zadruhé nejteplejší den má takhle k večeru jen asi tak dvaadvacet stupňů. A za třetí, leze na ni nějaké nachlazení. Takže se bude jen brouzdat. Ale hoch, zvyklý na liberecké Lesní koupaliště, v jejíž vodě trnuly chladem kosti i uprostřed léta, ten se jen tak nezalekne. Také se cítím zdravotně v pohodě. A převléci plavky pod rozměrnou osuškou není pro mne problém. A do vody!

Tak, Lesní koupaliště to není, ale vyhřívaná Petynka taky ne. Stěží 17°. Naštěstí nefouká vítr, a jedinou vlnku zvedá jen nějaká písečná duna pod hladinou poblíž pobřeží. Písek pod vodou je tvrdý skoro jako beton, utemovaný vlnami. Sám ztuhl v drobných vlnách. Voda, která se přes něj přelévá, bere z vrchu písečných vln drobný prach, který víří v nízké vodě jako šedý dým. Kráčím do větší hloubky, abych si zaplaval. Už jsem snad sto metrů daleko, a pořád je vody jen po lýtka.

Tak kde máte to moře? Nepřehnali jste to s tím jeho vypouštěním???

Souběžně s břehem, asi pět set metrů od něj, jede kolona ve stoje pádlujících surfařů. Už je mi jasnější, proč jedou tak daleko. Aby nenarazili. Konečně se dno sklání a já se jmu plavat proti zapadajícímu slunci, které teď vypadá jako žloutek. Hezky si zaplavu, i směrem k pobřeží, až do hloubky, či spíš nížky, kde si dřu břicho o písek. Vyběhnu k zavazadlům, beru foťáček, a z vody přičiňuji pár snímků. Jana zatím sbíra mušličky a užívá si klidu podvečera. Bude ten klid potřebovat, až pojedeme domů. Říkám jí, když se osušuju a převlékám: Jak se dostat sem, jsem si naplánoval, ale jak se dostat odsud, nevím. Když vycházíme z pláže, začínají se už rozsvěcet lampy. Za chvíli bude šest, slunce se už utopilo v kouřmu nad mořem. Vyjíždíme z parkoviště směrem k severu. A je to jednoduché: Vlevo je moře, vpravo železniční trať. Podjedeme ji na jediném možném místě a na složité úrovňové křižovatce se čtyřkou se nám podaří zabočit do správného pruhu doleva.

Nefotím, naviguji. Po čtyřce to zatím jede pohodlně. Rozsvítím si světlo, abych viděl na mapu. Silnice  kopíruje pobřeží, zatáčí vpravo k východu kolem nosu Karmelu, podjíždí lanovku ke karmelitánskému kostelu Stella Maris. A pak k jihovýchodu. Vjíždí do celistvé zástavby, škoda, že si nemohu vyfotit ty staré domky, krčící se pod moderními mrakodrapy. Tady se ulice rozděluje na dvě stejnosměrné komunikace, správně, držíme se té pravé, v prostředním pruhu. Nebylo by nám lépe v tom pravém? Ten je však oddělen dvěma přerušovanými pruhy. Žeby pruh pro autobusy? Ano, a pro žluté taxíky, jak nám dávají najevo ty, které nás hbitě v tom pravém pruhu předjíždějí. I rychlé zelené autobusy tak činí. Inu, jedeme pomalu, asi jen čtyřicítkou, tady někde máme odbočit doprava, abychom se vyšplhali do správného kopce. Kruciš, tahle mapa vypadá poněkud jinak než ta gůglovská! Máme jet rovně, avšak tuhle zatáčku doprava tedy neukazuje. Sice jsme zastavili na křižovatce, takže bych měl mít čas prozkoumat další trasu, ale prostě ji nevidím. Máme dál jet rovně nebo doprava? Padla už zelená, netrpěliví řidiči za mnou zběsile troubí, no dobře, jeď doprava, Janinko.

Jenže se ukazuje, že jsme se dostali tak moc doprava, že jedeme zase zpátky. Nuže, tak otočíme, a znovu vyjedeme na tu křižovatku, a pak už to bude dobře, ne? Nebude, protože až po otočení zjišťujeme, že jsme se otočili – v jednosměrce. Tak znovu otočit. Mezi skladišti přijíždíme k první křižovatce, kde zase můžeme zabočit doprava a na další křižovatce se dostat znovu na tu ulici, kde jsme byli už před deseti minutami. Nemuseli jsme tam zůstat až do rána a čekat, až se otevře příjezd pro náklady z lodí...

Teď už vím, že po zatáčce vpravo musím na té křižovatce jet rovně. A tady někde už to bude vpravo. Hledám tu správnou křižovatku, a nemám čas kochat se krásami Německé čtvrti, ani rozsvícenými bahájskými zahradami, které stoupají jak skluzavka k temnému hřebeni Karmelu. Tady, tady někde to bude! Naštěstí zase svítí červené semafory (za křižovatkou), a naštěstí nad nimi svítí i bílé šipky na modrých sólo značkách. Levý pruh má jet rovně a vlevo, pravý pruh má jet rovně a mírně vpravo. Když vpravo, tak alespoň mírně. A na další křižovatce? Asi tedy rovně. Měli bychom vyjet nahoru cikcak, ale zatímco hledám cik, přejeli jsme cak, a najednou jsme u Majerovic baráku a přejíždíme ho. Nešť, hlavně, že vím, kde jsme. Na nejbližším kruháku se otočíme a šťastně dojedeme.

Uf. Uf, uf. Tohohle jsem se včera bál, když jsme tak přesně a na čas přijeli a přímo z chodu zaparkovali. Že je to první vyhrání. Jana teď nejdřív ani nevěří, že jsme dojeli na správné místo. Vůbec netuší, jak se sem dostala. (Já tuším jen napůl, večer si trasu ještě jednou projedu na Googlu, abych věděl pro příště.) Jana poslušně poslouchala mé navigační, často popletené výkřiky. Nu ale co. Dorazili jsme? Dorazili. Sice po setmění, ale stále včas na večeři. Právě skončil Purim, dneska žádný svátek nezačíná.

Avšak zítra je pátek. Večer začíná šabat, a to bychom měli dorazit na šestou. Vlastně jestli před západem slunce, tak až na sedmou. Protože zítra začne platit letní čas. Letní čas ze čtvrtka na pátek? Ano, jak jinak, jsme přece v Izraeli.

Ale o tom až příště…

(Prožito v Izraeli ve čtvrtek 24. března 2016, zapsáno v Praze na Lužinách ve středu 18. května 2016)




Minulé díly vyprávění o letošní cestě do Izraele viz na blogu Šamanovo doupě, záložka Izrael.
Cestopis z Šamanových předcházejících tří cest po Izraeli seženete u knihkupců, na besedách s autogramem přímo od autora, anebo u vydavatele.

Bahájci, Němci, Japonci a turecké dělo

$
0
0

(Izrael na vlastní kůži)

Je pátek 25. března,  pro západní křesťany dokonce Velký pátek. V noci proběhl přechod na letní čas. Proč ne ze soboty na neděli, jak tomu bude nadcházející víkend v Evropě? Protože neděle je v Izraeli pracovním dnem. Proč tedy ne z pátku na sobotu? O šabatu!? Ses zbláznil??? Ano, večer začíná šabat, bude slušné vrátit se k hostitelům před západem slunce. Naštěstí budeme mít díky letnímu času o hodinu více. A dnes nepojedeme nijak daleko. Mám v plánu ukázat Janince jeskyně Roš haNikra, což je jenom asi padesát kilometrů na sever od Haify. Na zpáteční cestě se ještě stavíme v Akku, večer budeme doma včas.
Takže ano, máme čas a můžeme nejdříve využít nabídky paní Hany, že nám ukáže nějaké místní zajímavosti. A když jsme v Haifě, tak se samozřejmě musíme podívat na Bahájské zahrady. Patří k Haifě stejně neodmyslitelně jako Eifelovka k Paříži.

Tentokrát je navigátorkou paní Hana, řídí Jana, a já se rozvaluji na zadním sedadle chevroletku jako nějaký americký turista. Když však chci jako správný turista fotit, zjišťuji, že nemám foťák! Šacuju mnohé kapsy vesty, jež není nic než kus plátna na připevnění kapes, prohlížím všechny kapsy kapsáčů, noruju v batohu, jehož všechny kapsy a kapsičky mají větší objem než samotný batoh – foťák zůstává nezvěsten. Á, nachátím nabité baterie. Foťáček, chudáček, zůstal doma u nabíječky, zmešká vyhlídky dnešního dne. Nu co, alespoň si užiju přímého vnímání, nějaké fotky jistě vyrobí Janinka svým mobilem.


Paní Hana zná svou Haifu samozřejmě velice dobře, jenže po ní cestuje většinou autobusem anebo se prochází pěšky. Takže ta cesta, kterou nám vybrala, se ukazuje být jednosměrkou, a musíme se stejně točit v místních uličkách. Chtěla nás zavést doprostřed svahu, na němž se v oněch bájných zahradách nachází bahájská svatyně. Jenže jak kličkujeme, tak se nakonec vykličkujeme na ulici Jefe Nof. Tady to poznávám. Byl jsem tu už před deseti lety. A nachází se tu ten nejkrásnější pohled do centra Bahájců. Dostali jsme se díky té chybě na správné místo, a to ještě nevím, na jak správné. Nakloním se k oběma dámám na předních sedadlech a říkám jim: "Přišel jsem na to, když jsem hrál pasiáns. Některé hry se dají vyhrát jen tak, když člověk udělá nevědomou chybu."

Podaří se nám zaparkovat a vcházíme do zahrad. Dnes bez bezpečnostní prohlídky. Sestupujeme po schodech jedno patro, na úroveň podchodu pod silnicí. V dalším sestupu nám brání zamčená brána. Před deseti lety jsem psal:

"Z nosu Karmelu až do přímořské nížiny splývá zelený a barevný pás baháistických zahrad. Město před časem poskytlo této náboženské sektě pozemky pod podmínkou, že zůstanou přístupné. Což baháisté s ochotou slíbili i dodržují. Jejich krédem je totiž "estetika a mír". Tohle si vybral jejich zakladatel někdy kolem roku 1850 z koránu. Baháismus vznikl ze šíitského islámu. Ale stačilo sto padesát let, aby se jeho příznivci již nepovažovali za muslimy. Možná, že kdyby si muslimové z koránu vybrali něco mírnějšího, že mohli baháisté muslimy klidně zůstat. Avšak dnes jsou například v Íránu zakázáni."

Takže dnes upřesňuji: Bahájismus se v Íránu trestá smrtí. A bahájské zahrady v Haifě jsou pro veřejnost většinou uzavřeny. Kdy a které její části jsou otevřeny, zůstává pro mne temným tajemstvím. (Ostatně nikoli pouze bahájisté a nejen židé zavírají své památky o svých svátcích a o polednách a podle směru větru nejspíše. V Izraeli si složitý systém zavíracích hodin a dnů oblíbili i křesťané, jak nám bylo již další den seznati…)

Mám Janu k tomu, aby mi učinila nějaké snímky svým chytroušem. Není nijak vášnivá fotografka, ale pohledy na Haifu ji uchvátily, takže jsem ji ani nemusel příliš nutit. A její telefon umí lepší fotky než můj canonek. S určitými limity ovšem. Jeden limit je dán tím, že se v naší nadmořské výšce 250 metrů drží mlžný opar. Pohled dolů směrem k přístavu je prozářen sluncem, ale další fotky jsou poněkud zamlžené. Protisvit mobilu nesvědčí. A zdá se, že se Janě po nějaké chvíli zamlžila i čočka. Je teplo, a zde, nad šťavnatými zavlažovanými zahradami i vlhko. (Nu, já tu měl v roce 2006 na objektivu pro změnu usazenou uschlou kapku vody z Jardenitu.) Těch pár výhledových fotek se však povedlo. Ostatní mají pro nás alespoň dokumentární cenu.

Dnes jsem skutečně zase turista, protože paní Hana se ujala role průvodkyně. Takže místo abych vykládal, co už znám, dovídám se zase něco nového. Tentokrát o místních Němcích. Pod těmi zahradami se totiž nachází Německá kolonie. Malé jednopatrové domky s červenými, mírně šikmými střechami, zde začaly vyrůstat už v roce 1868. Na první pohled protestantské, na druhý pohled německé. Pěkně uspořádaně podél osové třídy (dnes) Ben Guriona, v osmanské Palestině poprvé postavené podle urbanistických plánů. A žilo v nich několik set obyvatel. Původně šlo o zahradní městečko, postavené mimo centrum tehdejší Haify. Místo bahájských zahrad k němu z karmelského vrchu sbíhaly ještě vinice.

Němcům se v zemědělství příliš nevedlo, v čem se jim vedlo, bylo podnikání v olivovém oleji a v turistickém ruchu. A více nežli Němci to byli protestanté (však několik desítek z nich byli Američané), a více nežli protestanté to byli templáři. Tedy nikoli ti původní středověcí, ale novodobí "templáři II", aneb "templeři". Do Svaté země přišli v očekávání příchodu nového Spasitele. Ale své ochránce a spasitele si vybírali zásadně špatně.
 
Najděte srnku. Je alabastrově bílá. (2006)
Protože to byli přece jenom Němci. Velice je oceňoval třeba německý císař Vilém II., při své památné návštěvě Svaté země. Na její půdu vstoupil v říjnu 1898 a to právě zde, v haifském přístavu. Německá kolonie v okolním osmanském chaosu a bídě zářila pracovitostí svých obyvatel, echt německým pořádkem a protestantskou čistotností, z nichž vyplýval i zjevný blahobyt. Takže když pak onen německý císař pán vyhlásil válku, ze které se posléze vyklubala Světová válka, přihlásili se místní Němci do spojenecké turecké armády. Jenže v září 1918 dobyla Haifu Allenbyho armáda (vedená zde brigádním generálem Kingem), načež se v prostředí britského protektorátu zdejší templeři stali nepřátelským živlem. (V té době jich tu, dle Wikipedie, žilo ve 150 domech asi 750.)

Příprava na Japonsko
Nu a templeři si – jakožto nábožní lidé – ani moc nepomohli, když se konečně dočkali příchodu svého Mesiáše. Vlastně si ho vybrali sami. A jejich Spasitel se jmenoval – Adolf Hitler. Jakožto vtělení Boha na zemi ho uctívali už od roku 1933, kdy se nacistická strana chopila v Německu moci. (Vida, nacističtí křesťané!) Německý nacionalismus pro ně nakonec asi znamenal více než náboženská víra. Plná třetina templerů vstoupila do řad nacistické strany. Když byl v květnu 1937 slavnostně korunován britský král Jiří VI., vyvěsili tito jeho poddaní na výraz protestu vlajky s hakenkrajcem. Není, divu, že se z nich po vypuknutí Světové války No. 2 stali vysloveně nepřátelští cizinci. Britové se s nimi příliš nepárali a odsunuli je (všechny, ty haifské i ty z dalších několika palestinských templerských osad) do Austrálie a na Nový Zéland. Písemné materiály o jejich dalším osudu mlčí…

Paní Hana nás ještě vyfotí před mlžným panoramatem Haify, a už se bereme k odchodu. V zákoutí u (zavřeného) podchodu oceníme (předzvěstné!) bonsaje u zurčící fontánky a vystoupáme k východu z rajské zahrady. Než však nastoupíme do auta, abychom se vydali k další haifské pamětihodnosti, hodlám ještě navštívit záchod. Rozhlížím se, avšak marně. Jeden je prý k dispozici támhle v hotelu. Vydáme se tedy ještě výše po svahu, kolem jezírka, ke kterému se k pití sklání kýčovitá alabastrově bílá plastika srnky. (Janina fotka je moc zamlžená, přikládám svou, deset let starou.) Náhle se ocitáme u velkého starožitného děla. Žeby ho tu nechal Napoleon? Hned u děla stojí pamětní mohylka ve tvaru vysoké pyramidky, tvar, tolik oblíbený koncem 18. století i později. Obě památky spolu zjevně souvisejí. Inu souvisejí, ale vlastně jenom místem, nikoli časem. A osudem, jak je v Izraeli běžné. Historie místa je sepsána ve vysvětlovací tabuli, ozřejmuje nám ji i výklad naší průvodkyně.

Tak tedy, ona mohylka je opatřena jmény německých císařských veličenstev. Wilhelm II. a jeho choť Augusta Victoria odtud dne 25. října 1898 milostivě shlíželi přes vinici a Německou kolonii směrem k severu na haifskou zátoku. A pokud nebylo takové mlžno jako dnes, mohli vidět i jeden z našich dnešních cílů, pětadvacet kilometrů vzdálené Akko. Mohylka byla postavena k zaznamenání tohoto památného okamžiku dějin, a nese název "Vilémův obelisk". Kdežto dělo vedle ní zakopali Turci až na konci první světové, a na haifský přístav shlíželo celkem nemilostivě. A když toto postavení konečně Britové 23. září 1918 dobyli, zničili ve vzteku sousední "německý obelisk"... Alespoň, protože dělo se nedá jen tak rozkopat nebo vyvrátit.

Obelisk byl mnohem později obnoven penězi jedné izraelské rodiny na památku jejich syna. Rodiče ho vyreklamovali z nebezpečného nasazení v pozemním vojsku k námořnictvu, avšak – "něco se tam stalo, a byl mrtev", vysvětluje paní Hana. A že ten "německý" obelisk obnovili Židé? Ona císařská návštěva byla svým způsobem pro vznik novodobého Izraele důležitá. Během ní (2. listopadu 1898) se totiž Vilém II. setkal v Jeruzalémě s Theodorem Herzlem. Byl pouhý rok po prvním sionistickém kongresu v Basileji (1897), kde byla vyhlášena snaha o "veřejně a legálně získanou domovinu v Palestině pro židovský lid". Herzl pro tento projekt výslovnou podporu německého císaře nezískal, ale už to, že s ním jednal jako zástupce věci sionismu, že se k němu vůbec dostal, znamenalo značný úspěch. Nu, tak památné místo jsem nemohl nechat jen tak. Cítil jsem tam jistou potřebu, kterou jsem na místě ihned vykonal – totiž, vyšplhal jsem se na to dělo jako na koně. Děti to zde taky tak dělávají…


Nu, ale již nás čekala cesta do sociálního zařízení hotelu. Jdeme dále od břehu, cesta mezi dvěma ploty se mírně sklání, ano, přešli jsme samotný hřeben pohoří. Vycházíme z meziplotí a vidím, že vstup do hotelu je ještě kus cesty vpravo. Avšak co je to tu hnedle vlevo? "Jediné japonské muzeum na Blízkém Východě", sděluje paní Hana. Ano, platí se tam jinak vstupné, ale na záchod mě hosteska vpouští ochotně. Když vyjdu ven, nemohu Hanu s Janou nikde najít. Hosteska mi sděluje, že se obě zastavily v muzejním krámku. Sem je vstup také zdarma! Nu, zdarma. pokud si něco nekoupíte. Jenže nekupte si. Kaligrafické kresby, drobná umělecká dílka, mezi něž patří i krásné zápisníčky. Japonci si umějí s papírem vyhrát. Potřeboval bych další zápisníček, ten, co si vezu z domova (formát A6) je už přes polovičku popsaný. Nehodlám zase zažívat utrpení při nakupování kýčovitých růžových sešitků v místních papírnictvích, jako před dvěma lety v Ejlatu, a tak si vezu normální školní sešit, ale nějaký malý zápisníček do kapsy by se mi šikl. Leč při pohledu na cenovku zapomínám raději na zápisníček – i na tu cenu. Stejně jsme však u Japonců něco koupili, naši synci budou mít narozeniny. A můj synek si celkem oblibuje japonskou kulturu. Stále jsem nevěděl, jaký originální dárek mu z Izraele přivezu! Tak tedy zašpičatělý list z neznámé japonské rostliny. Je užitečným podkladem pro nějaké užitečné předměty. Mnoho vrstev laku z něj udělalo umělecké dílo. Pěkné na pohled, nečekaně příjemné na dotek – a lehké do letadla…

Ještě s pocitem dobře vyřízeného dobrého skutku se vracíme k autu, a vtom zazírám. Přicházíme k veřejným záchodkům, které jsou jen kousek od vstupu do zahrad. Jejich vchod jsme od našeho auta neviděli. Proto jsme udělali tu chybu, že jsme šli do hotelu, proto jsme přišli na dvojpamátné místo, proto jsme zabočili k Japoncům… Cože jsem to vyřkl, když jsme sem přijížděli?

"Některé hry se dají vyhrát jen tak, když člověk udělá nevědomou chybu."

Prožito v Izraeli na Velký pátek 25. března 2016, zapsáno v Praze na Lužinách v pátek 20. května 2016

(O Haifě a bahájistech viz i deset let starý zápis Mír v Haifě.)


*
Minulé díly vyprávění o letošní cestě do Izraele viz na blogu Šamanovo doupě, záložka Izrael.
Cestopis z Šamanových předcházejících tří cest po Izraeli seženete u knihkupců, na besedách s autogramem přímo od autora, anebo u vydavatele.


Fotogalerie z minulých návštěv Izraele: mir-v-izraeli.blogspot.cz/

Eliášova jeskyně, ta pravá

$
0
0
(Izrael na vlastní kůži)

Od Bahájských zahrad se vezeme k Eliášově jeskyni. K jedné z mnoha, ale tahle je prý ta pravá. Pravil jsem "vezeme se", avšak vezu se než já. Jana řídí, paní Hana naviguje, a já se jen koukám z okýnka. Ani nefotím, canonek jsem zapomněl u nabíječky, a svůj mobil mám toliko na telefonování. (Takže obrázky budou především z Janina chytrouše.) Tentokrát jsme na vyhlédnuté místo pod karmelským nosem přijeli přesně, jen s tím drobným problémem, že parkovišťátko v našem směru je zcela zaplněno. Přiměju Janu, aby na blízké křižovatce, nazvané  "Allenby interchange", otočila zpátky, i když je to na světlech.

Jaktože to jde? Protože zde není vyznačen zákaz otáčení. Aha, jaktože to jde, když výraz "interchange" znamená "mimoúrovňové křížení"? No, pod námi vede nějaká silnice, pod námi vede železnice, ale tady nahoře je v rámci zmatení turistického řidiče ještě křížení úrovňové. Když se pak na onu křižovatku koukáme trochu výše ze svahu, uvědomujeme si, že by tento pohled mohl sloužit jako obrázek do dětské encyklopedie, oddíl "Doprava": Auta a autobusy jedou nahoře, jedou i pod křížením. A na té nižší úrovně ještě právě projel vlak. Na moři v pozadí plují lodě. A aby to bylo dokonalé, tak nad tím vším ještě proplouvá spřažená trojice kulových kabinek lanovky. Ponorka za křižovatkou není dopravní, jde jen o exponát Muzea tajné imigrace a námořnictva, chceme se tam podívat zítra. Super křížení, které tvoří jakousi  bradavici na karmelském nose…

Kuličky lanovky šplhají až na kořen onoho nosu, kde se nachází karmelitánský klášter Stella Maris. V jeho útrobách se ukrývá také Eliášova jeskyně, ale je to jiná jeskyně než ta, ke které nás vede paní Hana delší a příjemnější klikatou stezkou. Onu vyhlášenou a dnes klášterní jeskyni si roku 1185 oblíbil křižák Bertold z Kalábrie, který se do ní nastěhoval. Bertold opustil křižáctví, dal se na poustevničení – a tak se stal prvním karmelitánem. Před deseti lety jsem o tom psal:

"»Přesně tady« se uhnízdil nábožný Bertold. Eliáš? Ten měl k dispozici spoustu jiných možných jeskyní. Což neznamená, že je nemusel střídat. A taky tady mohl někdy i bydlet."

Mohl, nemusel. Protože Bertold měl oproti Eliášovi zpoždění dva tisíce a třicet pět let. A židovská tradice klade umístění oné jeskyně o hodně níže po svahu, na místo, jež se zove "Duté místo". Protože se jedná o svaté místo, je, jak jinak, přikryto typickou hranatou budovou s plochou střechou a loubím s lomenými oblouky. Vystoupáme po schodech pod obloukem, který nese schodišťátko. Na historické kamenné stěně je tu zavěšena umarkatová deska, na níž se nabízí drobné občerstvení ve formě sladkého pečiva. Ano, Hamanovy uši jsou tu taky. Purim byl sice už včera, ale to neznamená, že by se ty uši nemohly jíst celý rok. No a je tu taky kelímek, kam se odkládají drobné mince. Zapravíme jakési symbolické vstupné a vstupujeme do vlastní jeskyně. Jana s Hanou vlevo, já vpravo. Inu – jsme vlastně v synagoze.

(Foto z Muchraky 2014)
Jeskyně je částečně umělá, jak o tom svědčí její kolmé stěny, vytesané do skály. Přírodní výklenek, kde asi tak mohl přebývat Eliáš, když ve vyhnanství před hněvem zlostné královny Jezabel (která dost vorala se svých chotěm králem Achabem) čekal na krkavce, až mu přinesou maso a chléb, je ukryt za jakousi oponkou. Nevím, kde se nachízí onen potok Karit, ze kterého si bral vodu. Když potok vyschl, musel jít dle Božích pokynů k jisté vdově, aby se ho ujala. Onen proslulý souboj se 450 kněžími boha Baala probíhal nejspíš na Muchrace, jak jsem popsal před dvěma lety). Existuje i verze, že onen souboj proběhl poblíž této jeskyně. Eliáš totiž svým protivníkům po svém vítězství pozutínal hlavy u potoka Kidron, a ten potok se právě v Haifě vlévá do moře. No jo, ale utíkající Baalovce nechytili u moře, ale u potoka. A ústí Kidronu je odsud vzdáleno asi 6 km, kdežto pod Muchrakou teče údolím Jizreel, a je to asi jen kilometr a půl ze svahu dolů.

Eliáš byl velký prorok, dovedl oživit mrtvého synka oné vdovy, zázračně zvítězil nad ďábelským bohem, vrátil Izraeli déšť, který Bůh Izraelitům pro jejich neznabožství odpíral, a dokonce vystoupal v ohnivém voze až do nebes. Mohl pobývat právě v tomhle dutém místě, anebo snad v jiné z jeskyní, možná i té Bertoldově. Ale tady z mokrých stěn vyzařuje jakési fluidum, či jak to nazvat. Shodli jsme se na tom později i s Janou. Poprvé jsme pocit "tady to je" zaznamenali v Izraeli nejspíše, když jsme stáli na dva tisíce let starém akvaduktu v Cesareji. Tady jsme ho pocítili také. Něco v téhle jeskyni je. Když ne duch proroka Eliáše, pak ozvěna modlících se generací určitě.

A je to tu takové domácké, snad i díky těm sladkostem. A díky tomu, že sem chodí hlavně místní lidé. Žádné návaly se nekonají. Klasických zahraničních turistů je tu pomálu. Mám pocit, že tohle místo je před nimi skryto stejně dobře, jako bylo skryto před Achabem a Jezabel…

Prostor před oponkou nehodlám zabírat zbožným židům, kteří se tu věnují modlitbám. Sedám si raději na lavice u skalní zdi. (Tady je to taky.) V mezerách mezi geologickými vrstvami lze i zde spatřit papírky s přáníčky, jak to znám od Západní zdi v Jeruzalémě.  Své přáníčko (vlastně velké přání) na papír nepíšu, jenom v duchu o něco poprosím.

Scházíme pak po schodech zpátky k autu. Janinka ho zaparkovala na jednom z volných míst pro invalidy. Jak pravidelní čtenáři těchto zápisků asi vědí, je moje neregistrovaná partnerka postižena rakovinou. (Do Izraele jsme se podívali v oknu mezi dvěma chemoterapiemi.) Jakási obdoba leukémie jí žere kosti a bere krev. Z toho důvodu je i v invalidním důchodu. Přesto na svou téměř rodnou Bulovku dochází jednou týdně alespoň na miniaturní úvazek, aby zde shlédla a vyhodnotila EEG neurologických pacientů. Takže má příslušnou legitimaci (v češtině) a také je držitelkou příslušné cedulky s mezinárodním znakem pro invalidy. Několikrát jsme tu "mrzáčkovskou" cedulku použili, když jsme potřebovali zaparkovat. Je to strašně výhodné ji mít. Ale přesto jsme Eliáše prosili, aby ji Jana nepotřebovala...

Je čas rozloučit se s paní Hanou. Má ještě nějaké chození po městě, také potřebuje navštívit před šabatem trh, samozřejmě; zpátky se vrátí autobusem. Myšlenka, že ji odvezeme domů, kde si vyzvednu zapomenutý foťák, padá. Krom toho nevím přesně, jak se od Mayerových dostat na modrou "motorway"č. 22, která nás nasměruje na sever k libanonským hranicím. Kdežto odtud mám naši příští cestu nalajnovanou na mapě Haify (na té darované, s hebrejskými popisky). Ještě jednou tedy paní Haně děkujeme za – když ne snad tělesně, pak duševně určitě – ozdravný zážitek, a vyjíždíme vzhůru na sever. K jiným a jinak zázračným jeskyním Roš haNikra.

Ale o tom až příště.

Prožito v Izraeli na Velký pátek 25. března 2016, zapsáno v Praze na Lužinách ve středu 25. května 2016

(Ponorka pod Allenby interchange, foto ze zítřka)
Aktuální poznámka: Výraz "interchange" značí i vzájemnou výměnu nápadů. Minulou neděli, tedy 22. května, v Jeruzalémě taková výměna proběhla. Přesněji už čtvrtá mezivládní konzultace mezi vládami ČR a Státu Izrael. Konzultací se krom premiéra Bohuslava Sobotky účastnilo i dalších sedm ministrů české vlády. Zaznamenávám zde alespoň několik oblastí, kde bychom se mohli poučit: Zejména jde o zvládání sucha, boj s kybernetickým a jiným terorismem a používání konopí k léčebným účelům. K tomu bezpečí zmíním radu jednoho vysloužilého izraelského generála, jak jsem si ji přečetl někdy kolem toho Velkého pátku ještě v Izraeli:

"Dávejte peníze do bezpečnosti, do armády. A to hlavně do lidí! A ti lidé musí být vidět v ulicích!"
Podotknu ještě, že Izrael vydává na obranu a bezpečnost 9 % svého národního důchodu. Musí, aby si zajistil svou existenci. Kdežto evropské státy nemusí. Anebo to spíš ještě netuší, že by měly muset…

(O Haifě a Eliášovi viz i deset let starý zápis Mír v Haifě.
O Eliášově souboji s knězi boha Baala na Muchrace viz dva roky starý zápis Mír oblaků)
*

Minulé díly vyprávění o letošní cestě do Izraele viz na blogu Šamanovo doupě, záložka Izrael.
Cestopis Mír v Izraeli z Šamanových předcházejících tří cest po Izraeli seženete u knihkupců, na besedách s autogramem přímo od autora, anebo u vydavatele.

Fotogalerie z minulých návštěv Izraele: mir-v-izraeli.blogspot.cz

Moře ve skále

$
0
0
(Izrael na vlastní kůži)

Rozloučili jsme se s paní Hanou i Eliášovou jeskyní a vyrážíme na sever po Derech Allenby. Na prvním slušně se tvářícím kruháku odbočujeme vlevo jednosměrnou uličkou z karmelského úbočí do úzké přímořské planiny, směřujeme na souběžnou avenue ha-Hagana. Tak se totiž jmenuje červená dálnice (major road) číslo 4 tady v Haifě. Tento svůj polodálniční charakter má ovšem pouze mezi Tel Avivem a Haifou, tady jde o normální městskou komunikaci. Už tudy jedeme podruhé, vlastně potřetí, počítám-li i náš noční příjezd autobusem (zrovna jsem našel lístek, který nám v něm za 5,90 vytiskl pan řidič). Teprve teď si však všímám strohé jednoduchosti Německé kolonie, které vévodí klasický evangelický kostelík se čtverhranou věží. Na její špičce se však jeví jiný klasický symbol, totiž půlměsíc. Není to kostelík, leč mešita. Inu, Haifa je smíšené město, i když dnes tu žije jen 10 % Arabů, z toho pouze asi jen 40 % muslimů... Nu, a těch Bahájců je tu jen asi 500 kusů, ale pozemek mají pěkný – sídlí zde světové centrum jejich   náboženství.

Objíždíme karmelský nos, směřujeme už k jihozápadu. A zde se mi podaří navést Janinku na estakádu dvaadvacítky, skutečné modré dálnice, která na sloupech překračuje severní předměstí Haify. Z výšky kynu naší půjčovně aut. Cesta pěkně odsejpá, i když už asi po dvacet kilometrech dvaadvacítka končí a spojuje se se čtyřkou. Čtvrt hodiny po opuštění městských komunikací už přijíždíme k Akku. Zde se chci zastavit na zpáteční cestě. Nyní však míříme kolem tohoto města, které leží na výběžku, ze severu ohraničujícím Haifský záliv bystře dále k severu. Bystrost nás však opouští na nejbližší světelné křižovatce ve městě Naharija. (Jméno obce zůstává motocestovateli, který by byl odkázán pouze na cedule u silnice, zahaleno tajemstvím, jako snad všude v Izraeli.)  Červená si zde dává na čas, fronta vozidel naším směrem se táhne městem od křižovatky ke křižovatce.

Konečně jsme se prodrali z Naharije ven. Navigačně to nebylo složité – stále rovně po jihoseverní magistrále. Dostáváme se do dlouhé aleje mohutných blahovičníků, ani letos si ji nevyfotím. (Foťák nemám a Jana řídí.) Silnice stoupá k bělostným skalám, Roš ha-Nikra na dohled. A taky je na dohled mračno zaparkovaných aut. Parkoviště za závorou, kterou kontrolují vojáci, je plné. Ale silnice, šplhající po úbočí zpátky vpravo je volná, stojí na ní jen pár aut. Ano, jen pár, protože ona komunikace se už po několika metrech nachází v nepřístupném pohraničním pásu za pevnou závorou. Silnička se klikatí až vzhůru na hřeben, kde se ježí antény pohraničních radarových systémů a pevností. Za nimi je Libanon, přesněji řečeno území, jež ovládá teroristická organizace Hizballáh, která proti Izraeli často podniká útoky. Avšak dnes je tu mír, a naštěstí se tu mezi auty našla i jedna skulina, do které se náš chevroletek Spark LS pohodlně vešel.

Od chodníku pod Eliášovou jeskyní jsme se odpoutali asi v půl jedné, v jednu jsme míjeli Akko, a teď je půl druhé. Pětačtyřicet kilometrů nám mělo trvat podle rozpisu jen čtyřicet minut, takže v Nahariji jsme ztratili asi dvacet minut. Nicméně čas máme skvělý, jak si myslím, když si stoupáme do fronty na lístky k prohlídce zdejších mořských jeskyň. Není dlouhá, i když se před nás prodere skupinka místních Rusů. Před nimi je jen jedna další skupinka. Jenže fronta se nějak nehýbá, zdá se, že každá osoba zvlášť si pro sebe chce vyreklamovat nějakou slevu, a navíc ještě slevu na skupinku. Mezi těmi Rusy je i jedna vojanda, která by měla mít vstup zadarmo, zdá se však, že hodlá zdarmý vstup vymoci pro veškeré příbuzenstvo, což se jí však nedaří. I my si chceme vyreklamovat nějakou slevu. Říkám si, že se alespoň podívám, jak to tady při slevování vypadá. Jenže čas běží, fronta se nehýbe, naopak roste. Naštěstí za námi. Zdá se, že tlustoslečna pokladní ty lístky maluje, či co. Každou chvíli někam nepochopitelně odbíhá. Alespoň má Jana čas zamířit k sousednímu stánku a koupit tam dvě velké zmrzliny na špejli, s čokoládou a oříšky. Základ našeho dnešního oběda.

Ruská skupinka před námi je konečně odbavena, a po pouhé půlhodině přichází naše chvíle. První pokus o slevu nedopadl. Na naší zelené kartě je sice ve schematické mapce v těchto místech žlutým kolečkem označen jeden z našich předplatných cílů, ale jedná se o národní park Akhziv. Roš ha-Nikra je rezervací, ne národním parkem. Pokouším se tedy uplatnit svoji novinářskou a Janinu invalidní průkazku, na ty však sleva neplatí. Asi tedy budeme muset zaplatit dvakrát pětačtyřicet šekelů.


A! Nebudeme muset platit nic! Jsou dvě hodiny, tlustoslečna zavírá přepážku, nastal jí šabat. Vylézá ze své kukaně a křičí cosi hebrejsky na tu frontu za námi. Fronta se odebéře k útesu, přímo k lanovce, jež přiváží zájemce až k ústí do jeskyní. Poté se zbylí čekající, my a Japonci, dozvědí anglicky, že tam přímo u lanovky se taky prodávají lístky. Asi podruhé jsem pocítil závan antisemitismu, či spíše antibyrokratismu. Poslyšte, naschvál jsem si pak ještě pečlivě prohlédl všechny místní nápisy, tuto kruciální marginalitu jsem však nikde nezaznamenal. Stojíme další frontu, kdo přišel první, je v ní poslední... Už po pouhých dvaceti minutách jsme však byli odměněni nečekanou slevou. Starší muž ve zdejší budce pochopil, že s Janou patříme k sobě, a zcela dobrovolně a bez našeho úsilí nám vystavil slevu pro pár. Místo 90 jsme tak zapravili jen 76 šekelů...


Další odměnou při čekání bylo shlížení na jiskřivé moře, jež pod našedlým kouřmem hrálo barvami diamantu. Mezi pobřežními skalisky, skalnatými ostrůvky, podmořskými korálovými útesy a libanonskou hranicí tam kličkoval hlídkový člun třídy Dabur, ze kterého se občas ozval burácivý hlas z amplionu, oznamující turistům zřejmě to, že se nacházejí v pohraničním pásu. Dalším benefitem pro mne je nelíčený Janin údiv: "My tou lanovkou sjíždíme dolů?" Ano, Janinko, asi by sis zase měla přečíst můj Mír v Izraeli. Tam to popisuju jasně:

"K mořským jeskyním sjíždíme lanovkou. Nejdříve to vypadá, že nás zaveze až pod vodní hladinu, ale nakonec jsme vysazeni na plošince kousek nad mořem. Plošinka je zbytkem železničního náspu. Koleje tu už nejsou."

A tak jsme sjeli dolů. Z oken lanovky ukazuju Janě ještě bóje v moři, které vyznačují hranici s Libanonem, hraniční plot na skále a antény radarů. A už jsme dole na tom železničním náspu. Násep prochází mezi dvěma tunely. Vydáváme se do toho severního. Tady se koleje zachovaly, pěkně ohlodané korozivním prostředím. Vykukují z podlahy, která je zadlážděna až do výše železničních pražců, které tak tvoří součást podlahy. V tunelu je kino, jehož promítací nikoli plátno ale stěna, je umístěna na dotek libanonské hranice. Ta nad námi probíhá ve výšce asi 100 metrů. Po chvíli film začíná, naštěstí je vybaven titulky v angličtině, takže se čapáme. Už v roce minus 333 se tu prý hodlal pobřežními skalami prokutat Alexandr Veliký. (Do Egypta se nakonec vydal rozuměji  údolím Bikáa a Jordánu). V roce 1941 zde tunel prokopalo dva tisíce dělníků z Jižní Afriky. Už příští rok tudy projel první vlak až do Bejrútu. Ještě za britského mandátu, v březnu 1948, však židovští terorističtí partyzáni z Palmachu tunel vyhodili... do tunelu, takže i díky tomu se v následující válce za nezávislost nepodařilo libanonským Arabům obsadit zdejší izraelské území. (A díky tomu také severoizraelští Arabové zůstali Araby a nestali se z nich Palestinci...)

Více než historii se však film věnuje přírodním krásám. Místní skála je jako třívrstvý dort: Nahoře jsou dolomity, dole, pod úrovní moře, vápence. Uprostřed je místo šlehačky měkká křídová vrstva. V ní dešťová voda vymodelovala ostré útesy vysoké asi 70 metrů, ty černé kameny v křídovém úbělu jsou pazourky. Mořská voda pak vyhloubila v útesech jeskyně. Vlny doráží na pobřeží "silou 150 tun" a vyrubou v něm metr horniny za tisíc let… A nevím , jestli to mám z filmu, anebo z vlastního pozorování, ale místo netopýrů se v těchto skalních prostorách zabydleli holubi.

Filmek trval jen deset minut. Vycházíme ven, ale ještě dříve, nežli zabočíme do přírodního podzemí, koupíme si u pojízdného stánku od ženy v šátku jednu středomořskou specialitu: jemně kyselé vinné listy plněné kořeněným mletým masem. Byl jich plný kelímek. Platili jsme, jestli se nepletu, 30 šekelů, ale měli jsme z toho oběd oba.

A pak už konečně zabočíme ke krátkému uměle vykutanému tunelu do přírodních jeskyň k místní Punkvě. Její voda však není klidná, jak by ne, jde o vodu mořskou, prozářenou od spoda slunečním světlem. Minule jsem tady byl tentýž den, kdy jsem ráno po probdělé noci vystoupil z letadla na letišti Ben Gurion. Byla to tehdy po snídani v Netanji a návštěvě Akka poslední akce onoho dne. Byl jsem promoklý, prokřehlý, přitom s propoceným spodním prádlem, ještě ke všemu mě zmáčely místní vlny… Teď si konečně, nasycen, such a nehoněn společnou výpravou vychutnávám azurovou vlnící se vodu. Procházíme všechna zákoutí, máme čas zdržet se i na mostku přes vnitřní nejhloubější chobot. Jana fotí dle mých pokynů, bohužel chytrouš v jeskyních plýtvá bleskem, takže není jasné, co je světlo, přicházející zvenčí, a co světlo od chytrouše. Nakonec zde stejně, podle chronografie, zachycené mobilem, zůstáváme pouze jen něco přes deset minut. Ale stálo to za to!!!

Z jeskyní vycházíme delší chodbou, která mi připomíná zakončení naší předjarní procházky Javoříčskými jeskyněmi. Nevycházíme z nich nejdřív avšak tak zcela. Nejdříve se zastavujeme na "Holubím mostě". Ten překračuje skalní puklinu, otvírající se krásnými výhledy ven. A před těmi pohledy je ještě pohled na široké kamenné zábradlí, pokryté holubím trusem. Popisek v angličtině sděluje, že koho tady holub podělá, ten bude šťasten. Naštěstí tomuto "štěstí" brání pletivo, zamezující holubům ve vletu do horní části pukliny. Takže můžeme v poklidu obdivovat jiskrné moře, narážející do bílých útesů Rošha-nikerských…

Po definitivním výstupu z jeskyní ještě obejdeme skalní oblinu; cesta nás zase zavede k lanovkám. Červená a žlutá se střídají, na skalním pozadí působí velmi malebně. Než vyjedeme nahoru, podíváme se ještě do jižní části tunelu. Je dlouhá snad sto metrů, na jejím konci jsou dveře, které vedou ven na silničku, která je položena na bývalou trať. Vida, tudy se sem dá také vstoupit! Z nedalekého pobřežního parkoviště se sem dostanou i pohodlnější či invalidní osoby na golfovém vozíku, snad se tu dají půjčit i kola. Ale ne teď, je šabat, zavírá se ve tři hodiny. A je už po třetí.

Přechod na Roš ha-Nikra 2006
Vracíme se tunelem ke spodní stanici lanovky, všímáme si, že v jednom místě jsou v tunelu u stěn zastrčeny falešné zdi na kolečkách, které zřejmě simulují konec tohoto tunelu. Snad je za námi zavřou, a bude tak zachován klid šabatu i v podzemí. Lanovka nás dopraví nahoru. Chci ještě Janě ukázat jednu pamětihodnost. Uzavřený přechod do Libanonu. Tady se občas vyměňují zajatí izraelští vojáci nebo jejich těla za stovky palestinských teroristů. Avšak vstup na schody, kterými bychom se po svahu dostali nahoru rovnou k hranicím, je už uzavřen. Šabat! Jdeme tedy nejdříve pozvolna stoupajícím chodníčkem k parkovišti, a po silnici pak zabočíme zpátky. Chci ukázat Janince ten plot, nad kterým před deseti lety vlála nad žiletkovým drátem roztrhaná izraelská vlajka. Výřez z té fotky se později stal na dlouhou dobu logem v perexu mých článků o míru v Izraeli.

Jenže Jana až k tomu plotu nechce, i když to není samotná hranice s Libanonem. Ta je až za dalším plotem. V meziplotí úřadují vojáci OSN. Vedoucí skupiny japonských turistů se na hlídajícím vojákovi snaží domoci povolení vstupu za ten první plot. Brána v něm se nachvíli otvírá, ale jen aby z ní mohlo vyjet vojenské auto. Japonci si pilně robí selfíčka s vojskem v pozadí, Jana nejen, že nechce přijít blíž, ale odmítá i fotit. Takže fotku ze stejného místa po deseti letech nemám. Byly by na ní stejné kotouče žiletkového drátu, stejná krátká žerď, jenom izraelská vlaka na ní už nevlaje. Bystrý mořský vítr ji už asi definitivně roztrhal, její následkyně vlaje opodál… Staré osvětlovací těleso, zde stále drží, ale už bez zářivek. A za zdí prosperuje hospoda, nechceš se, Janinko, ještě najíst? Ne, měli jsme dost těch vinných listů. A je to moc blízko hranice s Hizballáhem. A bohem Baalem…


Scházíme tedy k autu. Je ještě brzké odpoledne – i díky dnes nastoupivšímu letnímu času, poměrně teplo, plavky máme s sebou, na zpáteční cestě jsem plánoval zastavení na nějaké pláži před Akkem. A jednu takovou příhodnou písčitou pláž vidíme zrovna z tohoto parkoviště. Hned pod svahem stojí na pobřežních skalách, zalévaných mořem, nějací rybáři s pruty. Od nich až tam, kam ještě dovolí dohlédnout přímořské kouřmo, se táhne krásná písečná pláž. Takže, hurá na ni!

Ale o tom až příště.

Prožito v Izraeli na Velký pátek 25. března 2016, zapsáno v Praze na Lužinách v pátek 27. května 2016

Aktuální poznámka: Nevím, jestli poděkovat Eliášovi, určitě však Janinu ošetřujícímu lékaři MUDr. P. Janinka totiž, ještě než jela do Izraele, byla se svou nemocí zařazena do jednoho švýcarského výzkumného programu. Žádná tlačenka! Už dříve prošla třemi různými chemoterapiemi, a měla tak všechny předpoklady k tomu být do toho výzkumu zapojena jako dokonale designovaná laboratorní myš. A to právě v době, kdy ten program začal. Začátkem května nastoupila tedy tu výzkumnou chemošku (už čtvrtou). Ve čtvrtek jsme se dozvěděli, že jí bude poskytována tak dlouho, jak bude potřebovat...

PS: Oprava textu v kapitole Papežova ryba: Tvrdil jsem tam, že provozovatelé výletů do podmořského archeologického parku v Cesareji si v domečku pod věží křižácké citadely skladují "tlakové láhve s kyslíkem". Tak byly to, samozřejmě, láhve s natlakovaným vzduchem... Poděkování za upozornění na chybu posílám na Kypr kamarádovi Tulákovi.

(O jeskyních na Rosh haNikra viz i deset let starý zápis Mír v Galileji.)
*

Minulé díly vyprávění o letošní cestě do Izraele viz na blogu Šamanovo doupě, záložka Izrael.
Cestopis Mír v Izraeli z Šamanových předcházejících tří cest po Izraeli seženete u knihkupců, na besedách s autogramem přímo od autora, anebo u vydavatele.

Fotogalerie z minulých návštěv Izraele: mir-v-izraeli.blogspot.cz

Fotografie v tomto článku (až na  r. 2006):  (c) Jana Rečková

Příhodná pláž

$
0
0
Izrael na vlastní kůži

Od parkoviště nad jeskyněmi v Roš ha-Nikra sjíždíme zpátky na jih. Janinka je už ucabrtaná, řídím tedy já. Poprvé poněkud déle než nedávno v Cesareji. Chceme se dostat na tu báječnou pláž, co jsme viděli seshora. Stačí jen odbočit někde vpravo. První odbočku míjíme, vede k dolnímu parkovišti, odkud se dá k mořským jeskyním dojít odspoda. Dojít, nebo dojet na kole či golfovém vozíku, a to po silničce, která leží na místě bývalé železniční tratě. Dostanete se tak ke dveřím v plotu, které vedou do jižní části bývalého železničního tunelu. Byli jsme tam před chvílí, než jsme vyjeli lanovkou k hornímu parkovišti. Z druhé strany ochranného plotu. Předpokládám, že se tamtudy dá z jeskyní vylézt, avšak nevím, jestli vlézt, kasu jsme tam nepostřehli, jen dva hlídače...


Ta skvrnka vlevo na obzoru je hlídková loď Dabur.
Konečně nacházíme tu správnou odbočku, jen asi po třech a půl kilometrech. Na Mapy.cz je zde na pobřeží vyznačena pláž. Fajn, jenže hned pár metrů za křižovatkou se nám v cestu staví průmyslová zóna. Nezbývá než zabočit vpravo znovu k severu. Míjíme benzinovou pumpu – a hle, v lesejku zaznamenáme kemp se stany. Možná, že ne kemp, ale stany určitě. Takže plážička na dohled! Jenže dohled trval kilometr a půl, po kterém nás lesní silnička – charakteru jak někde u Dářka – vyplivla na písčité parkoviště u toho místního Dářka. Dvou Dářek, jsou zde totiž dva vodní rezervoáry. Ty jsou ale skryty za dunami, před námi se rozevírá jiskřivé Středozemní moře!


Bereme si saky s plavkami a ručníky, a přes mírné duny míříme k moři. Duny jsou zarostlé travinami a kvítky. Jana bere bez vyzvání do ruky svůj zázračný mobil a vyrábí první fotky. Mapy Googlu zde ukazují jednak jakési dráhy v obrovském pískovišti (nejspíše zde drandívají sportovci na motorkách či spíše dnes módních čtyřkolkách – jednu jsme viděli na dálnici a byla to dost sranda) a jednak zase pláž. Což je dobře, protože pobřežní silnička je vyznačena cedulkami se zákazy vjezdu pro motorová vozidla (anebo zákazy zastavení, teď si nejsem jist). Jenže tahle příhodná písečná pláž má několik nedostatků: Přímo na hraně břehu je lemovaná plochými kameny, což by tak nevadilo, avšak vlny se nedaleko břehu tříští o další dvě řady kamenů. Pás nízkých ostrůvků – vlastně potopený hřeben další řady skal – na nízkém horizontu dává tušit, že pod vodou budou další řady, o které by plavce mohly omlátit vlny.


Však možná proto se za exželezniční komunikací táhne další řada, a to řada tyčí s jednoznačnými nápisy: Plavání zakázáno! Nikoli na vlastní nebezpečí, jako v Haifě, ale natvrdo zakázáno. Pro toho, kdo neumí hebrejsky, arabsky ani anglicky je cedulka doplněna i přeškrtnutou siluetou plavce červeném kruhu. A nikde na obzoru nevidíme ani žádnou plavčickou budku, která by mohla být v této předsezónní době ještě neobsazena. Místo řevu plavčíků z amplionů, slyšíme od severu občasný řev z amplionů hlídkující lodi třídy Dabur. No ale středoevropského Čecha přece nezastaví před vstupem do moře nějaké cedulky!

Avšak ani středoevropský Čech není blb. Rozhlížíme se, a vidíme, že na jihu se v bystrém mořském větérku vysoko nad břehem pohupuje dvojice draků. Padáky typu křídlo, které slouží pozemním či vodním surfistům místo plachet. Skály tam ustupují do moře, a do břehu se zakusuje nefalšovaná písečná zátoka. Krom postav windurfistů se tam vyskytují i stany, takže je patrno, že jsme dorazili na to správné místo. Mé nadšení je poněkud zkaleno zjištěním, že ti dva surfisti nemají žádná prkna. Stojí v nízké vodě – a pouštějí si draky! Další lidé sedí na dekách na písku, a užívají si začínajícího víkendu. Je pátek, tři čtvrtě na čtyři, skončila jim už zkrácená pracovní doba. V Izraeli je pátek obdobou našich dřívějších pracovních sobot, a v sobotu si pak lidé užívají šabatu, či spíše celodenního pracovního volna (valná většina Izraelců tedy zcela světsky). No a v neděli musí zase do práce. Neděle je totiž prvním pravovním dnem, dnem, kdy Bůh začal se stvořením světa.




Ve vodě není nikdo, možná i proto, že i zde je do písku zabodnuta zakazující tyč. Slunce se skrývá v nadmořském zákalu, ale je příjemně, asi 24°, a voda bude mít mírně pod dvacet. Je mnohem teplejší než včera v Haifě. Pod rozměrným ručníkem se převlékám do plavek, Janinku k tomu ani nepřemlouvám. Pořád na ni něco leze. Sice ještě nedolezlo, ale vinou její nižší imunity jistě doleze. A plavání zde je zakázané. Stejně však do vody lezu – ne abych v něm plaval, ale abych se v něm procházel, to je rozdíl, přece! Ono by to tady ani zde s tím plaváním moc nešlo, asi dvacet metrů od pláže se zvedá vodní tříšť nad nejbližší řadou skal. Vcházím do toho moře, nikoli do hlouby, ale tak, aby mi z vody vyčnívala alespoň hlava. Nohy se mi zvednou, moře si mě jemně vezme a postrkuje ke břehu. Splývám na zádech – to přece také není žádný swimming!


Když mě vlny dostrkají až do hloubky (vlastně níže), ve které si už mohu sednout, vstávám, a jdu se na břeh osušit a převléknout. Vlastně nejdu, protože jak jsem se postavil, rve mě spodní zpětný proud ustupující vlny kolem lýtek tvrdě směrem k moři. Ten proud bez problémů překonám, hlavně když si počkám, až mne další přicházející vlna postrčí ke břehu. No, on ten zákaz tady asi opravdu k něčemu bude. Ještěže jsem tu neplaval!

Co si s Janou nedáme ujít, je brodění vodou na kraji pláže při zpáteční cestě k autu. Je to jen několik set metrů, ale užíváme si je. Jdeme bosky, já si ze svých tuláckých kalhot odzipoval spodní díl nohavic,  takže mám kraťasy po kolena, Janinka si zase vykasává svou indickou sukni. Chvíli jdeme pískem, pak šplháme na velké ploché kameny, které lemují břeh jako obří přírodní dláždění. Je porostlé zelenými řasami, které na suchu přijímají písečný překryv. Jde se po nich jak po slehlé trávě, avšak pod vodou jsou zrádně kluzké.



Filomušličková Jana se rozhlíží po dalších přírůstcích. A hle! Uprostřed spáry mezi dlážděním se jeví pěkná ulita, omývaná mořskou vodou! Upozorňuju Janičku, že v té chaloupce ještě někdo bydlí, takže je ona ulita ponechána nájemníkovi. Udělali jsme dobře, protože, kdo ví, kdo tam bydlí. Třeba nějaká malá godzillka. Stopy její hypotetické maminky nalézáme za chvíli, tak alespoň na mne působí dvojice otisků ve skále, řasách a písku. Tříprstých otisků s palcem, dlouhých skoro metr…

Každá zábava jednou končí. Na nejbližší skále, popraskané dávnými bublinkami (snad sopečného původu, anebo vymletými vodou či vyžranými mořskými červotoči) si utíráme nohy, spouštíme sukně až na zem a přizipováváme nohavice. Jde kolem zjevně vyplašený pán a něco v těch dírách hledá. Ptá se nás, jestli jsme nenašli klíče od jeho auta. Tak tedy, tomu říkám smůla! Sám jsem jednou ztratil klíče od auta v lese, když jsem byl na houbách. Ale jejich nalezení bylo jednoduché – šel jsem po svých stopách, neviditelná pěšinka mne vedla lesem od stromu ke stromu, od plechovky k prázdné láhvi. Avšak ta skála plná otvorů vypadá děsivě. A už brzo se setmí, bude půl páté. Vlastně máme letní čas, slunce zapadá až za dvě a půl hodiny. Snad ten nešťastník klíčky našel...

Za dvě a půl hodiny zapadá slunce, do Haify to máme jen čtyřicet kilometrů, co kdybychom se ještě na chvíli zastavili v Akku? Citadela už bude zavřená, ale podívat se na hradby omývané mořem bychom mohli.





"Já už nikam nechci," protestuje Jana, ale přemluvím ji. Nebo lépe řečeno, řídím já, a protože neklade příliš silný odpor, tak ji nakonec během jízdy přemluvím. Jenom zastavíme na parkovišti a vyběhneme na hradby. Jenže, jak jsem to řekl na začátku?  Některé hry se dají vyhrát jen tak, když člověk udělá nevědomou chybu. Avšak je pravděpodobnější, že po chybě člověk prohraje. Dneska jsme se zase nevykoupali, protože jsem si předem nenašel správnou pláž. Alespoň jsme zažili jiné dobrodružství…

Jenže se stává, že člověk prohraje, i když neudělá chybu žádnou.

Ale o tom až příště.

Prožito v Izraeli na Velký pátek 25. března 2016, zapsáno v Praze na Lužinách ve středu 1. června 2016
*

Minulé díly vyprávění o letošní cestě do Izraele viz na blogu Šamanovo doupě, záložka Izrael.
Cestopis Mír v Izraeli z Šamanových předcházejících tří cest po Izraeli seženete u knihkupců, na besedách s autogramem přímo od autora, anebo u vydavatele.

Fotogalerie z minulých návštěv Izraele: mir-v-izraeli.blogspot.cz

Dobrý a klidný život bez jakýchkoliv vojenských symbolů

$
0
0

Když jsem se vloni na podzim v Lidicích zúčastnil symbolického položení základního kamene památníku Josefa Horáka a Josefa Stříbrného, dvou letců RAF, netušil jsem, že se podílím na porušení povinností vyplývajících ze zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, čímž se – společně se Spolkem pro vybudování památníku Josefa Horáka a Josefa Stříbrného – vystavuji uložení pokuty ze strany Krajského úřadu Středočeského kraje, odboru památkové péče, která v tomto případě činí až 4 mil. Kč. Jak byli organizátoři onoho shromáždění předběžně varováni při setkání  s vedením Památníku Lidice (PL).


Prohlášení PL je datováno 1. října 2015, položení onoho základního kamene se konalo v sobotu 10. října, a pořadatelé se přes výhrůžky vedení PL drze dopustili poklepu na základní kámen "Památníku". Naštěstí se v textu na desce neobjevil vytýkaný text "Památník příslušníkům československé armády 1939-1945... všech, kteří splnili přísahu republice...", avšak nekonfliktní "těch, kteří slíbili přísahu republice..." Což oba hoši nepochybně splnili.

Spolek pro vybudování památníku Josefa Horáka a Josefa Stříbrného (Spolek) byl iniciován některými pamětnicemi lidické tragédie a občany Lidic již na jaře roku 2014 právě s ideou, aby byli připomenuti "všichni". Ing. Miroslav Kaliba, předseda Spolku, to právě při onom ilegálním poklepu vysvětlil: Památník nemá být věnován jen oběma Josefům, ale i všem našim spoluobčanům, kteří neváhali a nelehkou cestou se vydali bránit svobodu, vlast, demokracii , tedy "všem kteří splnili přísahu Československé republice". Jak jsem o tom referoval v článku, který jsem pověsil na web v úterý 13. října 2015. Položení symbolického kamene měl být první krok. Dalším plánovaným krokem pak je vyhlášení soutěže na budoucí podobu památníku. (To je také důvod, proč "dosud nebylo dosaženo všeobecného konsenzu v názvu pomníku, v jeho podobě, materiálové struktuře a v jeho rozměrech", jak je uvedeno ve vytýkacím Prohlášení PL...)

Snad bych ani na tu buřičskou akci nešel, kdybych věděl, jak se lidičtí občané proti myšlence onoho militaristického památníku stavějí. Vlastně tři zasloužilé lidické občanky, které svůj Dopis spoluobčanům zaslaly prostřednictvím Obecního zpravodaje 10/2015 (do tisku dáno 23. září 2015). Onen "Dopis" na stránce 14  byl nazván "výzva k diskusi", ale diskusí nebyl, protože "názor jedné skupiny občanů už znáte". Šlo o předložení argumentů proti myšlence takového památníku.

Hlavním argumentem je – že "památník jakýmkoliv způsobem spojený s vojenskou tématikou vzhledem k charakteru lidické tragédie do Lidic nepatří". Jedním z vedlejších argumentů pak to, že "pamětní deska v prostorách muzea a pojmenování ulic po Josefu Stříbrném a Josefu Horákovi je adekvátním projevem uznání úcty k těmto bývalým obyvatelům starých Lidic, jenž velkou odvahu projevili bojem  za svou vlast."

Pietní umístění muzejní desky (u levých dveří)

Muzejní deska - adekvátní projev
K tomu vedlejšímu argumentu dodejme, že pojmenování ulic vyběhala na úřadech v roce 1991, "kdy to ještě šlo", paní Anna Nešporová, sestra Josefa Horáka. Tedy (bohužel již zesnulá) členka "disidentské skupiny" v Lidicích. A ona jmenovaná pamětní deska (z umělé hmoty) byla v prostorách muzea instalována na začátku sezony roku 25. 3. 2015. Tedy rok po vzniku myšlenky na založení Spolku, a velice silně pravděpodobně jako pokus o zmaření úsilí Spolku. K tomuto temnému podezření mne vede to, že k slavnostnímu(?) odhalení došlo nejspíš narychlo, protože k němu nebyli pozváni příbuzní obou hrdinů!

"Slavnostní odhalení" muzejní desky.
Avšak po četbě spousty článků a materiálů, a hlavně po osobním prohmatání Lidic docházím ještě k temnějšímu podezření. Nebylo to narychlo. Instalaci oné desky schválila místní pobočka Svazu bojovníků za svobodu už v roce 2014. Nepozvání příbuzných (manželek a synů), kterých by se taková událost snad týká nejvíce, bylo záměrem. Kdyby bylo záměrem, aby byli přítomni, mohlo se využít červnové vzpomínkové akce, na kterou z Anglie přiletěla paní Winifred Horáková. A kterou to moc mrzelo, že se nevyužilo této pietní příležitosti. Příbuzní Josefa Stříbrného by to měli z Čech blíž.

Ono to je nejspíš tak, že hrdinové by měli být mrtví, a jejich příbuzní taky, aby "nekomplikovali situaci" a ekumenický výklad historie. Když Miroslav Ivanov napsal svou knihu o Lidicích "A hořel snad i kámen", četla ho s dychtivostí i paní Anna Nešporová. Poněkud ji rozzlobilo, že pan doktor o jejím bratru, Josefu Horákovi, napsal, že byl "dobrodružné povahy". A protože měla chatu na Berounce ve stejné oblasti, jako Ivanov, podařilo se jí se s ním – u truhláře – setkat. A představila se mu:

"Já jsem Anna Nešporová rozená Horáková z Lidic."

A dostalo se jí odpovědi: "Ale to se mýlíte paní Nešporová, byl jsem v Lidicích, a tam mi na MNV řekli, že od Horáků už nikdo nežije..."

"No a vidíte, žiju já a moje teta Terezie Horáková a její dcera Také Terezie Kučerová rozená Horáková, všechny z Lidic."

Nu, Ivanov druhé vydání své knihy upravil, a doplnil o vyprávění, které by neslyšel – pokud by na chatě nechodili ke stejnému truhláři. Protože na dopis nakladatelství paní Nešporová nedostala odpověď...

Komunistům se hrdinové ze Západu do obrazu poklidné obce, zničené zákeřným nepřítelem, nehodili, a tak jejich příbuzní – podle MNV – ani nežili. V roce 2015 se tito hrdinové nehodí ani současnému MNV. Zastupitelé obce se zaštítili peticí (již také podepsali), se kterou její autorky oběhly vesnici (mimo příbuzných z rodiny Horáků, ovšemže). "Oslovily jsme celkem 220 osob; 200 zletilých občanů Lidic a přímých potomků lidických žen potvrdilo svým podpisem souhlas s názory uvedenými v naší výzvě, tj. výstavbu památníku si  nepřeje."

Zastupitelstvo pak už v pondělí 12. října 2015, tedy první pracovní den po ilegálním poklepání zaslalo přípis na Památník, v němž mj. uvádí: "…obec Lidice je nejen v České republice, ale i na celém světě vnímána jako nevinná oběť nacistického teroru a pomsty za vykonaný atentát na R. Heydricha. Obáváme se, že by tímto krokem došlo ke zkreslování tragické historie obce Lidice. Vybudování památníku s vojenskou tématikou do Lidic nepatří…"

Je zde zmíněn jeden z argumentů oné "odsouhlasené" petice: "Jakákoliv nová iniciativa,  respektive záměr něco nového vybudovat, by se měly napřít směrem k mladé lidické generaci, k lidickým potomkům a jejich dětem, aby se jim i všem, kteří se do Lidic přistěhují, zde žilo dobře a klidně bez  jakýchkoliv vojenských symbolů."

Pilíř heroismu, Jad Vašem
Nu, byl jsem v Izraeli, a byl jsem v památníku Jom ha-šoa. Jde o celý areál, vybudovaný na Hoře pamatování. Aby se nezapomnělo na šest milionů zavražděných Židů. Avšak na tomto posvátném místě je i připomínka jednoho a půl milionu Židů, kteří bojovali ve druhé světové válce proti nacistickému Německu a jeho spojencům. Onen Pilíř heroismu se tyčí do výše asi dvaceti metrů a hrdě hlásá světu, že židé "nešli jako ovce" ani ve druhé světové. Když k tomu měli příležitost. V Izraeli se tedy žije dobře a klidně – i s vojenskými symboly.

Právě proto!


Všechny ty desítky námitek o neznámé hmotě památníku a nepatřičnosti a již vykonané úctě jsou pouze kouřovou clonou hořké skutečnosti, kterou redaktorovi Hospodářských novin Vladimíru Ševelovi v pátečním vydání HN osvětlil Pavel Horešovský, narozený 16 dní před tím, než mu Němci v Lidicích zastřelili tátu:

"Chápu, že chtěli bojovat za vlast, ale jejich útěk mě připravil o tatínka a způsobil, že maminka skončila v koncentráku".


Kibuc, který se ubránil: Ramat Rachel
Pan Antonín Nešpor konstatuje: "Mamince, sestře majora Horáka, to tady pořád opakovali a vyčítaly jí to další lidické ženy už v koncentráku: Stejně za to, co se stalo, může ten tvůj bratr."

Nu, to je ve slušnosti asi tak nejmírnější, co oba pánové prohlašují. Horší byla slova, která museli Horák se Stříbrným vyslechnout po válce od lidických žen z očí do očí…

Tak tedy: Mohl za to K. H. Frank., mohli za to nacisté, gestapáci, mohl za to trouba továrník, jenž předal dopis, který psal hloupý nevěrný muž své milence, kde se vychloubal smyšleným odbojem. "Mohl" za to prezident dr. Edvard Beneš, taky třeba. Jak nás to ve škole učili. "Mohli" za to atentátníci na Heydricha. Kterým se podařilo odpravit třetího nejmocnějšího a vůbec nejschopnějšího nacistu. Žádnému odboji se během války nepodařilo zabít tak vysoce postaveného německého hodnostáře!

Vybudování památníku s vojenskou tématikou do Lidic nepatří???

Kibuc, který se nemohl bránit: Lidice
Oba Josefové těžce nesli vypálení Lidic. Josef Stříbrný přišel o jediné dva žijící příslušníky rodiny. Josef Horák o třináct. Létali proti nepříteli potom ještě s větší urputností. Se stejnou urputností věnovali veškerý volný čas britskému hnutí Lidice Shall Live, kde sháněli peníze na obnovu obce. Nu, a když se v roce 1946 sešla na kladenské radnici schůze společnosti pro výstavbu nových Lidic, kam byly pozvány i lidické ženy, řekl jim jistý soudruh František Knor: "Ženy, já vám říkám, že máme dva pytle peněz akorát pro každou z vás na jeden dům, ale kdyby se měly stavět o dva domy více, tak byste byly ošizeny."

Okamžitě následovalo demokratické hlasování, které rozhodlo, že z programu byli oba piloti vyškrtnuti. Nesměli už více bydlet v Lidicích! Tak dobře, to byl bolestný rok 1946. Co ale říci na to, že uliční důvěrnice obíhají roku 2015 lidické domky s peticí, která byla jistě historicky dobře zdůvodněna – a letitou pověrou podpořena –, aby získaly "demokratický názor"?? Co říci na to, že vdova po válečném hrdinovi Winifred Horáková, byla nedávno vyloučena z lavičky, na které při pietních akcích sedají přeživší lidické ženy???

V sobotu 24. října 2015, dva týdny po lidickém protiústavním poklepání na základní kámen nejspíš nikdy nevybudovaného památníku českým bojovníkům, byla v nedaleké Hřebči odhalena pamětní deska na rodném domě Josefa Horáka. Starostka Hřebče Petra Piskáčková při tom pravila:

"Mít v obci takového rodáka, kterým byl Josef Horák, jistě stojí za připomenutí, alespoň prostřednictvím pamětní desky."

Pan Antonín Nešpor poděkoval za desku (i když další, a zbytečnou) jménem své rodiny z Lidic, vyřídil i poděkování za rodiny Horáků z Velké Británie od manželky Josefa Horáka Winifred a jejich syna Josefa Horáka, rovněž předal i pozdravy od všech vnuků a pravnuků Horákových z Velké Británie a Nového Zélandu.

Tuto sobotu, tedy 11. června 2016, proběhne v Lidicích další Pietní vzpomínka, tentokrát k 74. výročí vyhlazení obce Lidice. Už v 9 hodin začne na základech bývalého kostela sv. Martina mše svatá u nedávno zrobené mensy (tato dostavba nevadila). Bude jistě přítomen ministr kultury Daniel Herman, který se nedávno jako první ministr české vlády zúčastnil tradičních sudetoněmeckých dnů. V Lidicích se bude vyhlašovat "smíření", nejspíše s Němci, sudetskými zejména. "Vojenská tématika" by je mohla dráždit. Smíření s rodinami Horákových a Stříbrných se konat nebude. Zkreslování tragické historie zato pokračovat bude.

Ministr Herman posílá peníze příspěvkové organizaci Památník Lidice. Památník Lidice pomáhá při zvelebování obce, za což mu zastupitelstvo vzdává dík. Spolupráce všech orgánů je vzorná. Nežádoucí živly byly demokraticky potlačeny.

PS: Idylu možná zkazí jen hubatý prezident Miloš Zeman.

Psáno v Praze na Lužinách dne 8. června 2016, 20 km od Lidic

Stačí jen zaparkovat

$
0
0

Páteční Akko na vlastní kůži

Vracíme se z mořských jeskyní Roš ha-nikra zpátky do Haify. Cestou zpátky jsme se zastavili na příhodné pláži. Ještě hodlám Janě ukázat báječné středověké město Akko. Je již pokročilé odpoledne, přítelkyně jest znavena, opět se chopím volantu já. Nemohu tedy navigovat, ale mám za sebou domácí přípravu, a v Akku jsem už jednou byl.



Hodinová věž 2006
Jenže v roce 2006 jsme jeli dlouhou cestou z jihu od Netanje, a řídil řidič turistického autobusu. Tentokrát jsme na strategické křižovatce, kde máme odbočit, už za čtvrthodinu. Inu, z báječné pláže je to sem jen dvacet kilometrů, a skorodálnice číslo čtyři nebyla v Nahariji tentokrát ucpaná. Jsme tu tak brzy, že tu křižovatku málem přejedu, alestihl jsem odbočit ještě včas, i když trochu izraelským způsobem (přes plnou čáru...). Vím, že tady někde musím ještě jednou odbočit vpravo k moři. Správně jsem počkal až na první velký kruhák, avšak silnice se opět srovnává k jihu, paralelně s pobřežím. Pamatuji se, že tady někde musím odbočit znovu vpravo. Jenže "tady někdů" je tu hned několik, a všechny končí v nově vybudovaných předměstských koloniích. Ale už na třetí pokus se dostávám k pobřežní komunikaci. Teď už jen dojet na to opuštěné parkoviště ve starém městě, přímo pod jednou z bašt opevnění, na které nepřetržitě doráží vlny Středozemního moře.

Jedeme po ulici ha-Hagana, která je po pravé straně lemována pobřežní promenádou. Stromy, stínící pergoly, lavičky, vyhlídkové plošinky, památníky, parkoviště. Placené, to však není jediný důvod proč zde nezastavuji. Jsme nejméně kilometr od zamýšleného cíle, a to bych nemohl splnit slib, který jsem Janince dal, když jsem ji přemlouval ke zdejší zastávce, totiž že "jenom zastavíme na parkovišti a vyběhneme na hradby". Trvale tedy pokračuji k jihu, až projedeme hradbami. Dopravní situace se okamžitě změní. Postáváme v koloně, proti nám v protikoloně postávají jiná auta, která nemohou vyjet, protože jim v tom brání auta, zaparkovaná z obou stran. Často nešikovně zaparkovaná. Propracováváme se kolem přeplněných bočních parkovišť až ke kýženému cíli.

A jsme tu. Velké parkoviště však není tak prázdné jako před deseti lety. Je narvané. A, tam kdosi couvá! Ale tlusté auto z protisměru bylo rychlejší, či spíš jeho řidič byl drzejší. Tady taky někdo couvá, ale jenom aby pustil auto, které bylo zaparkované blíže chodníku. Tamo rovněž někdo couvá, ale zase jen proto, aby lépe zaparkoval a mohl otevřít dvířka. Každé to couvání a najíždění brzdí obě kolony, tu naši, i tu v protisměru. Není mi tedy jasné, odkud jedou ta protivná auta, ale někudy se tam musela dostat, ne? Pokračuji tedy v připoskakování. Až dopřiposkakuju na malé náměstíčko, odkud bych mohl vyjet po dlouhých nízkých schodech na samy hradby. Jsme na místě. Jenže zaparkovat zde není kde. Ani není kam dál pokračovat. Po schodech se jezdit nemá, a i kdybych je vyjel, asi bych na hradbách moc pohodlně nezaparkoval. Jediná další ulička je opatřena značkou zakázaný vjezd. Musíme zpátky! Pomocí decimetrových pohybů se mi asi napopáté podaří otočit auto do protisměru. (Teď si blahopřeju, že náš chevroletek je tak malý.) Zařadím se do kolony vyjíždějících vozidel, a konečně chápu, kde se vzala, a odkud přijela ona dřívější protikolona. Jsou to auta, jejichž řidiči sem vjeli, a teď jsou nuceni zase bez zaparkování vyjet!

Už si začínám připouštět, že jsem udělal chybu, když jsem sem vjel. Jenže podle mě jsem žádnou chybu neudělal, tedy alespoň podle svých dřívějších zkušeností. No – a to byla asi chyba, spoléhat se na deset let staré zkušenosti. V roce 2006 pršelo a ulice byly prázdné. A bylo pondělí, nikoli pátek. Pátek, den předšabatový, a pátek, den hlavních muslimských modliteb. Teprve teď si vzpomenu na nezvladatelný chaos v automobilové dopravě na Olivové hoře ve východním Jeruzalémě. Ano, jsme v arabském městě. Jak jsem o tom psal v roce 2006. Přesněji: Akko je město smíšené, ve kterém arabské obyvatelstvo páčí jen 30 %. Ovšem ve středověkém centru je to 70 %!

Klid v dešti: Akko 2006, na stěnách plakáty pro volbu arabských poslanců do Knesetu

Tehdy jsem také psal: »Sedíme s průvodcem Šajkem v restauraci na nábřeží, do kterého dunivě narážejí vlny, pojídáme falafel a ptáme se ho, proč tady muslimové nejsou Židům hrozbou. "Přední z jejich rodin rozhodli, že lepší pro ně bude spolupracovat," pravil Šajke.
 Aha - takhle jednoduchý je mír v Akku!«

Vzhůru do Akka!
Nu, tak ten akkský mír dostal vážnou trhlinu hned v roce 2008. A to ve středu 8. října večer, kdy už začal Jom Kipur, jeden z Vysokých svátků. Ten svátek je tak vysoký, že náboženský zákaz řídit tento den automobil respektují i nenáboženští Židé. A právě tuto dobu si vybral jeden Arab, aby vjel do místní židovské čtvrti. Z okének jeho auta zněla vytuněná hudba, a hnal se takovou rychlostí, že málem přejel malé dítě. Byl zastaven židovskými mladíky, a vyzván, aby alespoň ztlumil hudbu. Neučinil tak, a tak mu byla vysklena okna. Na pomoc mu však přiběhli kamarádi a začala "etnická rvačka". Její účastníci si navzájem rozbili huby. Sebenasírací Arabové se pak v počtu stovek kusů vydali do okolních ulic. Rozbíjeli tam výklady a zaparkovaná auta, rabovali obchody a devastovali pouliční osvětlení. Ve čtvrtek rvačky pokračovaly, tentokrát s asistencí policie, která proti oběma skupinám použila slzný plyn a vodní děla. I přes policejní posily násilnosti eskalovaly. V noci z pátku na sobotu vypálili židovští chuligáni 14 arabských domů. Do města napochodovalo dalších 700 policistů, klid se do něj vrátil až v neděli, ale napětí zůstávalo. Akko navštívili i různí izraelští politici, včetně prezidenta Šimona Perese a ministryně zahraničí Cipi Livni, kteří se také snažili o uklidnění situace.

Bylo zatčeno celkem 64 lidí, včetně arabského původce nepokojů. Ten musel za urážku náboženského cítění trpět týden v domácím vězení a na čas mu sebrali řidičák. Starosta Akka navíc kvůli bezpečnosti zakázal každoroční divadelní festival, z něhož tyli zejména arabští obchodníci…

Ale v pátek 25. března 2016 panoval v Akku mír. Až na dopravní chaos v jeho uličkách. Zázrakem jsem z toho zhutnělého prostoru vykličkoval nakonec bez škrábance na laku půjčeného auta. První dovolenou odbočkou jsem se pak vydal vpravo ke čtyřce. Ale přece jen mi to nedalo a na vhodném kruháku jsem znovu zabočil vpravo, k jihu, a projel další branou do starého města. Objížděl jsem zdejší zaplněná parkoviště, tentokrát díky jednosměrkám už bez zbytečných kolon. Nakonec jsem znovu vyjel z hradeb – a ocitl se na břehu moře. Vedle řádky zaparkovaných aut kousek od místního přístavu tam bylo ještě jedno volné místo pro naše malé autíčko.


Při hledání místa na parkování jsme ztratili půl hodinu, je už půl šesté. Pokud chceme dojet domů do sedmi, kdy zapadá slunce, moc času už nemáme. Takže hurá do města! Zpátky jednosměrnou branou. Zdálky nám ukazovala směr Džazzárova mešita s typicky půlkulovitou zelenou střechou, i její minaret se zelenou špicí. Došli jsme na čtvercové náměstíčko s obchůdky v podloubím. Uprostřed prostranství tu stojí masivní asi dva metry vysoký sloup, snad zbytek jakési stavby, jejíž význam je vysvětlen bílým písmem na zelené tabulce, ovšem pokud umíte arabsky. Býval tady zjevně karavanseraj.

Hodinová věž 2016
Došli jsme i ke zdejší proslulé hodinové věži, jedné ze tří v Izraeli. (Originální jsou ty věže tím, že na každém ciferníku jsou jiné číslice.) Za věží se rozkládá vůbec největší místní karavanseraj zvaný Khan al-Umdan – jenže průchody k němu jsou zamčeny. Hebrejsky, anglicky a arabsky se v cedulce na zavřených vratech můžeme dovědět, že vchod jest zakázán, neb tam číhá nebezpečí. Snad je celý areál v rekonstrukci. (Dávám sem alespoň foto z roku 2006.) Citadela je také už zavřena, je před šabatem. Hradby však uzavřeny nejsou. Vydáváme se tedy další úzkou uličkou tušeným směrem. Vyhýbáme se vozíku s turisty, který táhne klusající koník. A, tady snad budeme moci vyšplhat. Úzké schůdky vlevo nás však vynesou na střechu, jež je pravděpodobně obývaná. Ano, jsme na hradbách, avšak dveře, otevřené do nízkého domku nám říkají, že jsme na cizím dvorku. Rychle se zdekujeme, Jana toto soukromí fotit nechce. Až další odbočka nás vede správně. Zdánlivě vede jen k hospůdce na břehu moře, ve skutečnosti však šplhá do protisměru k jiné kavárně – kolem níž se jde na hradby! Kdybych tu už dříve nebyl, asi bych ten výstup nahoru nenašel…

Khan al-Umdan 2006
Konečně mohu Janě ukázat ten výhled přes zátoku až k Haifě, či spíše k mlžnatému obrysu karmelského hřebene nad Haifou. Konečně si můžeme v klidu užít procházky po středověkých hradbách. Klidu si moc neužívají turisté, kteří si zaplatili divokou jízdu na motorovém raftu, který s velkým rámusem přejíždí svoje vlastní vlny. Ječení turistů nás doprovází i k bíle omítnutému prostému kostelíku s otevřenou věží, ve které visí velký černý zvon. Na dveřích je františkánský kříž, vcházíme dovnitř. Jsme v kostele Jana Křtitele, kolem nás do něj vbíhá malé dítě. Vlídný kněz se nás vlídně ptá, zda není naše, avšak musíme ho zklamat. Jana opět ctí soukromí náboženských prostor, a já svůj drzý foťáček zapomněl ráno u nabíječky. Budete si sem muset zajet, abyste tu prostou krásu uviděli.


Ještě jdeme kousek dál, až kam to jde. Vpravo se z hradeb sklánějí dlouhé nízké schody, po kterých jsem kdysi dávno na hradby nevyjel. Františkánský zvon začíná odbíjet šestou, je čas se vrátit. Sejdeme po těch nízkých schodech a vracíme se zpátky uličkou, kam je autům vjezd zakázán. Vozíkům s klusajícími koni ne. Na zemi leží koňské kobližky, Janin citlivý nosík se však spíše krčí nad zápachem lidské moči.

Auto stojí na svém místě, unaveni a šťastni do něj usedáme. Jednosměrnou branou zpátky nemůžeme, ale nacházím správnou cestu, na správné křižovatce špatně odbočím. Avšak zvolená cesta vede na jih; tady někde bychom měli najet na čtyřku. Cesta se zatáčí poněkud k východu, a už je tu velká křižovatka se světly. Vidím, že za ní se cesta zase sklání k jihu. Přejedu tedy křižovatku přímo – a zjišťuju, že jsem se dostal na cestu, vedoucí k teď již zavřeným multimarketům. Vpravo, paralelně s námi, se řítí auta po dálnici. Pravdu měla Jana na místě navigátora, když mi před křižovatkou radila odbočit vpravo! Nu, udělal jsem chybu, která se však dala lehce napravit. A chybu, která se dala i omluvit: Na oné křižovatce totiž nebyla žádná šipka, která by oznamovala, kam který proud vede (pouze vlevo, rovně, vpravo). Komunikace nebyly ani označeny číslicemi. Ne poprvé a ne naposledy jsme si s Janou zanotovali:

"Jako doma!"

Ale konečně jsme na čtyřce, drandíme si to stovkou. A už nás vítá Haifa, sjíždíme na snad správném místě a otáčíme se po vedlejší komunikaci do protisměru. Jedeme kolem typické budovy sila, které nám slouží jako orientační bod. Jedeme správným směrem – jenom to silo je na špatné straně. Nu, do penzionu Mayer jsme nakonec vykličkovali úspěšně. Do sedmé hodiny zbývá ještě čtvrthodina, šabatový mír židovské domácnosti bude zachován.

Tento večer se dotvořila nebesa a země a všechny jejich šiky. Dokonal Stvořitel své dílo, které vytvářel celých šest dní a odpočinul si dne sedmého od celého svého díla. Ale my si zítra neodpočineme – třebaže půjde o den zavřených dveří i na místech, kde by to ani náboženský znalec neočekával.

Ale o tom až příště.

Prožito v Izraeli na Velký pátek 25. března 2016, zapsáno v Praze na Lužinách v pátek 10. června 2016
*

Zde si můžete přečíst článek o městě Akko z r. 2006

Minulé díly vyprávění o letošní cestě do Izraele viz na blogu Šamanovo doupě, záložka Izrael.
Cestopis Mír v Izraeli z Šamanových předcházejících tří cest po Izraeli seženete u knihkupců, na besedách s autogramem přímo od autora, anebo u vydavatele.

Fotogalerie z minulých návštěv Izraele: mir-v-izraeli.blogspot.cz

Den zavřených dveří

$
0
0

Šabat v Haifě na vlastní kůži

Je Bílá sobota a zároveň šabat, to dá rozum. Jana je křesťanka a já hodně liberální sionista. Zároveň jsme turisté, takže si nechceme nechat ujít ani tento den prohlídku pamětihodností Haify. (Na její prohlídku jsme tentokráte dostali mapu v ruštině, takže "Chaify". Škodaže jsem už rusky pozapomněl.) Naším dnešním prvním postupovým cílem je dolní stanice lanovky, jež nás má vyvézt na karmelský nos, kde chceme navštívit další jeskyni, ve které přebýval prorok Eliáš. Tedy spíše exkřižák Bertold z Kalábrie, který sem dorazil roku 1155 s druhou křížovou výpravou. Kolem jeskyně se dnes rozléhá klášter Stella Maris, kam jsem před deseti lety jenom nakoukl. Zde má původ poustevnické bratrstvo z hory Karmel, tedy karmelitáni. No a kdyby lanovka náhodou šabatově nejezdila – tramvaj v Jeruzalémě a autobusy obecně v Izraeli o šabatu nejezdí – vylezeme po cestičce nahoru pěšky. Máme však dobrou naději, že lanovka v sobotu pojede, vždyť v Haifě, jakožto "smíšeném městě" (15 % Arabů) jezdí i některé autobusy.

Než se však k lanovce dostaneme, potřebujeme někde zaparkovat. Opět naviguji – podle hebrejsky popsané mapy, protože na té mám už namalované trasy. Správně sjedeme na oblíbenou čtyřku, za vojenským hřbitovem správně odbočíme na velké křižovatce se světly vpravo, podjedeme železniční trať, na nejbližším kruháku správně odbočíme doleva, a pak už jedeme rovně až ke stanici lanovky. Tedy myslel jsem. Na kruháku o kilometr blíž však Jana po jeho projetí konstatuje: "Byla tam šipka vpravo."


Byla. Byla tam šipka, na které byly namalované tři makovičky zdejší kabinové lanovky. Takže otáčíme, necháme se z kruháku vyplivnout k moři, a tam tedy žádná lanovka samozřejmě není. Není tam ani parkoviště pro lanovkomilce. Chci se vrátit k tomu kruháku a zajet k lanovce podle mapy a ne podle blbejch šipek. Jana však nachází jedno místo k parkování. Alespoň se projdeme po nové promenádě poblíž moře, odkud se nám nabízí pohled na karmelský vršek. A vpravo pak na moře! To docela bouří, což nevadí surfařům ani rybářům. Turistům a místním promenádujícím se občanům však vadí vlny, vystřikující přes ploché balvany až na cestu. Také se raději bereme paralelní, poněkud zvýšenou částí promenády. Tu lemují nově stavěné či rekonstruované domky. Místo získalo na lukrativnosti poté, co městská rada splnila svůj předvolební slib a propojuje tento kus severního pobřeží s jižnějšími a už klasickými západními promenádami a plážemi. Cesta je lemována lavičkami, některé jsou schovány pod oblouky, které připomínají autobusovou zastávku. Sedí na nich lidé a čekají, až přijede moře. A moře přijíždí až pod Janiny nohy, ke kterým poslušně ulehá…

Cesta je lemována i trávníky, na kterých se rozvalují psí hovna. A nejen na trávníku, ale i na dlažbě promenády, takže krom rozhlížení kolem sebe je třeba věnovat pozornost i tomu, kam šlapete. Inu  jako doma! Tady si novou procházkovou trasu adoptovali nejen surfaři, běžci, cyklisti a chodci, ale i pejskaři. Neukáznění pejskaři, kteří na nějaké sbírání po svých mazlíčcích prostě…, tedy zdá se, že je to ani nenapadne. Docela fouká, je zataženo, teplota taky nic moc. Ještěže máme dlouhé nohavice, případně sukně, a vhodné šály. Naštěstí už neprší. Dorazíme k patrové betonové budově, která vypadá jako kavárna v rekonstrukci. Ale bude v ní i stanice lanovky, protože z ní vedou lana nahoru. Musíme ten barák obejít, abychom našli vstup. Jsme správně! Informační šipky jsou vyvedeny sice v ivrit, ale už se neztratíme. Záchody nacházíme celkem snadno. A v nich moderní sanitární příslušenství, do kterého obtiskl výrobce svoje jméno. V latince: "SEREL"…

Zdejší nástupiště na lanovku poněkud připomíná nástupiště na vlek. Zde také v poklidu čekají sedátka, uzavřená v tomto případě ovšem do nepromokavých koulí, které pojmou asi po osmi cestujících. Koule jsou naštosovány po třech, a čekají, až je někdo obsadí. Přicházíme zrovna včas, abychom rozmnožili čekající várku cestujících. Na ceduli nad pokladnou hlásí ručně přepisovaná čísla, že dnes stojí cesta nahoru 21 šekelů, a zpáteční 29. Slevy se nevedou. Zaplatíme, sedneme si někde, kde budeme mít dobrý výhled, což je skoro všude. A těšíme se na cestu. Totiž…

Myslím, že u lanovky v Roš ha-nikra jsem to nezmiňoval, avšak Janinka se lanovek bojí. Tedy cestovat jimi. Právě proto, když nějakou uvidí, je k neudržení a musí si do ní sednout. Aby překonala své obavy. Statečná to žena! Navíc ví, že se mnou se jí nemůže nic stát. Moji statečnost trochu nahlodá to, že obslužná osoba u jedné ze tří kabinek za rozjezdu dovírá dvířka, která by se měla zavřít automaticky. Naštěstí ne u naší kabinky. A už stoupáme podél šikmé skály, na níž se v puklinách uchytily keře. Přeletíme mnohočetný přejezd, který jsem tu už dříve popisoval, mineme dům, ukrývající opravdickou Eliášovu jeskyni, a už se nám rozevírá pohled na Haifu. Na její severní část, která se ježí novými činžáky i vilami. Hlavně se nám otvírá výhled na moře, které se zdá být tím výše, čím více nad něj stoupáme. Odvážné surfaře v neoprenech už nevidíme, jen námořní lodě. A vířící vlny v místech, kde se patrně pod hladinou skrývají kamenité mělčiny.

A už se blížíme horní stanici. Lanovka klesá ke stoupajícímu terénu, obklopují nás větrem ošlehané cedry, chvíli si připadám jak na petřínské lanovce, ale ta je pozemní. Nejsme však na Petříně, avšak na jedné z karmelských hor. Vycházíme z dojezdové úrovně cestičkou ještě o něco výše. Vítá nás první zrada, totiž ta, která nás nezradila – protože jsme nešli po klikaté pěšině, která sem vede od eliášské jeskyně. Vstup na ní jest zatarasen plotem, obtočeným žiletkovým drátem a vraty, které uzamyká visací zámek. No, naštěstí jsme si koupili zpáteční lístek…

Ale teď již chutě ke karmelitánům! Opatrně přecházíme poměrně živou komunikaci a dostáváme se k široké stěně, v níž se nacházejí nádherné kovové dveře s vlysy. Ty znázorňují (patrně) proroka Eliáše, kterýžto bujným palmovým listem vítá nového miminčího Krále v náručí jeho královské Matky (Ježíšek i Marie nesou na hlavách koruny). Dveře jsou to vskutku krásné, bohužel zavřené. Žeby karmelitáni drželi šabat? A – mrknu na hodinky, je pět minut před jednou. Z Jeruzaléma vím, že se kostely přes poledne na hodinu zavírají. Ve dvanáct se zavřou, v jednu otevřou. Jenže nejsme v Jeruzalémě. Cedule u vchodu nekompromisně praví, že místní polední přestávka se odbývá v rozmezí  12:30 až 3 PM. No, dvě hodiny tady čekat nebudeme, máme naplánovaný další program. Vracíme se zpátky, alespoň se kocháme krásnými záhony a věkovitou oliovou, jejíž dutina skrývá symbolickou amforu.

Ukazuji Janě ještě pyramidku s křížem na vrcholu, která zde byla vztyčena na památku francouzských vojáků, kteří ve zdejším klášterním špitále umřeli za neslavného Napoleonova egyptského tažení v roce 1799. Asi sedm set jich tenkrát skosil mor. Tedy sedm set zde, v Haifě. Přesněji – některé skosil mor, jiné nechal jejich vůdce otrávit. Napoleon to musel udělat, protože jinak by si je vychutnali postupující Turkové. Ti byli na francouzské zajatce krutí. Opláceli jim jaffský masakr. Když totiž Napoleon v Jaffě slavně zvítězil, vzdalo se mu na 4 tisíce Turků. Ty pak nechal zavraždit bodáky. Napoleon musel nařídit použití bodáků – potřeboval ušetřit prach a kule. Napoleon musel povraždit Turky, protože potřeboval jejich proviant přece, ne? Není mi tedy jasné, proč ale Napoleon vlastně "musel" do Egypta… Z kovových prutů pletený kříž nese na symbolické kamenné pyramidce kovová koule, která zvěstuje celému světu poselství ve francouzštině. Měl jsem se asi učit francouzsky, ale tolik rozumím, že tento památník byl zde umístěn v květnu 1876 na paměť statečných francouzských vojáků egyptské armády, padnuvších při útoku na město St. Jean d`Acre (aneb Akko).

Přecházíme silnici a vracíme se k lanovce. Já se zdržím u dalšího kostela. Tyčí se před ním sloup, na němž trůní panenka Maria s jezulátkem. Nápis pod sloupem volá "Ave Maria Gratia Plena", což neznamená, že by se děkovalo za plenky, ale zvolání "Zdrávas Marie, milosti plná". (Ještěže si ještě něco pamatuju z latiny a ze soukromého katechetismu.) Z dalšího dovětku je patrno, že toto libé dílko věnovali věrní Chilané, kteří panenku Marii uctívají. (Škodaže jsem se neučil španělsky.) Kostel za Panenkou na sloupu patří Virgen del Carmen, Reina de Chile (Panně karmelské, královně chilské) a zřejmě ho obývá – kromě řádových sester – nějaká izraelská bezpečnostní složka, nejspíš armáda. Soudím tak podle izraelské vlajky a rozličných antén na střechách. Před deseti lety jsem napsal:

"Za britského protektorátu zdobil jednu z věží karmelitánského chrámu radar. Izraelci si po získání nezávislosti pro svůj radar a jeho bratříčky pořídili samostatný domeček kus vedle. Věděli, že je třeba ctít svatá místa jiných náboženství." Tak tedy, ten "domeček" jest onen chilský kostel. Není třeba skrývat realitu. Případní arabští špioni jsou nejspíše již informováni (15 %).

A aby těch nápisů nebylo málo, další se nachází na pamětním kameni u kopule, která zdobí vršek horní stanice lanovky a zdejší vyhlídkovou plošinu. (Říkám "zdobí", protože se skládá toliko ze světlemodrých kovových žeber. Nicméně zdálky to vypadá pěkně, skoro jako nějaká hvězdářská observatoř.) Však se to tu taky z nějakého důvodu nazývá "San Francisco observatory". Místo bylo renovováno hotelovou skupinou Dan na paměť bratrů Federmannových, "pionýrů turismu v Haifě a Izraeli". Yekutiel a Shmuel Federmannovi měli to štěstí, že se jim v roce 1940 podařilo dostat z Německa do Palestiny. V Tel Avivu pak zakoupili v červnu 1947 svůj první hotel. Ale co to má společného se sanfranciskou observatoří, to mi má turistická angličtina neprozradila. Tvar kopule? To by pak jako model mohla velikostí spíše sloužit petřínská Štefánikova hvězdárna. A lanovka je tu taky…

Nu, museli jsme si toho lanovkového výjezdu tam nahoře přece užít, ne? Konečně jsme dobloumali k nástupišti. Bylo nám projíti i kolem bílého plátýnka s modlícím se muslimem, pravděpodobně místním technikem. (Alespoň jsme tak zjistili polohu Mekky.) Tentokrát jsme si sedli do té kuličky, které se nedovírala dvířka. Avšak nevyskakovali jsme za jízdy. Fotili jsme oba. I ty námořní lodě a ponorky pod námi. Tam se totiž skrývá muzeum, které bude jistě otevřené i o šabatu. Muzeum tajné imigrace a námořní muzeum (Clandestine Immigration and Naval Museum), které popisuje historii příchodu židovských imigrantů do Palestiny a historii izraelského námořnictva. Námořnictvo patří armádě, a armáda pracuje i o šabatu – včetně muzejí, jak jsem se o tom třeba přesvědčil před osmi lety v muzeu izraelských obrněných sil na Latrúnu.

Po šťastném dojezdu jsme zamířili k torzu ponorky č. 77. Od spodní stanice lanovky je to kousek, ale nejdříve jsme museli vyšplhat po schodech na onu úrovňově mimoúrovňovou křižovatku Allenby Interchange, abychom překonali magistrálu č. 4 i železniční trať. Na druhé straně jsme zase sešplhali a ocitli se nejdříve před tím torzem ponorky. Její význam osvětluje další cedule. Škodaže jsem se neučil hebrejsky! Naštěstí mi identitu osvětlili militaristé na military.cz: Jde o velitelskou věž nešťasté ponorky S-77 Dakar, jedné ze tří modernizovaných ponorek, zakoupených ve velké Británii v 60. letech. Byl to nevhodný nákup, vyvolaný touhou, co nejvíce ušetřit. (Izraelská armáda preferovala letecké a pozemní síly.) Dakar vyplul z Portsmouthu 9. ledna 1968, Gibraltarskou úžinou proplul 15. ledna, poslední hlášení došlo několik minut po začátku 25. ledna. Ponorka se přes mezinárodní pátrání nenašla. Posádka 69 mužů zahynula, byla to největší tragédie izraelského námořnictva. Vrak ponorky našla až 26. hledací výprava 28. května 1999 v hloubce 2.900 m. Katastrofu zůsobilo vnikání vody do lodi, když plula v periskopové hloubce s vysunutým šnorchlem rychlostí asi 8,5 uzlu. V říjnu 2000 byla velitelská věž Dakaru vyzvednuta ze dna a umístněna jako památník v Námořním muzeu v Haifě.

No, jenže to nebylo to pravé Námořní muzeum, tedy Národní námořní muzeum (National Maritime Museum), které spravuje armáda. Toto "Muzeum tajné imigrace a námořní muzeum" spravuje město. A to, nejspíš, usoudilo, že o šabatu by mělo být městské muzeum zavřeno. Nejspíše, protože vysvětlení uzavření nebylo nikde zdůvodněno. Na papírové cedulce bylo jasně napsáno, že otevřeno je od 10:00 do 16:00, před šabatem a svátky 10 až 15. (Tolik ještě hebrejsky rozumím.) Na trojjazyčné skleněné desce bylo jen uvedeno, že vstup do muzea se řídí bezpečnostními předpisy z roku 1998. Se zbraněmi a jinými obrannými prostředky jest vstup zakázán. Je nutno se identifikovat občankou, řidičákem nebo pasem. Děkujeme za spolupráci.

Jenže měli zavříno! Dostal jsem nutkavý pocit, že toto je den vysvětlujících a odmítavých cedulí. A den zavřených dveří. Naštěstí mělo otevřeno alespoň moře. Kolem kterého jsme museli projít, abychom se dostali zpátky k autu, a i s ním k dalšímu karmelitánskému kostelu na Muchrace, místě, kde Eliáš slavně zvítězil nad Baalovými kněžími. Haifští karmelitáni mají otevřeno mezi třetí a šestou hodinou, v tomhle intervalu tam pohodlně dojedeme. Jenže...

Další se dovíte příště.

Prožito v Izraeli na Bílou sobotu 26. března 2016, zapsáno v Praze na Lužinách ve středu 15. června 2016
*

a) Před týdnem, ve čtvrtek 9. června, proběhl v srdci tel Avivu teroristický útok. Dva palestinští Arabové, převlečení za zbožné židy zastřelili 4 lidi a dalších 6 zranili. (Viz článek na webu Eretz.cz) Představitel "umírněného" Fatahu prohlásil. že se jedná o "přirozenou odpověď na izraelskou politiku síly".

b) V neděli 12. června zaútočil v nočním gay klubu v Orlandu na Floridě 29letý muslim Omar Mateen, narozený v USA afghánským imigrantům. Chladnokrevně zastřelil 50 lidí a dalších 53 zranil. "Prověřuje se i podezření, zda muž měl vazby na islamistické extremisty.". Chvíli před útokem totiž volal na policii a přihlásil se k ideologii Islámského státu. A Islámský stát se poté přihlásil k němu.

c) V pondělí 13. června ubodal ve městě Magnanville západně od Paříže pětadvacetiletý Larossi Abballa zástupce velitele místní policie. Před jeho domem ho devětkrát bodl do břicha. Později zabil i policistovu partnerku. Poté ho policie zastřelila. Pachatel při činu volal Alláhu akbar. Přihlásil se k IS, za svého bojoníka ho pak označila i agentura Amak, která je napojena na IS. Asi to mělo něco společného s islámem. (Tento útok kopíruje útoky noži, kterým musí čelit izraelští Židé již několik měsíců.) Soudruzi z OSN zveřejnili tentýž den dokument nazvaný Roztříštěné životy, který "poukazuje na dopad izraelské okupace, která se týká 2,8 milionu Palestinců ze Západního břehu Jordánu". Obsahuje podrobnosti o loňských násilnostech, které si vyžádaly na palestinské straně 146 mrtvých a na izraelské 25 obětí. Vloni to prý bylo nejhorší. Jedná se prý o "izraelsko-palestinské násilí". Tedy nikoli izraelskou odpověď na terorismus. Židovskou proradnost je možno vidět v tom, že Izraelci zabili víc teroristů, než dovolili zabít vlastních lidí.

Jsem žádostiv, kdy vydá OSN zprávu o "euroamericko-muslimském násilí", které je jen odpovědí na okupaci Evropy a Ameriky ne-muslimy. Myslím, že bychom se spíše měli učit od Izraele, jak žít společně s lidmi, kteří nás nenávidí, ale kterým musíte poskytovat základní životní potřeby... V Izraeli je největší muslimská menšina v nemuslimských zemích. A měli bychom se to naučit dříve, než tu bude těch 25 % muslimů, jako žije v celém Izraeli...

***
Zde si můžete přečíst článek o Haifě z r. 2006, kde také zmiňuji klášter Stella Maris.

Minulé díly vyprávění o letošní cestě do Izraele viz na blogu Šamanovo doupě, záložka Izrael.
Cestopis Mír v Izraeli z Šamanových předcházejících tří cest po Izraeli seženete u knihkupců, na besedách s autogramem přímo od autora, anebo u vydavatele.

Fotogalerie z minulých návštěv Izraele: mir-v-izraeli.blogspot.cz


-----------------------------------------------------------------------------------
 A zde dnešní cedule a nápisy:









































Karmelská promenáda

$
0
0

Izrael na vlastní kůži

V karmelitánském kostele v Haifě jsme neuspěli kvůli polední přestávce, v Muzeu tajné imigrace – čili Alija Bet – a (možná taky námořním muzeu) jsme neuspěli, protože městská rada se tajně usnesla, že se v něm bude držet šabat. Tak snad uspějeme v haifské univerzitě, kde by mělo být muzeum archeologie a umění. Naším dnešním hlavním cílem je však karmelitánský kostel na Keren Karmel, postavený na místě slavného Eliášova vítězství. Pojedeme na Muchraku. Před dvěma lety se mi ze střechy kláštera naskytl panoramatický pohled biblických rozměrů, těším se, že ho Janince předvedu, i když se sluníčko schovává za šedými mraky.


Nejdříve se však musíme od zavřeného muzea Alija Bet předrápad přes onu podivuhodnou křižovatku Allenby Interchange, kterou jsem už několikrát popisoval. Pod vyvýšeným úrovňovým křížením tu projíždí železniční trať a magistrála s dálničním číslem 4. No a nahoře – taky projíždí čtyřka! Přesněji, jeden z jejich pruhů. Místo aby se ze silnice dálničního charakteru sjíždělo do křižující místní komunikace, "sjíždí" se do nich – na nadjezdu… Toto řešení bylo nejspíše nalezeno kvůli nedostatku prostoru mezi karmelskou skálou a mořským pobřežím. Cedulka na mostě hebrejsky vysvětluje více, jasný je jen rok, kdy se to tu postavilo: 2003. Horní úrovňová křižovatka je koncipovaná jako náves. Široký chodník je od vozovky oddělen pruhem, na němž spočívají betonové kontejnery se stromky a květinami. Na chodníku jsou rozmístěny lavičky, na nichž zase spočívají znavení občané i turisté.

Znovu se dostáváme na mořský břeh. A vida, tady je u spodní stanice lanovky pohodlné parkoviště. Ale jsem rád, že ke svému autíčku máme ještě ten necelý kilometr. Trvá nám půlhodinu, než se k němu po Bat Galim Promenade dostaneme, protože nechvátáme. Procházíme se, vlastně se promenádujeme, rozhlížíme se a užíváme si větrné atmosféry. Sleduji neohroženého potápěče v neoprénu, který si to do moře šine jen s maskou a šnorchlem – a harpunou. Je to tedy vlastně rybář. Jenže když se ve vodě ocitá po kolena, vlny ho srážejí ke dnu, takže se nakonec zkroušeně vrací na pláž .

Lépe jsou na tom rybáři, kteří chytají na pruty. Mají k tomu příhodné místo na výspě, vybíhající do moře. Hrubé ploché kameny kolem její plošiny působí trochu jako citadela, která je chrání od vln. Jenže vlny se tu zalamují, a občas některá z nich vystřelí až přes okraj. A jedna mne patřičně zkropila, když jsem se snažil zachytit atmosféru na video. Takže jsem už stejně mokrý, a mohu točit dál i na nižším chodníčku promenády, po níž se posunujeme k severu. Stejně uhýbám kapkám, jež dopadají až na chodník, zpola zanesený pískem, který sem mořské proudy přinesly až ze severního pobřeží Afriky…



Je to tady, ano, cítíme, že tady je další místo v Izraeli, kde "to" je. Nejspíš si to myslí i mokré kočky, které se uvelebily mezi kameny, a na které dopadá vodní tříšť. Další věc, kterou jsem spatřil poprvé v Izraeli: Kočky, kterým nevadí voda, naopak, tváří se velice spokojeně. Mořské kočky. Izraelské kočky!


K ohromné betonové kostce, skeletu nedokončené budovy, snad obchodního domu, dorážíme až za půlhodinu. Vida, dvě hodiny odpoledne letního času, doba, kdy by bylo vhodné něco pojíst. Už tu na rohu čeká cukrárna, kam nás láká pult s rozmařile přetékajícími zásobníky se zmrzlinou. Věděli jste, že hebrejsky se zmrzlina řekne "glida", a že název známé zmrzlinářské značky "Algida" vznikl přesmyčkou z tohoto slova? Naštěstí jsme nepotřebovali umět hebrejsky. Řekli jsme si každý o dva kopečky. Výhodná koupě! Informační tabulka na pultu o tom naštěstí referovala i v angličtině a v obrázcích: Jeden kopeček 14 šekelů, míchaná (half/half) 16 šekelů a dva kopečky 20. Když jsme nakoupili (za šekely), zjistili jsme, že za pult má roh, za nímž se otevírá nabídka všelijakého drobného pečiva a dortů, takže jsme hned utratili další šekely. To nepřepočítávej. Sednout jsme si šli na zahrádku – ale nakonec jsme si našli lavičku na kolonádě. Další půlhodinu jsme se věnovali konzumaci zmrzliny, pečiva a pohledům na moře. Společně s námi hodovali i nerozluční vrabci, kteří si pečlivě hlídali každý upadlý drobeček.


Do auta nasedáme kolem půl třetí, na Muchrace, 30 km vzdálené, budeme podle rozpisu na mapách Googlu za půl hodiny. Akorát ve tři, když karmelitáni otvírají. Řídím, domácí přípravu mám v hlavě. Nejdříve se vrátíme na čtyřku. Pak se otočíme k jihu, a někde později zabočíme do kopců na levé straně. Protože však ze čtyřky vyjíždíme mimoúrovňově, musím odbočit na správném místě vpravo. Nejdříve jsem odbočil na nesprávném místě. Takže se na nejbližším kruháku se otáčím, a vyjíždím – na Allenby Interchange! Už jsem tu zase, tentokrát, jako řidič. Ale nic se neděje, na této nadúrovňové křižovatce se vrátím na čtyřku, a hurá k jihu. A teprve teď si vzpomenu, že jsem si k výjezdu na Karmel vybral cestu, která odbočuje až za karmelským tunelem, musím tedy nejdříve podjet nájezd k němu.

Ano, správně jsem odbočil ze čtyřky těsně před tím, než z ní odbočí dvojka. Ano, tahle smyčka nás správně vede nad odbočující dvojku. Ano, správně jsme neseni pod nájezd k tunelu. Správně podjíždíme silnici 23, která tu ke karmelskému tunelu směřuje mostem Shmuela Arada. Ještě před mostem se náš pruh zdvojuje, držím se v pravém pruhu, protože jedu sotva čtyřicítkou, abych pak správně odbočil. Oba pruhy odděluje nosný sloup mostu, za mostem se zase komunikace spojuje. A jsem špatně! Protože tady jsou už oba pruhy odděleny nízkou zídkou… Z mého pruhu ještě před křižovatkou odbočují vpravo směřující auta. Na nejbližší křižovatce bych měl zabočit vlevo, avšak nelze. Jsem v pruhu směr rovně, a nijak jinak! Správa komunikací si na izraelsky jezdící řidiče vymyslela pěkný fígl: Čára tu sice není zeď, ale stejně ji nepřejedete! Takže když se vystřídají všechna světla a všechny možnosti, vyrážím na zelenou vpřed, abych na příští zatáčce na světlech otočil do protisměru. (To jsem ještě nevěděl, že navigace by mě asi vedla vlevo, a na kýženou trasu bych stejně narazil.)

Nic to, jsem konečně na silničce, která si to v zeleni vesele stoupá na hřeben Karmelu. Změřil jsem si to pak na mapě: Na tři a půl kilometru je převýšení 250 metrů, stoupání je přes 7 promile. Mohu zde jet sedmdesátkou, avšak nemohu, protože chevroletek supí velice nevesele na dvojku sotva čtyřicítkou, a místy musím dokonce přeřaďovat na jedničku! (A to ani nemáme spuštěnou klimatizaci, v tomto březnu jsme ji skoro ani nepotřebovali.) Nakonec se přece jen došplháme a znova se dostáváme do zástavby. A na silnici číslo 672, která nás vyvede až k Muchrace.

Projedeme kolem univerzity, dovnitř se podíváme někdy jindy, stejně asi bude mít o šabatu zavřeno. Za univerzitou se se hřeben Karmelu tak zužuje, že je v hloubce vidět moře vpravo i vlevo. Cesta pěkně odsejpá, inu můžeme devadesátkou. Po pěti kilometrech a čtyřech minutách se dostaneme do drúzského města Isfiya. Tady zabředneme do nekonečné kolony. Auta parkují vlevo, auta parkují vpravo. Za nimi chodníky přeplněné chodci, i všelikým potřebným zbožím, které vylézá z přilehlých krámů. Budou tři hodiny, panuje největší nákupní nával. Auta popojíždějí proti nám a naše kolona postává. Alespoň si mohou řidiči otevřenými okénky popovídat s chodci! Ano, drúzové jsou proizraelští Arabové, pro muslimy nejsou muslimy, ale pro sebe ano. Jejich města se poněkud rozlézají do všech stran, jako se růže rozkvétá z poupěte. Toto poupě pevně tkví na hřebenu Karmelu, který je zde sice už široký, avšak ne natolik, aby se mohl postavit obchvat.

Opět: To, že jsme v Usfiyji se dovídáme napřed toliko z šipky na rozcestí se silničkou 721, která spadá dolů k moři údolím občasné říčky Oren. (To je tam, kde 2. prosince 2010 vypukl ničivý pohár, který ohrozil i předměstí Haify.) Máte vědět, že jedete do Isfiyje, a když dojedete ke kruhové značce
s piktogramem domečku, tak jste tam. Nikterak se ale nemůžete dobrat toho, kdy se dostanete do sousedního drúzského města Daliat el Karmel, protože obě města navzájem prorůstají. Že jste v další osadě se dozvíte leda z toho, že uvidíte druhý hřbitov. Drúzové prý nepohřbívají své mrtvé na hřbitovech, avšak na vojenské hřbitovy si potrpí.

Posouváme se přískoky vpřed, vzpomínám si na včerejší Akko. Tady ale vím, že mohu projet, jenom na nejbližší téčkové křižovatce nevím kam. Stahuji okénko a ptám se nejbližšího chodce, ochotně mi ukáže. Vlevo. Pomalu se vymotáváme z ucpaného karda, vlastně zdejší promenády, a už jsme na konci souměstí. Osm kilometrů jsme se drúzou drúzských městeček probíjeli celkem půl hodiny. Jako v Praze! Janě se zalíbila zdejší tržnice, ale volant třímám já. Nejdříve kultura, historie a skvělý výhled, tržnici navštívíme až na zpáteční cestě. Karmelitáni zavírají už v šest. Otvírají ve tři, teď je půl čtvrté. Od vrabců na Bat Galim Promenade až sem to trvalo hodinu. Ale přijeli jsme včas!

K samotnému vršku se vine neočíslovaná silnička páté třídy. Před dvěma lety jsem ji viděl písčitou. Ale teď vnímám nepochybný asfalt. Tak buďto tu trasu místní silničáři za ty dva roky vyasfaltovali, anebo jsem z výšky turistického autobusu viděl jen písčité krajnice. Mírně stoupáme po ploché náhorní planině, zarostlé travou, ze které vykukují skaliska a kameny. Pasou se tu strakaté krávy. Vjíždíme do lesíka, po dvou kilometrech přirážíme k poloprázdnému parkovišti. Trůní tu již autobus a několik aut. Pohodlně zaparkuji. A hrnu se k bráně do kláštera. To něco uvidíš, Janinko.

Anebo neuvidíš? Co myslíte? Dovíte se příště.

Prožito v Izraeli na Bílou sobotu 26. března 2016, zapsáno v Praze na Lužinách v pátek 17. června 2016
*

Zde si můžete přečíst článek o Muchrace z roku 2014, nazvaný Mír oblaků.
A zde je povídání o tom požáru i pomníku uhořelým, také z roku 2014: Mír ztrát.

Minulé díly vyprávění o letošní cestě do Izraele viz na blogu Šamanovo doupě, záložka Izrael.
Cestopis Mír v Izraeli z Šamanových předcházejících tří cest po Izraeli seženete u knihkupců, na besedách s autogramem přímo od autora, anebo u vydavatele.

Fotogalerie z minulých návštěv Izraele: mir-v-izraeli.blogspot.cz

Den otevřené hory

$
0
0

"Některé hry se dají vyhrát jen tak, když člověk udělá nevědomou chybu."
(Z Kovanicovy praxe her)


Kousek pod vrcholem bájné hory Keren Karmel jsem v tu Bílou sobotu pochopil, že jde o den zavřených dveří. V haifském muzeu tajné imigrace měli zavřeno asi proto, že byl šabat. V haifském karmelitánském klášteře měli zavřeno proto, že až do tří odpoledne měli polední přestávku. No a v karmelitánském klášteře na zdejším biblickém místě, zvaném Muchraka, neměli polední přestávku, ale rovnou třídenní odstávku! Což z papírové cedulky, přibité na strom modrými připínacími hřebíčky nebylo zcela patrno. Zavřeno měli mít 25. a 27., dnešek, tedy 26. 3. tam nebyl napsán. Jenže ta prázdná  řádka mezi uvedenými daty nejspíše znamená "až". Otevřeno bude nejspíš až v úterý 28., a to jenom do půl páté. Ale zase bez polední přestávky…


Prostě je tu psáno "closed" a brána je zamčena. Karmelští horští karmelitáni nejspíš dlí celé Velikonoce na modlitbách (na modlitbách a na výhledech) a nepřejí si býti rušeni. A já jsem jakožto turistický průvodce nedouk, že to nevím. Jenže takových nedouků je nás víc. Přijíždí druhý autobus, a jeho osazenstvo také zírá jak tele na (zavřená) vrata. Naštěstí vlevo na kraji parkoviště stojí na dvou sloupcích cedule s trojjazyčným nápisem "K vyhlídce", která slouží jako vstupní brána na cestu lesem. No cestu. Siénově hnědý pruh ztvrdlého bláta, se vine se mezi kameny a přes kameny. Kolem něj rozkvétají mnohé byliny, rozeznávám jen rudě planoucí vlčí máky.

No, cesta lesem. Spíše nízkým porostem všelijakých babyk, trnovníků, dubů (konkrétně dubů kermesových, Quercus coccifera); místy se rozevírá pohled na okolní pahorky, kde se kadeřaví shluky dubů i rozložitých borovic halepských (Pinus halepensis, jak jsem zchytřel na Wiki...). Když jsem si na chvíli do toho lesa odskočil, zjistil jsem, že je plný těch obtížně přelezitelných kamenů. Jak by nebyl! Kdyby nebyl, jistě by se tu již rozléhala pastviska či pole. V těchto místech je tedy zachován les přirozený, ale když jsem před dvěma lety sázel stromečky v lese obránců u kibucu Nachšon, tak to bylo taky na kamenité louce.

Míříme ke slibované vyhlídce. Vpravo se vine plot, za kterým se skrývá vršek kopce. Plotem prolézají trnité listy opuncie. Lze zahlédnout i kostelík. A před ním zezadu sochu Eliáše, unaveného poté, co sťal 450 kněží boha Baala (aneb Belzebuba), kteří nedokázali zapálit ani jedno ze 450 obětních ohnišť... My však jdeme na vyhlídku. Nějakou dobu nás vede jako zvukový maják bubnování a zpívání, když přicházíme blíž, tak je možno zaslechnout i kytaru.

A už jsme tu. Na hraně svahu uprostřed velkých plochých kamenů, odkud se mezerou mezi stromy naskýtá dnes velmi zamžený pohled do pláně údolí Jizreel. Nad ním lze tušit obrys místního Řípu, totiž hory Tábor. Odehrává se tu zajímavé divadlo. Asi tak dvacetiletá mládež zde cosi zpívá anglicky a do rytmu bubínku k tomu mává vlajkami. Rakouskou, německou, švýcarskou a izraelskou. Na okrajích asi dvacetičlenného shromáždění mávají dvě "mažoretky"šedými a rudými praporky. Po chvíli rozeznáváme ve zpěvu i určité fráze. Jsou to modlitby, pasáže ze žalmů, písně jsou střídány recitacemi z bible.



Zpívá se anglicky, recituje se německy. Připadá mi trochu zvláštní vidět vedle sebe vlát izraelské a ausgerechnet německé vlajky, ale už jsem tenhle nečekaný soulad viděl například na pražském Pochodu slušných lidí vloni na Jom ha-šoa. Ocitli jsme se zřejmě na akci mladých evropských křesťanských sionistů. Tak jestli jsme někde v Izraeli cítili, že "tady to je", pak zde "to" bylo – zejména díky těm klukům a holkám. No, strávili jsme zde u tohoto povznášejícího koncertu jen asi čtrthodinu, ale uchvacující čtvrthodinu. Vlastně jsme se nevědomky zúčastnili právě na Bílou sobotu jakési mše v tomto přírodním kostele. A protože jde o místo dávného zázraku židovského proroka, byli jsme tak trochu i v synagoze. Jak to má na šabat být. Díky tomuto zážitku nebyl dnešní výlet na Muchraku zbytečný. Klášter na vrcholu hory Keren Karmel byl zavřený, ale sama hora zůstala otevřená. Inu, spletl jsem se, chyboval – a nakonec jsme vyhráli tento silný zážitek!


Jenže výhled odtud se naskýtá toliko směrem severovýchodním, a já bych chtěl Janince ukázat i něco jižnějšího a západnějšího. Od parkoviště jsme sem přišli po červené značce, která se na tomto místě lomí po svahu prudce dolů. Tuším, že někde níže by mohla protínat cestu vedoucí po vrstevnici. Avšak pěšina mezi kameny je dosti ozlomrk, nic pro Janinky ani jejich průvodce, takže tento pokus po sešplhání asi dvaceti metrů zatípnu. Později si na turistické mapě najdu, že vydržet dalších sto metrů sestupu, narazili bychom na tu tušenou příčnou cestu, a po modré značce bychom po dalším kilometru a mírném klesání dorazili až na místo se skutečně dalekým výhledem. Možná by bylo vidět i moře. (Tedy – jestli mapy nekecají...)

Vracíme se tedy na parkoviště. Mám v plánu proniknout kolem klášterního oplocení vpravo, tam to moře taky přeci musí být odněkud vidět. Ale je to zde podobné, jako v pražské Troji, kde jsme se snažili tamní džunglí proniknout na svah pod soukromým zámečkem Jabloňka, odkud musí být krásný pohled na nový trojský most. (Tedy neprůchodné.) Vydrápu se alespoň na rozeklané balvanisko, a skutečně odtud patřím na šedý obzor nad stromy, kde v dáli tuším moře. Jenže šedá v šedé je příliš nevýrazná na to, abych k tomuto akrobatickému výkonu nutil i Janu. Ta se pro dnešní plánovaně vycházkový den opět vybavila svou indickou suknicí, což jest oděv nevhodný pro všeliké lození skal a lesů divočinou…



Je už půl páté, nejvyšší čas vrátit se do Haify. Když se tedy ještě na začátku drúzské obce Daliyat el-Karmel chceme zastavit v tržnici. Jana o to velmi stojí. Já ale stojím o něco jiného. Chtěl bych se konečně projít nějakým izraelským lesem. Skutečným lesem, kde se dá chodit, a ne přepadávat přes kameniska. Opět řídím, takže si to můžu zařídit. Projedeme opět kolem krav (jestli jsem minule psal, že jsou "strakaté", tak jsou spíše hnědé, viz foto), pasoucích se u jakési betonové zříceniny na trávě i na původních Quercus coccifera. A už vidím lesík, u kterého lze na kraji silnice zastavit. Vylézáme z auta a procházíme se po borovém hájku. Na zemi ještě leží hadice zavlažovacího systému. Ale tyhle borovice si už musí se závlahou pomoci samy. Nohy slastně šlapou po spadaném jehličí, možná budou růst i houby. Co se to tam bělá?

Nikoli houby, avšak kosti. Paní doktorka Jana se rozpomíná na svá studentská praktika na pitevně. "Jsou to klouby nějakých hodně velkých kostí."Žeby jeleni? Kostí je tady poházeno spousta, po chvíli mi to dojde: Jsou to kosti hovězí. Zdá se, že místní zemědělci tento lesík používají k odhození nepotřebných částí jinak zužitkovaného skotu. Stejně, jako činí se starými pneumatikami a umělohmotnými láhvemi. Opět svorně zvoláme:

"Jako doma!"

No, ale doma ještě nejsme. Ani doma v Praze, ani doma v Haifě. Ještě nás čeká tržnice. Ale o tom až příště.

Prožito v Izraeli na Bílou sobotu 26. března 2016, zapsáno v Praze na Lužinách ve středu 22. června 2016
*



Zde si můžete přečíst článek o Muchrace z roku 2014, nazvaný Mír oblaků.

Minulé díly vyprávění o letošní cestě do Izraele viz na blogu Šamanovo doupě, záložka Izrael.
Cestopis Mír v Izraeli z Šamanových předcházejících tří cest po Izraeli seženete u knihkupců, na besedách s autogramem přímo od autora, anebo u vydavatele.

Fotogalerie z minulých návštěv Izraele: mir-v-izraeli.blogspot.cz

Struna praskla

$
0
0

(Dlouhé stíny brexitu)

Stavební konstrukce bývají navrženy tak, aby se při destrukci jedné části nezhroutil celý barák. Problematičtější je to u lanových mostů, kde je více kritických míst. Proto se také mosty více kontrolují, a když se zjistí, že někde praská struna, tak je vyměněna. Bohužel, dnešní ekonomové zjistili, že složité sytémy (včetně síťových) jsou postaveny s velkou robustností a dokážou snášet značné přetížení. Aby se ušetřilo, jsou pak různé systémy provozovány v přetížení vlastně trvale, a tak se náramně ušetří. Do té doby, než spadne most, zřítí se barák anebo se rozpadne stát.


A teď praskla jedna z nosných strun Evropské unie. Přitom – EU má neúčinnou technologii byrokracie. Ve svém čele také nemá žádné myslitele, ale odložené politiky členských zemí. Je prolezlá byrokracií a neschopností, a její předáci i zadáci vytrvale řežou nosná lana demokracie. A dokonce i logiky, která musí ustoupit zájmům výrobců různých vylepšováků. Uvedu jen tři vypečené a provařené krávoviny:

1. Zákaz užívání rtuti zrušil fungující teploměry. Elektronické jsou nepřesné, a ty s náhradním médiem nejdou rozumně sklepat. (V nemocnici Motol si udělali zlepšovák – odstředivku na sklepání nesklepatelných teploměrů.)

2. Podpora biopaliv ničí životní prostředí, což dokázaly už nejméně dvě studie EU. Politicky však musí tato podpora pokračovat, neboť její zrušení by vedlo – ke zhroucení dotační politiky EU!

3. Zákaz žárovek (i halogenových) byl dalším uříznutým lanem. Ostatně – povinné označování spotřebičů energetickým štítkem (což samo o sobě je dobrým pomocníkem pro zákazníka) bylo provedeno jako předstupeň zákazu všech energetických zařízení s určitým stupněm účinnosti. A nejen účinnosti, ale i výkonu! Po žárovkách přišly na řadu výkonné vysavače. Takže zatímco teď už místo žárovek máme svítivky (s ekologickými, avšak jedovatými rtuťovými parami), tak místo vysavačů se budou prodávat nejspíše vířiče prachu.

Uřezávání strun demokracie, na nichž by se měl evropský most vznášet, se projevilo plnou měrou před jedenácti lety při tvorbě Evropské ústavy. (Ta pak byla studenou cestou převedena do "Lisabonské smlouvy pozměňující Smlouvu o Evropské unii a Smlouvu o založení Evropského společenství".) Už v rámci přijímání této ústavy - ne-ústavy (Smlouvy zakládající Ústavu pro Evropu) jsme zažili různé totalitní praktiky, se kterými jsme měli dostatek zkušeností z doby budování "států socialistické soustavy" a komunistického "boje za světový mír".

Do lůna Nové Evropy nás lákali i naši proeuropejští politici, kteří přitom často šlápli do lejna demagogie. V jednom červnovém týdnu roku 2005, bezprostředně poté, co Francie a Nizozemsko referendy zhatily přijetí onoho dokumentu, jsme mohli slyšet třeba tehdejšího předsedu Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka. Ten prohlásil, že "debata není všelék". Různí lidé si ji představují jinak, jak ukázal případ Francie. Tam se debata zvrhla v xenofobii a šovinismus. Zaorálek hořekoval, že "volat po debatě je snadné, ale nikde není psáno, že ji budeme mít pod kontrolou". ČSSD se přitom představuje jako demokratická strana. Její přednostové by tedy měli znát tento výrok:

"Demokracie je diskuse. Lidé se řídí argumenty, ne libovůlí a násilím." Jak pravil jistý TGM ve své Nové Evropě roku 1917.

Senátorka Helena Rögnerová (KDU-ČSL) prohlásila, že "referendum tam, kde nedopadlo dobře, bylo chybou". Ale to se mělo napravit.: "Nové politické reprezentace, které přebírají či přeberou evropské otěže, snad budou schopny prezentovat ústavní zastřešení integrace nikoli jako výsledek dohadování národních reprezentací, ale jako společný počin evropských politiků". Tedy politiků z Brusele, kterým do jejich činění nemají kafrat zvolené národní autority.

Velvyslanec ČR při EU Jan Kohout (KSČ, ČSSD) varoval před "rozdělením Evropy". Zpochybňovat návrh evropské ústavní smlouvy je prý "nebezpečné".

Kvákání tuzemských politiků dovršil 1. místopředseda Senátu Petr Pithart (za KDU-ČSL). Podle něj jsou referenda – pokud se v nich mají vyjadřovat amatéři – chybou. Proto by u nás hlasování o přijetí eustavy mělo proběhnout co nejdemokratičtější cestou, to jest jednoznačným rozhodnutím politických profesionálů a ne nějakým blbým referendem.

Načež byla nalezena cesta, jak mrtvolu EUstavy, kterou psaly politické zombie (ve svých zemích politické mrtvoly, jež v Bruseli zázračně ožily) vzkřísit o dva roky později v Lisabonské smlouvě. Která nemlich stejně jako v oné zavržené EUstavě – a to poprvé v dějinách EU – pamatovala i na to, že spolek, do něhož lze vstoupit, by mělo jít i opustit. Existuje na to "článek 49a". Kdybyste ho hledali, tak je uveden v bodě 58) Lisabonské smlouvy v platném znění, aby to bylo přehledné. (Nevím tedy, jakým způsobem dostal tento článek číslo 50. Takto se dělají bruselské dokumenty, přátelé!!!) Tam se praví:

"1. Každý členský stát se v souladu se svými ústavními předpisy může rozhodnout z Unie vystoupit.

2. Členský stát, který se rozhodne vystoupit, oznámí svůj záměr Evropské radě. S ohledem na pokyny Evropské rady Unie sjedná a uzavře s tímto státem dohodu o podmínkách jeho vystoupení, s přihlédnutím k rámci jeho budoucích vztahů s Unií…

3. Smlouvy přestávají být pro dotyčný stát použitelné dnem vstupu dohody o vystoupení v platnost, nebo, nedojde-li k tomu, dva roky po oznámení podle odstavce 2, nerozhodne-li Evropská rada jednomyslně po dohodě s dotyčným členským státem o prodloužení této lhůty."

Po britském referendu vidíme snahy ignorovat tyto body. Stejně jako Anděla Merkel ignorovala Dublinskou dohodu a milionům imigrantů otevřela svou mateřskou náruč pod heslem "Pojďte k nám, já vám dám…"… Tehdy praskla ta hlavní struna, které zvrátila volbu dosud váhajících britských voličů – strach z imigrantů. (V zemi, která absorbovala miliony lidí ze zemí bývalého impéria.) Vedlejší struna, které praskla: Když předčasně prasklo zatím skrývané nařízení Evropské komise o zrušení  energeticky náročných domácích spotřebičů (náročných, nikoli těch s nízkou účinností!), jako jsou třeba topinkovače, fény – nebo rychlovarné konvice. Na kterých si vaří nejméně jednou denně, totiž o páté, čaj každý pravověrný Brit. EK tento svůj záměr záměrně tajila, a chtěla ho zveřejnit až po britském referendu. Krásná, vlastně hnusná to ukázka kabinetní politiky!

Čtyři frakce parlamentu EU žádají po Velké Británii, aby vystoupila z EU ihned. Přičemž ono referendum musí nejdříve nějak zpracovat britský parlament, ba i další zemské parlamenty. Žádný "soulad s národními předpisy" se neuplatňuje! Žádné dva roky! Žádná dohoda! Potvrdilo se mé podezření, že se v Bruseli najdou politici, kteří zaujmou tvrdou pozici vůči Británii – aby si to totiž další země pěkně rozmyslely s případnými referendy. Třeba Francie nebo Nizozemsko, které už "zradily" v roce 2005. Nově se hlasy po výstupním referendu ozývají třeba v Dánsku nebo na Slovensku.

Nu a pak je tu v tom článku 49a (50?) ještě čtvrtý velice vypečený odstavec, nad kterým jsem zvracel už v tom roce 2005:

"4. Pro účely odstavců 2 a 3 se člen Evropské rady nebo Rady, který zastupuje vystupující členský stát, nepodílí na jednáních ani rozhodnutích Evropské rady nebo Rady, která se jej týkají."

Přečtěte si to ještě jednou: Když oznámíte svůj úmysl vystoupit, již se nesmíte zúčastňovat jednání, které se vaší země týkají! Jste prašivý pes, a nemáte práva strkat čumák do věcí, které se vás vlastně netýkají – když jste zradili...

Ještě neoschl pot na klávesnicích počítačů, sledujících výsledky referenda, a už byla svolána šestice zemí, které zakládaly původní Evropskou unii. Ministři zahraničí Německa, Francie, Itálie, Belgie, Nizozemska a Lucemburska se tedy sešli už letos v únoru v Římě, aby se "zavázali prosazovat myšlenku těsnější unie", což u některých jiných členů EU mohlo vzbudit jistý pocit vydělení. Šlo prakticky o oficiální vyhlášení dvourychlostní Unie, přičemž ti na prvních šesti sedadlech by měli usměrňovat zpozdilé hlupáky. Veřejně byl vyhlášen pouze slogan "Evropa by se měli sjednotit v reakci na uprchlickou krizi". Ovšem řešení je Merkelovské: Vnější hranice EU by měly být lépe zajištěny (nejsou a hned tak nebudou), schengenský prostor by měl být zachován a svoboda pohybu neporušena (což prakticky dává křídla uprchlíkům, volně se pohybovat po Evropě). Toto nepochybně nahlodalo další pramen v britském nosném laně.

A tuhle sobotu se má v Berlíně – na Andělino volání a naléhání – kvůli brexitu sejít stejná šestka. Vůdkyně Evropy už v pátek – okamžitě po sdělení výsledků referenda – svolala své spoluvůdce. Prosím vás, co je to za evropský orgán? Marně jsem hledal na stranách Lisabonské smlouvy, kde se hovoří o evropských orgánech: parlamentu, komisi, radě, dokonec "konventu"či "prezídiu"  nějaký formát "zakládající šestka". Sama německá kancléřka ještě ve čtvrtek 23. 6., tedy v den referenda, pravila, že "o dopadech referenda o vystoupení Británie z Evropské unie by měly jednat všechny unijní země společně", a že "nemá smysl, aby je odděleně řešily menší skupiny států". Jenže to soudružka ještě očekávala odmítnutí brexitu, jak těsně před referendem ukazovaly průzkumy.

V jedné scénce Miloslava Šimka s Jiřím Grossmannem nabízí Grossmann Šimkovi nějaké sousto. Šimek chce, a Grossmann mu ho nedá. Míla se Jirky zeptá, proč mu ho tedy nabízel. A doví se: "Kdybys odmítl, tak bych pak vypadal pěkně."

Nu, nevypadáte pěkně, paní kancléřko. Vypadáte dost hnusně.

Samozřejmě, že v nejtěžší situaci je právě teď Velká Británie. Úmysl vyhlásit druhé referendum o samostatnosti již vyhlásila skotská zemská vláda. Určitě však není vhodné, když skotská premiérka Nicola Sturgeon obráží bruselské instituce s tím, že "Skotsko chce setrvat v EU". Dnes (středa 29.6.2016) ji přijal soudruh předseda Evropského parlamentu Martin Schulz a poté i další bruselský ničema, totiž předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Jenom předseda Evropské rady Donald Tusk měl tolik slušnosti, že jednání s paní "premiérkou" nyní odmítl, protože to "není vhodné".

Sakraže to není vhodné! To budou orgány EU jednat i s Londýnem, protože metropole hlasovala většinově proti brexitu? Anebo budou jednat se zástupci "pokrokové mládeže"? Bude Evropská unie rozesírat Spojené království, ano?

Neměla by. Legální postup je tento: a) Nejdříve se vyřeší brexit, do dvou let. b) Pak se vyřeší vystoupení Skotska ze Spojeného království. Případně i Walesu a Severního Irska. c) A teprve pak mohou tyto samostatné země žádat o vstup do EU!

Jean-Claude Junckera je ničitelem EU. Před jeho instalováním do čela EK varoval už před dvěma lety právě britský premiér David Cameron: "Tvář z osmdesátých let nemůže vyřešit problémy příštích pěti let." Schválení Junckera do čela Komise by mohlo destabilizovat britskou vládu takovým způsobem, že by musela uspíšit referendum ohledně členství Británie v Evropské unii. "A toto případné referendum by pravděpodobně vyznělo v neprospěch členství". (Der Spiegel podle echo24.cz ze dne 1. června 2014) Načež – se Juncker stal přednostou EU. A nyní bude táhnout zbylé země k větší federalizaci. Přesněji – k větší podřízenosti a poslušnosti. Tomu pacholkovi se nakonce hodí, že může ospravedlnit budoucí "nezbytné kroky". Jeden z nich je okamžité přijetí eura ve všech zbylých zemích EU. Možná proto Juncker Británii z EU vyštípal – i svými nechutnými výroky těsně před referendem, kdy Brity nazval "dezertéry" a slíbil jim, že po případném brexitu s nimi "nebude zacházeno jemně". Tohle říci národu, který vládl mořím, který svého času jako jediný stál ve válce proti Hitlerovi, který tvoří hrdí lidé – to znamenalo záměrně zaměřit kotoučovou pilu do přediva nosných strun.

Britům by se mělo pomáhat, a to více nežli Řekům. Řecko ve stínu brexitu odložilo potřebný grexit – ten z eurozóny. Týden před referendem dostalo dalších 7,5 miliard € – aby mělo v červenci na splátky úvěrů od Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Evropské centrální banky (ECB). A v této situaci, kdy evropské banky platí dlužníkům na splátky, máme přijímat euro. Máme doplácet na tupou politiku "trvale udržitelného dluhu"???

Struna praská, a další se napínají. Hrozí faktický rozpad Velké Británie a může to jít rychle. Jako při rozpadu Sovětského svazu, Jugoslávie – anebo Československa. Ještě si pamatuji, jak jsme nemohli tomu rozdělení uvěřit, a rup – najednou tu byly celnice a odluka peněz... My Evropané přitom potřebujeme, aby Británie zůstala Velkou. Tedy celou. EU bez VB přežije, ale skutečnou ránu by dostala jiná organizace: NATO. Pamatujeme se ještě, jak jsme se dělili se Slováky o letadla a tanky. Jak se bude Velká Británie dělit o svou jedinou letadlovou loď? Jak ubrání osamocená Anglie Falklandy? Jak udrží Commonwealth…

Ach tak, EU má také své vojsko. Přesněji řečeno – má své vojenské štáby, plukovníky a generály. Protože ti vojclové, co jdou do akce, jsou na jedné jediné listině, ze které si vybírá nejen EU, ale hlavně NATO. A kdo si je vybere dříve, ten je má...

Místo podpory Velké Británie vidíme ze strany EU zatím spíše podrazy. Místo reformy nedemokratických bruselských organizací vidíme snahu o další totalizaci nové Čtvrté říše. TOTO může vést k rozpadu Evropské Unie.

Struny se napínají. Stíny brexitu budou ještě dlouhé.

Psáno v Praze na Lužinách ve středu 29. června 2016
***
Zde je k přečtení Lisabonská smlouva

Viz i dřívější Šamanovo psaní k tematice:
17.12. 2002: Jsme v Evropě
5. 11. 2002: "Ne" zadarmo.
10. 6. 2003: Konec pochyb - ANO Evropské unii!
20.1. 2005: Vybrané lahůdky evropské ústavy 
10. 2. 2005: Evropský konvent, Konvent, prezídium Konventu a politbyro Evropy
10. 3. 2005: Klausovo jednero
2. 5. 2005: Proč má Francie schválit evropskou ústavu
31. 5. 2005: Francie dala Evropě šanci
14. 10. 2009 Prohlubování demokracie
19. 7. 2011: Proč se rozpadne eurozóna, (Ze stejných důvodů jako se rozpadlo Československo)
20. 7. 2011: Proč (taky) je Evropská unie na odpis , (pár slov k zahraniční politice EU a k euroatlantickému společenství)
11. 6. 2013: Konec pohádky o EU

Poslední návrat do Haify

$
0
0

Izrael na vlastní kůži.

Konečně tržnice, chtělo by se zvolat, když při návratu z bájné hory Muchraka zastavujeme na začátku drúzské obce Daliyat el-Karmel. Stojí tu v trojúhelníku mezi silničkou na Muchraku a silnicí 672 a je asi 50 metrů široká. Dost místa na to, aby si zde člověk mohl koupit ty nejzákladnější potřeby. Jsem rád, že jsem mohl Janince splnit její přání a že ještě máme čas na tuto kulturní vložku. Skutečně kulturní, protože Jana se netváří, že by něco z nabízeného zboží hodlala zakoupit.


Je sobota, tedy šabat, ale protože nejsme správně věřící židé, tak můžeme vstoupit do tržnice. Je šabat, ale protože místní Drúzové nejsou židé a prodávají zejména pro místní Drúzy, tak je tržnice otevřená. I když teď, před pátou odpoledne, jsou hodiny největšího prodeje pryč a někteří trhovci už balí. První z věcí, které Jana nechce koupit, jsou boty. Přitom se zdá, že z nepotravinářského sortimentu jsou právě boty nejoblíbenější komoditou, po níž baží nejen Drúzové, ale všichni Izraelci. Protože když jsme se později procházeli po tržištích a krámech v Tiberias a Jeruzalémě, tak se nám zdálo, že boty tvoří snad třetinu nepotravinové nabídky! Další zdejší sortiment jsou originální, zaručeně farmářské krásně barevné biovoňavky, vyrobené tradiční drúzskou technikou, zazátkované ve skleněných baňkách a džbáncích. Opravdu voní, pro Janu však až moc.

Mohli jsme si třeba koupit nějakou zeleninu nebo ovoce. A po ovoci Jana baží, konkrétně po jablcích. Ne, nechce rajská jablka a tentokrát ani jablka granátová. Nechce baklažány ani kopr. Nechce ředkvičky ani řepu. Nechce brambory, nechce zázvor. Nechce artyčoky ani žádný z druhů melounů, nechce citrony ani kedlubny. Nechce žádnou luštěninu ani pórek, nechce cibuli ani jarní cibulku. Nechce nic, o čem neví, jak se to jmenuje a jak se to jí. Chce jablka! Nejobyčejnější ovoce. Zřejmě však nikoli na tomto tržišti.

Máme jistý kalorický deficit, přesto míjíme lány nabízených želé různých barev i tvarů. Nezastavíme se ani u stánku s kandovaným ovocem a asi deseti druhy hrozinek. Hledáme nějaké pečivo, a nalézáme. Z velkého čtvercového plechu si necháme vyříznout čtverec koláče, který pokrývají zářivě rudé řasy, co vypadají jako nastrouhaná mrkev. Pak si vybereme několik závitků. Vypadají jako soudek z hnědých řas, plněný zelenými kousky, snad nakrájenými kapari. Výběr završíme několika válečky podobné barevnosti a konzistence. Neplatí se od kousku, ale od váhy! Jak jednoduché.



Zakousli jsme se do těch dobrot, a zjistili, že jde vpodstatě o barevný a všelijak tvarově uzpůsobený cukr. Téměř stoprocentní cukr! Což i pro tak mírného cukrovkáře, jako jsem já, není vhodné krmivo. Nakonec jsme pozřeli několik těch válečků, protože ony přeslazené hnědé řasy zřejmě obsahovaly i nějaký drobný podíl mouky. Nu, ale bylo to pěkné pobejt na tržnici, alespoň vizuálně. Cítil jsem se skoro jako v nějaké umělecké galerii!

Je čtvrt na šest, čas vrátit se domů do Haify. Jestli budou ty drúzské obce zase tak ucpané, jako když jsme jeli sem na Keren Karmel, tak nás čeká hodinová cesta. Ale ne, všichni už nakoupili a většina trhovců, usazených kolem jediného průjezdu, totiž silnice č. 672, už taky balí. Cesta pěkně odsejpá, i když se chvíli musíme trápit na jedničku do strmé ulice. Za půl hodinu budeme doma. Ještě nás však čeká jedna zkouška: nákup benzínu. Nákup a natankování. Zastavujeme u příhodné pumpy, avšak od stojanu musím vycouvat – protože hned zfleku netuším, jak se otvírá ta zpropadená nádrž! Po chvíli najdu pod sedadlem patřičnou páčku a odklopím uzávěr nádrže. Jenže zase netuším, co mám vlastně tankovat! Druh paliva by měl být uveden zde, na vnitřním straně ochranného víčka, avšak chybí. Tak naftu, tu určitě ne. Úzké hrdlo naznačuje, že budeme brát Natural 95, ano, je to i v půjčovních papírech na straně asi pět, zaškrtnuto žlutou fixkou, jak zjišťuji později. Příště se raději zeptám. Natural 95 tu mají, a je trošku dražší než u nás. Aktuálně jsme v Čechách tankovali za asi 27 Kč na litr, tady to po přepočtu stojí kolem 36 korun. Izrael sice má rafinerie, jednu zrovna v Haifě, kde tvoří celou čtvrť, ale ropu zatím musí dovážet. (Než rozjede vlastní těžbu na šelfu.)


U pumpy nás čeká nečekaný bonus. Stánek, stojící v tom rohu, kam jsem vycouval, je velice chudičký – oproti předcházejícímu trhu – ale paní má jablka! Takže k Janě teď už ke štěstí skoro nic nechybí. Možná jen sprcha. Už k ní míříme. Vymotáme se z Isfyije a drandíme k Haifě. Ještě před univerzitou se nám podaří zahlédnout jednu místní pamětihodnost, na kterou nás dříve upozornili Mayerovi, totiž místní supy. Vidím tedy jediného jedince. Zastavuji auto na krajnici a snažím se ho sejmout foťáčkem, ale proti šedému nebi se mi to moc nevede. Mají to zde na úzkém hřebenu velcí ptáci dobré – ať fouká vítr odkudkoli, svahy ho stočí a supí plachtaři se mohou vznášet na hřebenové vlně.

Řídím a mapu Haify mám v hlavě. Vím, že potom, jak přejedeme univerzitu mám zabočit ostře vpravo a pak – a pak vjíždím do odbočky před zavřenými vraty univerzity. Dobře, zkusím to na příští křižovatce, a tam ta cesta vpravo má správný charakter, sjíždím údolíčkem dolů k planině. A můžu sedmdesátkou. Ale po minutce chápu, že to sjíždím k jiné planině a jiným údolíčkem. Mohl bych sjet z úbočí Karmelu až na pobřežní planinu, a vzít to pak vlevo k severu, a do našeho "penzionu" vyjet odspoda, ale zaslepuje mne pýcha na mé navigátorské schopnosti! Já chci domů přijet odshora, jak jsem si to naplánoval, a jak je to nejkratší. Takže na nejbližší křižovatce odbočuji vlevo, jedu do kopce k další rozbočce, kde se zase skláním vpravo… A zase a zase, až to nakonec přece jen vzdávám a pokorně se nořím k nejnižšímu patru Haify.


Teď budu muset někde zabočit doleva a jet do kopce. Tentokrát jsem odbočil pro změnu pozdě. Šplháme se sice do kopce, ale do jiného kopce. Mohli bychom projet tudy? Tudy, jak je ta slepá ulice? Slepá opuštěná ulice, obklopená dílnami, ve kterých by hned naše autíčko mohli rozebrat. Vracíme se zpátky. Už vím, kde jsme. Pod těmi dvěma mosty mezi dvěma kopci , co jsem už kolikrát fotil! Na křižovatce pod nimi zatáčím vlevo z kopce. Protijedoucí Izraelec na mne zuřivě troubí. Inu, Izraelci za volantem – ti stále troubí! Zejména, když jedete na kruhovém objezdu v protisměru… Ale ona tam opravdu značka kruháku chyběla! Místní vědí, že je tu kruhák, i bez značky – a já to teď vím taky.

Nu nic, zítra řídí Jana a já budu navigovat. Snad do Tiberias dojedeme a najdeme tam i svůj hotel.

Ale o tom až příště.

Prožito v Izraeli na Bílou sobotu 26. března 2016, zapsáno v Praze na Lužinách ve čtvrtek 30. června 2016
*

Minulé díly vyprávění o letošní cestě do Izraele viz na blogu Šamanovo doupě, záložka Izrael.
Cestopis Mír v Izraeli z Šamanových předcházejících tří cest po Izraeli seženete u knihkupců, na besedách s autogramem přímo od autora, anebo u vydavatele.

Fotogalerie z minulých návštěv Izraele: mir-v-izraeli.blogspot.cz

Blaho na hoře

$
0
0

Izrael je plný hor, pahorků a vršků, pro dnešní neděli velikonoční jsme za svůj první postupový cíl na cestě do Tiberias zvolili Horu Blahoslavenství. Ráno jsem vstával už před sedmou, na cestu z Haify jsme vyráželi až v půl desáté. Alespoň se už rozehnaly ranní chmurné mraky. Podle starší předpovědi mělo v noci spadnout až 40 mm vody, podle mladší 30 mm a podle nejmladší jen 5 mm. Nevím, kolik spadlo,avšak pršelo. Kolem sedmé bylo ještě 15°, ale na cestu se nám teplota vyladila na vkusných 19°. Ani dnes jsme si tak nemuseli zapínat v autě klimatizaci, což bylo vhodné, neboť nás čekala cesta asi 240 km dlouhá. Jasně, že jsme nejeli rovnou. Když už jsme se přesunovali, chtěli jsme také něco cestou vidět!


Dobalili jsme, naposledy se nasnídali a hlavně se rozloučili s milými hostiteli. Na poslední chvíli mě napadlo zeptat se, jestlipak mají taky k dispozici kryt? Ano, mají, samozřejmě. V bytě je komora, která se většinou používá na jiné věci. Zalézt tam jde ale i tak. Nejlepším krytem při bombardování raketami Hizballáhu a Hamásu se však ukázala být kuchyně – protože je bez oken! Více informací z penzionu Mayer nečekejte. Posíláme tam společně s Janinkou ještě jednou velké poděkování.

Dnes řídí Jana, v deskách mám připravenu vytištěnou mapu z mapy.cz i báječnou mapu z Izraelského národního fondu (KKL - JNF), která při svém měřítku 1:235.000 slouží jako slušná automapa. Nejdříve však beru do ruky ruskou mapu města Хайфа. Tadyhle dole zabočíme vpravo na modrou dvaadvacítku, na sloupech estakády překonáme severní průmyslové předměstí Haify a pak… A pak nic, protože jsem navedl Janinku na čtyřku. Nevadí, známe to tu. Za naší autopůjčovnou (autíčko, řekni pá pá!) zabočíme vpravo na starou známou pětasedmdesátku, kudy jsme před dávnými časy, tedy ve středu, jeli do Meggida. Znovu vyndávám foťáček, a znovu fotím. Po deseti minutách jsme v širé krajině narazili na křižovatku se semafory a Jana se mě ptá:

"Tady mám jet rovně rovně, nebo rovně mírně vlevo?" Tentokrát mírně vlevo, tam, kam ukazuje šipka s nápisem "Nazareth". Stále po pětasedmdesátce. Za zády nám pomalu mizí hřeben Karmelu s citadelou karmelitánského kláštera na Muchrace, před námi se zvedají kadeřavé vršky, obsazené vesničkami. Zase semafory, aby přes naši dálnici mohly přejet obyvatelé z levé vesnice do pravé. My jedeme rovně rovně. Po několika minutách další křižovatka. Tady pojedeme rovně rovně, nebo rovně mírně vlevo? Tentokrát zase mírrně vlevo, odbočujeme na dálniční silnici číslo 77 tam, kam neukazuje šipka s nápisem "Nazareth". Ještě včera jsme se rozhodovali, zda do toho svatého místa zavítat či nikoli, nakonec zvítězil názor, že bychom se neměli přetěžovat. Daniel včera ani nešel do synagogy, jak byl nastydlý. Kašlal, smrkal, měl mírnou teplotu. Janinka cítí, že na ni také něco leze. Nazaret si dáme někdy příště.

Cesta po dvouproudé rychlostní silnici pěkně ubíhá. Nikdo šíleně nepředjíždí, ani my nejedeme šíleně. U beduínské aglomerace Zarzir s uspokojením zjišťuji, že tentokrát stavitelé silnic zvolili mimoúrovňová křižování. Místní beduíni tedy již nebydlí ve stanových osadách, izraelská vláda jim zde (stejně jako třeba v Negevské poušti) vystavěla trvalá obydlí. A školy – mateřské, základní i jednu střední. Dost beduínů – včetně imámů – snad i proto dobrovolně slouží v izraelské armádě. Ale ne u všech jejich soukmenovců se to těší přízni. Místní imám byl například propuštěn ze svazku ministerstva obrany. Odmítl totiž vykonat muslimský pohřební obřad beduínskému vojákovi, jenž padl ve službách IDF…

Krajina kolem mi připomíná Podkrkonoší. Pole jsou někde zoraná, jinde se po dešti pěkně zelenají. V kadeřavém chlumu nad silnicí se pasou hnědobílé krávy. Silnice se zařezává do vršků Nazaretské pahorkatiny, sjíždíme do plochého údolí Cipori. Vlevo se objevuje rozlehlá vodní plocha – rezervoár Eškol. Potok, co teče mezi silnicí a tím rybníkem není jen tak nějaký potok, ale jde o "národní rozvaděč vody". Voda z jezera Kineret, ke kterému směřujeme, nám zde přichází vstříc. Mohutná čerpadla vhánějí jezerní vodu z úrovně asi 200 metrů pod mořem do potrubího systému, který vede do kanálu ve výšce asi 40 metrů nad mořem. Ten kličkuje mezi pahorky asi 10 km, než dorazí k rezervoáru Calmon u obce Ilabun. (Přitom má – podle vzoru dávných antických akvaduktů – minimální spád, takže téměř neztrácí výšku.) Tady ho další čerpadla dopraví až na rozvodí ve výšce asi 150 metrů. A odtud pak už samospádem směřuje do pobřežní planiny, odkud je rozváděn do značné části Izraele. I do Tel-Avivu. Z pobřežní planiny voda Kineretu stoupá zpátky až do Jeruzaléma s jeho 800 metry nad mořem…

Vpravo se zvedá Ciporský les, za nímž se skrývá starověké Cipori. Založeno v době železné, jeden a půl tisíce let bylo nepřetržitě židovskou osadou. I když samozřejmě s vlivy asyrskými, helénskými, babylonskými, římskými, byzantskými… V prvním století našeho letopočtu si ho Herodův syn Herodes Antipas zvolil za hlavní město svého vládnutí. Kolem roku 1000 židovské osídlení končí, pravděpodobně v souvislosti s křižáckými válkami. Po křižácích přišli Arabové, pak Osmánci – jak už v to Izraeli chodilo. Někdy přiště se v ciporských vykopávkách musíme zastavit. A, ano – je to národní park a platí tam naše předplacené zelené vstupní karty.

Míříme na východ údolím Tur'an. Po dvaceti minutách, strávených jízdou na sedmasedmdesátce, se vlevo se na jižním úbočí pohoří Tur'an objevuje arabské městečko Tur'an. A hned vedle něj obrovitý vápecový lom. A kousek vedle další lom, nevápencový. Tímhle směrem bychom se dostali až do Tiberias, avšak mám v plánu nejdříve navštívit Horu Blahoslavení. S nelibostí zjišťuji, že se na naši trasu vrátil zvyk stavět křižovatky úrovňové. Ale tahle křižovatka se silnicí č. 65 je mimoúrovňová. Správně tedy odbočujeme vravo až za přejezdem, abychom mohli nakonec odbočit vlevo na sever. A tady zase sleduji, jak v nejlevějším pruhu stojí auta, která chtějí z pětašedesátky odbočit na západ do Haify – na světlech! Takže opět úrovňově-mimoúrovňová křižovatka. Na dálnicích Izraele musíte být vždy ve střehu! Ale zase chválím, že se řidič na doprovodné cedulce doví, že tudyma se dostane na novou dálnici číslo šest – 50 kilometrů předem.

Míříme přímo k onomu druhému nevápencovému dolu. Zjišťuji, že to není lom, avšak zářezy nově stavěné silnice. Tady se nemusím bát, že by se pruhy do sebe vcucly bez varování. Upozorňují nás na to ostře oranžové značky. Doprava se slévá do dvou protiběžných pruhů, oddělených od sebe ostře oranžovou dvojitou čarou s ostře oranžovými špalíčky uprostřed čar. Všichni dodržujeme přikázaných 70 km (na tachometru nanejvýš 80) a doprava se utěšeně hýbá. Zjišťuji, že značka "Práce na silnici" znamená, že se na silnici a v jejím okolí skutečně pracuje. Na padesáti metrech vedle sebe stojí obrovité pásové bagry, vlastně sbíječky, a mlátí do skály. Ve stavbě je vlastně skoro celý dvacetikilometrový úsek pětašedesátky, po kterém jedeme.

Užívám si, že neřídím, a těším se z toho, jak Jana bravurně vykružuje cestu, která se kolem vršků, které zde mají přes 500 m.n.m točí jako nějaký tobogán. Tak dlouho se kochám, a fotím, že málem včas nevydám pokyn: "Tady vpravo!" Protože když se jede rovně, tak se podjede silnice č. 85. A protože pětašedesátka tady končí, tak se za podjezdem zatáčí vlevo na tu osmdesát pětku. Dojeli bychom tak až do Akka na pobřeží Středozemního moře. My však míříme k jinému moři. Na východ jedeme asi půlhodinu. Tady na úrovňové křižovatce pětaosmdesátka končí, a dál pokračuje plynulým obloukem k severu jako devadesátka. My zde odbočujeme vpravo na jih.

Severojižní izraelská magistrála č. 90 tady má charakter nějaké okresní silnice! Sjíždíme po ní dolů, vytáčíme serpentiny jako v Jizerkách, když se od České chalupy sjíždí do Harcova. Jenom v okolí není les, a tak ty serpentiny vyhlížejí dost strašidelně. Ale Janinka jede pozorně. Hledám, kde jí mám zavelet k odbočení vlevo na tu Horu. Už si myslím, že jsme přejeli, ale ne, to byla jen odbočka do vesnice Chorazim. Tady to je! Necelých pět kilometrů po devadesátce. Jedeme silničkou čtvrté kategorie k místnímu církevnímu areálu. Hlavní vrata jsou zavřená. Zastavujeme, ale předjíždějí nás dva autobusy, které jedou po komunikaci kolem plotu až tam, kam to jde, na jakési parkoviště, či spíše skladovací plochu. A tady jsou další vrata. taky zamčená. Dny zavřených dveří pokračují!!!


Tak nejen karmelitáni, františkáni taky! Zřejmě zamkli celý areál a jeli i se sestrami františkánkami ze zdejšího kláštera slavit Velikonoce do Jeruzaléma! Ano, říkali nám, ať do Svaté země nejezdíme o Velikonocích, ale z dříve popisovaných důvodů jsme si nemohli vybrat čas. (Ono s tím časem – za tři týdny je Jom ha-šoa, za čtyři týdny Pesach a za pět týdnů Velikonoce pravoslavné.) Vybrali jsme si alespoň místa mimo přelidněný Jeruzalém (i když asi dva miliony poutníků, jako za dob Ježíšových, do něj letos asi nedorazí). A takhle křesťani do nás!

Za plotem je nejen klášter, ale i moderní osmihranný kostel, postavený na místě zbytků byzantského kostela, který tu stál od čtvrtého do sedmého století. "Moderní" v tomto případě značí dobu výstavby 1938. A osmihranný je proto, aby se na každou z osmi stěn mohlo napsat jedno blahoslavenství:

Blahoslaveni či požehnáni jsou (podle Matouše v ekumenickém překladu)
chudí v duchu, neboť jejich je království nebeské,
ti, kdo pláčou, neboť oni budou potěšeni,
tiší, neboť oni dostanou zemi za dědictví,
ti, kdo hladovějí a žízní po spravedlnosti, neboť oni budou nasyceni,
milosrdní, neboť oni dojdou milosrdenství,
ti, kdo mají čisté srdce, neboť oni uzří Boha,
ti, kdo působí pokoj, neboť oni budou nazváni syny Božími
a ti, kdo jsou pronásledováni pro spravedlnost, neboť jejich je království nebeské.

Nakonec jsme byli blaženi i my, protože jsme za houfem turistů ze dvou autobusů vstoupili na soukromý pozemek za nezamčenou branou, abychom z výšky asi 300 metrů shlédli na hladinu jezera, zvaného dnes Kineret. V blízkém zálivu jsem v něm zaznamenal uprostřed vodní hladiny stát tři kříže. Dalekohled mi prozradil, že se nejspíše jedná o technické zařízení, které měří výšku hladiny jezera, žádné popravčí nástroje.

Dnes je to jezero Kineret, v době Ježíšově jezero či moře Genezaretské či Galilejské, později třeba Tiberiadské. Tady je jedno místo z těch, o kterých lze říci, že tady to je. Byl tu určitě dobrý výhled už před dvěma tisíci lety, i když tu tehdy zcela jistě nerostly banány ani blahovičníky. Početný dav se mohl tísnit třeba na tomhle protisvahu, který tvoří malý amfiteátr. Hlas přednašeče se měl jak rozléhat. Vzpomněl jsem si na jeden středověký obraz, popisující tuto situaci, kdy onen dav dokonce sedí na lavicích, jako v nějakém divadle. Možná tu ty lavice někdy bývaly, Ježíš zde rád kázával.

Fotíme okolí, šedé kouřmo nad šedou hladinou i strmé šedé svahy, spadající k jezeru před Tiberias. Mám už hlad, i když je teprve půl dvanácté. Sedáme si na příhodný kámen. Blahoslaveni hladovějící! Svačoobědváme připravené občerstvení, včetně několika sladkých bomb, které jsme si včera koupili cestou od zavřené Muchraky, a je nám blaze. Větřík pofukuje, sluníčko hřeje, bude tak pětadvacet stupňů. Jíme, koukáme, rozjímáme. Turisté nasedli do svých autobusů a odjeli, panuje tu klid. Je čas na trochu ezoterie.

Jana je křesťanka, konkrétně husitka, jak už jsem psal dříve. Pro dnešní den, tedy neděli Zmrtvýchvstání, nejdůležitější den křesťanského kalendáře, jsem pro ni naplánoval návštěvu nějakého místa, spojeného s Ježíšem – ale ne na jeruzalémské Via Dolorosa, zparchantělé krámy s krámy a přeplněné dnes zbožnými turisty.

Můj bezvěrecký táta se narodil do československé vlastenecké rodiny. Až na začátku německé okupace se ukázalo, že mu jeho židovský tatínek, můj dědeček, nechal do matriky – jako u všech svých dětí – napsat židovské náboženství. Jenže ještě před deportací do koncentráku se naši pokoušeli získat víza do Argentiny, a ta přijímala už jen pravoslavné křesťany. A tak mého tátu pokřtil v kostele sv. Cyrila a Metoděje sám Gorazd (který ještě nebyl svatý).  To je ten kostel v Resslovce, kde se pak skrývali parašutisté, co odpravili Heydricha, víte?

Já jsem tedy dle vžitého výrazu "tatínkovec", či spíše "dědečkovec", jinak hodně liberální žid, spíše sionista. Sionistkou je samozřejmě i Jana.

A byla i moje milá žena Ivana. Než mi umřela. Narodila se na konci války, v době, kdy byl její židovský tatínek v lágru. Jako všechny pražské "arijské" rodičky ze smíšených rodin rodila její maminka povinně u Apolináře. No a u Apolináře zase všechny takovéto matky povinně nechávaly své děti křtít v místní kapli. Takže Ivanka byla podle válečného rodného listu vlastně katolička. I když to soudruh školní katecheta na začátku padesátých let nechtěl připustit…



Takováhle mišpacha! Ó, Elohejnu, ó, Ježíši Kriste! Jo, jsme na správném fleku.

Prožito v Izraeli na neděli Zmrtvýchvstání 27. března 2016, zapsáno v Praze na Lužinách ve středu 6. července, den památky na upálení Mistra Jana Husa, den po svátku Cyrila a Metoděje, tedy ve správný čas…
*

Minulé díly vyprávění o letošní cestě do Izraele viz na blogu Šamanovo doupě, záložka Izrael.
Cestopis Mír v Izraeli z Šamanových předcházejících tří cest po Izraeli seženete u knihkupců, na besedách s autogramem přímo od autora, anebo u vydavatele.

Fotogalerie z minulých návštěv Izraele: mir-v-izraeli.blogspot.cz

Zázrak v Kafarnau

$
0
0

"Některé hry se dají vyhrát jen tak, když člověk udělá nevědomou chybu."
(Z Kovanicovy praxe her)

Sjíždíme z Hory Blahoslavenství dolů ke Kineretu. Zatáčky pod Horou jsou stejně ostré jako zatáčky nad Horou. Však je to tu dolů až k vodní hladině sešup asi 300 metrů. Před osmi lety jsem ve vyprávění o modelech v MiniIzraeli psal s mírnou ironií, že se tato hora "klene do výše 90 metrů hladinou jezera/moře Galilejského", ovšem spletl jsem se. Uvedená kóta je vztažena ke světovému moři, no a protože je Kineret asi 211 metrů pod tímto mořem, tak přicházíme k třísetmetrové výšce, stejné, z jaké můžete patřit na Paříž z Eiffelovky, anebo na Vltavu z Petřínské rozhledny (100 metrů věž + 200 metrů Petřín).



Přijíždíme ke křižovatce u vesnice Tabgha. Jana řídí, navigace je na mě. Takže mám rozhodnout, jestli pojedeme dále po hlavní devadesátce, tedy "mírně vpravo", anebo odbočíme "rovně rovně" na podezřelou silničku, která končí v blízkém plotě. Po devadesátce bychom byli v Tiberias za deset minut, a je teprve jedna odpoledne. Máme tam třikrát přespat v hotelu, to jsou dva dny na výlety po Galileji. Dnes chci Janince ukázat křtění na Jardenitu a samotné jezero. Objedeme ho po východním břehu, je tedy třeba někde odbočit vlevo, ale tady to asi nebude. Chybí mi tu nějaká dopravní informace, třeba "tamhle je Kafarnaum" nebo "tudy po silnici č. 87". Buďto jsem nevšímavý, chybí – anebo je někde umně skryta. Zavelím tedy "vpravo", a už po pár metrech zjišťuji, že jsem se spletl. Z okénka auta je vidět, že se už jinde vlevo neoodbočí. Otáčíme tedy na nejbližším vhodném místě, vracíme se ke křižovatce, a skutečně, tentokrát je "vpravo" správně. Před zavřenými vraty v tom podezřelém plotě se cesta stáčí kolmo vlevo (třicítkou tady jet je možná příliš odvážné) a skutečně pokračuje ždaným směrem.

Jedeme po okraji Tabghy, vesničky, která je obdařena hned čtyřmi kostely. Jeden z nich, který spravují benediktíni, se zove Kostel rozmnožení chlebů a ryb, a je na místě, kde Ježíš pěti chleby a dvěma rybami nakrmil pět tisíc lidí. Neměl to sem z Hory Blahoslavenství příliš daleko, po dnešní Jesus Trail jen asi kilometr. Na podlaze tohoto kostela je slavná mozaika, zobrazující onu událost, jenže tohle místo v přemíře jiných okolních svatých míst zůstalo mimo plánované cíle. Plánovaným cílem bylo Kafarnau, kde jsem byl už před deseti lety. Jenže karmelitáni měli včera zavřeno v Haifě i na Muchrace, františkáni dnes na Hoře Blahoslavenství, takže františkáni určitě budou mít zavřeno i v Kafarnau. Avšak když po dalších dvou kilometrech míjíme odbočku k františkánskému areálu v Kafarnau, patřím na jeho parkovišti spoustu aut i autobusů. Potvory, tady mají otevřeno! Ale to už jsme za křižovatkou. Františkánský klášter z černého čediče, zdobený kameny z bílého mramoru (dar přítele Mussoliniho), působící jako pevnost, míjíme ve vzdálenosti asi tři sta metrů. Zase se budeme otáčet? Není kde. Do dáli odplouvá i veselý bílý kostel s růžovými kopulovitými střechami, do nichž jsou zatnuty zlaté kříže, působící jako pravoslavný kostel. A tady je křižovatka, odkud míří spásná cesta k jezeru. A druhé parkoviště v Kafarnau!

Zaparkujeme a vydáme se nejdříve k jezeru. Po rampě sestupujeme do přízemní budovy, která nabízí skvělé veřejné záchodky a neveřejné dílny a sklady. Nacházíme se v národním parku, tedy v "neregistrovaném" národním parku, který zahrnuje severní břeh jezera Kineret v délce přes pět kilometrů. Ve vstupní hale objektu se nachází pramen, stékající do kruhové kašny. Vše osvětleno stropními okny. Kašna přetéká, voda stéká kanálkem, krytým mřížkami, po schodech až k jezeru. Kamennou branou, připomínající své japonské kolegyně, vcházíme na dřevěné molo, odkud před chvílí odplula lodice s turisty do Tiberias. Bělostná architektura města jen s potížemi prosvítá šedým kouřmem. Ani dalekohled jím moc neprohlédne. Patrnější jsou Golanské výšiny na východě, osvětlené slunkem, a v nich rýha údolí Gamla.

Vracíme se zpátky a cestou si prohlížíme panely, na kterých je nakresleno, jak to tady před dvěma tisíci let vypadalo. Kafarnau bylo důležitým přístavem, vybaveným mnoha kamennými moly. Dnes tu o břeh tiše pleskají vlnky, nad nimi bílé mráčky, a mezi nimi mírumilovně vrní dva plně vyzbrojené vrtulníky Apache... Na panelech jsou krom archeologických rekonstrukcí a novozákonních historek k vidění i zástupci místní fauny a flory. Poznávám ledňáčka, kormorána, lysku, sumce a samozřejmě rybu sv. Petra. Uprostřed obrázku je vyveden strom s anglickým názvem "Christ's thorn jujube", latinsky "Ziziphus spina-christi". Český botanik Presl ho obdařil českým názvem "cicimek huňatokvětý", lze najít i výraz "trnoplodník Kristův". Ano, z tohoto jujubovníku prý byla upletena Ježíšova trnová koruna. Ale Ježíšovi mohla pomáhat i při konání zázraků: Rostlina má léčebné účinky. Odvary z kořenů zbavují bolestí hlavy, odvary z listí se používaly při zažívacích obtížích, k čištění krve, k léčbě kašle, k odčervení… Popel z rostliny eliminoval hadí uštknutí. Spařené listy se dávaly na vředy – a obklady z mladých listů sloužily k léčbě očních zánětů. "Lidové léčitelství" v zemích od Mauretánie po Indii (tedy tam, kde nebývá jiné léčitelství než "lidové") takto onen keřovitý strom využívá dodnes.

Vydáváme se podél břehu směrem k východu. Mám v plánu tudy dojít až do františkánského areálu. Červenomodrá turistická značka nás vede cestičkou, lemovanou lávově se tvářícími balvany, podél olivového sádku k řadě seříznutých klád, sloužících jako lavice. Jako lavice v kostele pod širým nebem. Nebo pod plachtou, která se zjevně dá proti pražícímu slunci natáhnout na loubí z ohnutých kovových prutů. Před lavicemi stojí jako oltáře dva ploché balvany. A za nimi místo zdí hladina Moře Genezaretského. Díváme se přes ni k jihu, směrem k Jeruzalému. Cítíme, že zde je jedno z těch mnoha míst v Izraeli, kde je to
tady. Dovedla nás sem chyba, která se vyplatila. Zde se dá dobře meditovat a modlit. I učiníme tak. A protože jsme tak učinili, je tu od této chvíle i husitská synagoga…

Potom se necháme cestičkou zavést k modrým vratům, na kterých je napsáno, že ale opravdu tady je to pravé místo "Kapernaoum". Za nimi obdivujeme nízké stromy, jejichž baobabovitá rozložitost a loubovitost byla vyvolána umným zastřihováním. V jejich korunách se dá i bydlet, jak dokazuje v jedné z nich usazený mladík. A už přicházíme k onomu veselému kostelíku, samozřejmě pravoslavnému. Dnes je pravý den k tomu, aby byl navštíven věřícími. Vlastně – vždyť pravoslavná neděle Vzkříšení bude až 1. května. Nicméně i dnes je tu plno. Věřící se modlí, zapalují svíčky, fotografují. Fotografuji i já, dokumentuju tu krásu (kterou Jana snímá pouze decentně). Zejména naivistické výjevy z Ježíšova života i další biblické výjevy, které tu jsou rozprostřeny na stěnách i stropě. Odevšad visí zlacené a stříbrné řetězy, ikony, růžence, koberce, cingrlátka jako na nějaké pouti. Nu, a je to pouť, vždyť se sem putuje, podle řeči a vněšnosti hlavně z Ruska.

Po spíše kulturním než filozofickém zážitku ještě obejdeme kostel. Myslel jsem, že bychom mohli projít do toho františkánského areálu, ale vidíme ho jen z dálky za plotem, přes který nelze. Obdivujeme záplavy květů i místní spokojené kočky. Nabíráme vodu z kohoutku, zabudovaného do samostatné zdi, snad ze svatého pramene, a zjevně pitnou. Návštěvu pravoslavných záchodků si však raději odpouštíme. Raději pospícháme kolem zdejšího minihospodářstvíčka s pávy, krocany, perličkami a slepicemi, které klovají do spadlých pomerančů, k záchodkům u parkoviště. Navštěvuji jednu z kabinek. Sedě na míse si zipem odepínám spodní díl nohavic svých vandrovních kalhot. Teplota postoupila, odcházíme ze svatých míst, a tak si mohu dovolit odejít v delších kraťasech nad kolena. Myslím si.

Když už jsme se tu zdrželi, můžeme zdejší parkoviště použít jako místo otočení auta ke zpáteční cestě. Sjedeme zpátky asi tři kilometry a zaparkujeme před tím klasickým Kafarnau. Janinka jde napřed, já se ještě do auta vracím pro zapomenutou láhev s vodou. Až teď si všímám piktogramů, které ukazují, jak lze a jak nelze do svatého areálu vstoupit. Nu a vidím, že s holými koleny nelze! Beru si tedy ze svého batohu spodní díly nohavic, abych si je zase přizipoval – avšak přes veškeru snahu je nenalézám! Ani v batohu, ani nikde v autě. Asi jsem je nechal na tom záchodě, asi bychom se tam měli vrátit, jenže Janinka už vchází o dvě stě metrů dále k františkánům, takže musím jít za ní. Žádná jepriška však ve fortně nesedí, stánky s občerstvením zavřeny, jen u stolku pod stanovou plachtou se vesele baví dva Izraelci. Příchozích si nevšímají, přesto zjevně drží kasu. Dvakrát tři šekely vstupného jim musíme téměř vnutit. Holá kolena jim nevadila.

Šaman s nahými koleny.
A jsem tu zase. Po deseti letech. U vykopávek starověkého příjezerního města. Ukazuji Janince synagogu ze čtvrtého století, jež vypadá jak antický chrám. Tentokrát do něj vcházíme dveřním otvorem ve strohé severní stěně. Náhle se ocitáme v jiném světě, světě zlatých kamenů na podlaze a znovuvztyčených korintských sloupů, zalévaných sluncem. Ve zdi se ve škvírách mezi kameny bělají psaníčka, určená tajnému adresátovi. Tady někde v těchto místech (anebo možná kousek vedle), kázal Ježíš ve "shromážděních" (jak Bible kralická opisuje synagogální sešlosti). Bočními dveřmi vcházíme na prostranství, kde bývala škola. Dávné škamny vzala doba. ale na zemi zůstaly vyryty herní plány na mlýn a ovčín. Kolem synagogy se rozkládá změť trosek dávného města. Nad základy možného Petrova domu (našel se v něm řecký nápis "Petrus", a možná právě tady, "kousek vedle", byla ta původní Ježíšova synagoga) se vznáší jako létající talíř kostel z roku 1990. Prý má vzbuzovat dojem rybářské lodi, ale to architekti asi neviděli rybářskou loď…

Minule nebyl čas podívat se do toho kostela, či snad kaple. Zevnitř je patrna jeho osmibokost, jako u jeho kolegyně z Hory Blahoslavenství. Mohutné nosné sloupy jsou ozdobené dřevěnými reliéfy s novozákonními scénkami a citáty, vztahujících se k tomuto místu. Stěny tvoří jen sklo. Otvírají se z nich panoramatické pohledy do okolí. Směrem k východu koukám na veselý pravoslavný kostelík, který je odsud vzdálen jen několik set metrů. (Někdy příště k němu musím najít zkratku po břehu jezera.) Vnitřek tohoto kostela není orientován ke kněžišti, ale lavice tvoří jakýsi amfiteátr, svažující se doprostřed. Tam pod lesklou hladinou skla prosvítají ony petrovské základy. Nějak se mi nedaří dostat se do ezoterické nálady, zejména asi kvůli těm ztraceným nohavicím. Ale ani Janu to zde nějak neoslovilo.



Oslovilo nás až jezero, ke kterému jsme zase došli. Zřejmě oslovilo i mladého osamělého čtenáře bible, který sešel mezi agáve až k samotnému kamenitému břehu jezera. (Ne, agáve tady v Ježíšově době nerostly.) Odcházíme kolem bronzové sochy sv. Petra v nadživotní velikosti (který drží nohu na bronzové rybě sv. Petra – taky v nadživotní velikost) zpátky k východu z areálu. Zkusmo ještě pokouším otevřít branku v plotu kolem františkánského kláštera, ale ne, je zamčená. Ozdobné kovové dveře v černobílém kamenném portálu za ní jsou sice pootevřené, ale je na nich jasně napsáno: Private. Aha! Klášter je pro veřejnost uzavřen vždy, proto taky může být zbytek areálu pro veřejnost otevřen vždy, Velikonoce, Nevelikonoce, když je to tu vlastně židovské – a možná i šabat, nešabat, když je to tu křesťanské…

Janinka si sedá za volant rozpáleného auta, a já ji naviguji zpátky k pravoslavným, abych si tam na záchodě vyzvedl nohavice. "Už tam nic nebude," netají Jana skepsi, ale nakonec odbočí k již známému parkovišti. Kolem zurčící kašny seběhnu k záchodu, a vlezu do kabinky tam, kam jsem si na splachovací nádobu odložil své oděvní součástky, ale nic tu není. Ani v žádné z vedlejších kabinek. Jana není překvapena. Obcházím celý ten přízemní objekt, až na lavičce u jižní stěny narazím na dva pokuřující dělníky Páně. Jana se stydí zeptat se "nenašli jste na záchodě kalhoty"? Zkouším tedy já svou zrezivělou angličtinu, ale rozumněli by mi, i kdybych pokoušel hebrejštinu.

"Hele, to jsou ty kalhoty!"  ukazuje jeden druhému na mé oblečení a nahá kolena. Opravdu mé nohavice na záchodě někdo našel, opravdu je nechal u místních, a opravdu tam na mě čekaly! No tak v Kafarnau například Ježíš vyléčil Petrovu tchyni, ale tohle považuji také za zázrak!

S radostí a ulehčením se můžeme vydat dále kolem Kineretu. Ale o tom až příště.

Prožito v Izraeli na neděli Zmrtvýchvstání 27. března 2016, zapsáno v Praze na Lužinách v pátek 8. července.
*



Zážitky z Kafarnau z roku 2006: Mír v Kafarnau

Minulé díly vyprávění o letošní cestě do Izraele viz na blogu Šamanovo doupě, záložka Izrael.
Cestopis Mír v Izraeli z Šamanových předcházejících tří cest po Izraeli seženete u knihkupců, na besedách s autogramem přímo od autora, anebo u vydavatele.

Fotogalerie z minulých návštěv Izraele: mir-v-izraeli.blogspot.cz

Nesvatý křest

$
0
0

Upozornil mě čtenář mého minulého povídání, nazvaného "Zázrak v Kafarnau" B. Michal na nepřesnost v názvu článku: "To místo se česky jmenuje Kafarnaum (řecky Kapernaoum)." Doplním, že to místo se dodnes jmenuje Kafer/Kefar/Kfar Nachum/Nahum, což prý značí "vesnice potěšení". V jiné transkripci se zapisuje též jako Kefarnau, případně Cafarnaum/Capernaum/Cabernaum. Ono když se něco píše různými abecedami (hebrejsky, řecky, případně aramejsky či arabsky), v jazycích, kde se nezapisují samohlásky, přepisuje do řečtiny a kopštiny, pak převádí do latiny a uvádí v angličtině, tak to pak v češtině vypadá všelijak. Navíc se ta jména v těch všech řečech i jinak vyslovují! (Protože Arabové neumějí vyslovit hlásku "p", stal se časem z "Neapole" - Náblus. A protože Židé zase obecně – krom členu – vyslovují hlásku "h" jako "ch", můžeme si někde přečíst o "údolí Hule", a jinde o "Chulském údolí".) Užil jsem název, který vynechává neznělé "m", a který se v češtině též používá. Avšak koukám, že skoro všechny transkripce ono zpropadené písmenko na konci názvu zachovávají, napříště tak učiním i já. Takže díky za informaci.



Jmenovanému čtenáři děkuji i za další informace: "Tady poslouží za průvodce i Flavius Josefus: píše, že to bylo bohaté město, protože tam je hojnost sladkých pramenů. Daří se tam úplně všem plodinám, které se sklízejí dvakrát ročně (kromě "královských" plodů, ořechů a vína, které mají jen jednu sklizeň). Uvádí i dobovou fámu, že zde pramení Nil - to kvůli podivné Petrově rybě (Tilapii), která žije jen v Nilu a Kineretu." Doplním, že tilápie nilská (jinak tlamoun či okounovec nilský, aneb Lates niloticus) je ryba stejného rodu jako Ryba sv. Petra, která žije v Kineretu, avšak tam jde o jiný druh – Sarotherodon galileus, aneb tilápii galilejskou. A vypadá nejspíš tak, jak je v bronzu vyvedeno pod nohama sochy sv. Petra v Kafarnau.

A když už jsem v té listárně, pak také zdravím čtenáře Milana Tománka a přeju mu, aby si i o letošní dovolené užil stejného teplíčka, jako vloni v Izraeli.

*
Vyjíždíme z Kafarnaa směrem na východ. Řídí Jana, já naviguji. Vyhlížím odbočky na pláže moře Galilejského. Když jsme ráno balili, sbalil jsem zvlášť tašku s plavkami a ručníky. Předpověď sice slibovala nanejvýš 21° C, ale má to být nejteplejší den našeho pobytu u Kineretu. Hodlám si v něm zaplavat a stejné potěšení poskytnout i Janě. Jenže té se do vody nechce. Už se jí začíná klubat klimatizační rýma z letadla, a krom toho ji bolí záda. Avšak obětovala by se a pouze přihlížela mému koupání. Jenže to bychom se měli nějak dostat k jezeru! Včera prohlížené mapy Google sice prozrazují, že hned za Kafarnaem se nacházejí pláže Amnon Beach, neukazují však, že se nacházejí v resortu. Jedeme dále.

Nejprve však musíme přejet Jordán nedaleko místa, kde se vlévá do vod jezera. Pamatuju si ještě, jak jsem tu biblickou řeku před deseti lety poprvé uviděl přes deštěm smáčené okno autobusu. Dnes neprší, slunko se mátoří, onen potok (zvící Sázavy u Sázavy nad Sázavou) bude vidět dobře. Tak, jsme tady – jenže přes betonové zábradlí není vidět nic! Inu, ten autobus měl okna asi o dva metry výše…

Po překličkování Jordánu (a bývalých izraelsko-syrských hrranic) se silnice číslo 87 narovnává, a další tři kilometry jedeme přímo na východ (liché číslo silnice prozrazuje, že vede obecně východozápadním směrem). Je tu dovolena rychlost devadesát.

Jana praví: "Tak jedu sto – a všichni mě předjíždějí!"

Inu, jako doma! Na konci rovinky odbočujeme vpravo na severojižní devadesát dvojku, která zde začíná. Chce to trochu soustředění, abychom onu křižovatku nepřejeli; Jana mi nejdřív ani nevěří, že bychom tu měli pravoúhle odbočovat. Širokým obloukem tak objíždíme náplavovou bažinu na severovýchodním břehu Kineretu, kam krom Jordánu stékají z Golan další toky a potoky. A už je tu dlouho neviděný kruhák a na něm další odbočka ke břehu. A k hotelu Kinar Galilee. Zastavujeme na parkovišti, nakonec otáčíme, nehodláme se vnucovat do soukromí – i když by to nejspíše šlo. Krom toho je Jana unavená. Jestli si ještě dneska chceme po zabydlení v hotelu trochu projít Tiberias, neměli bychom se už zbytečně zdržovat. Za zbytečnou neberu objížďku jezera a návštěvu Jardenitu (aneb "Malého Jordánu"), místa, kde Jordán vytéká z Kineretu.

Zastávku na parkovišti jsme využili k výměně řidičů. Chci, aby si Janinka nerušeně užila pohledů na holé svahy Golanských výšin, rozbrázděné roklemi, sklánějící se až ke břehu jezera Kineret.

(Politická poznámka: Ty svahy bývaly až do roku 1967 syrské, kdežto samotný břeh Kineretu je mezinárodně uznané území Izraele, a to už od roku 1947. Nicméně syrská vláda se hodlá domoci návratu anektovaných Golanských výšin – včetně poloviny Kineretu. Čehož hodlá dosáhnout mezinárodním tlakem na mír v Sýrii. Taková je dnešní zvrácená politická logika: Syrský diktátor Bašár Asad rozpoutal ve své zemi občanskou válku, vinou které povstal Islámský stát. Novodobý ruský car Vladimir Putin zase podporuje své arabské přátele v jejich mírovém úsilí. Teokratické Islámské republice Írán dodává jadernou technologii a protiletadlové systémy, Sýrii posílal zbraně i přes mezinárodní embargo, a nyní se tam angažuje přímo. Pansovětské Rusko společně s komunistickou oligarchií Čínou zmařilo diplomatické řešení v Radě bezpečnosti. Rusko, které anektovalo Krym, okupuje části Gruzie a Moldavska, angažuje se na východní Ukrajině a vyhrožuje Západu, má být za toto své mírové úsilí odměněno zrušením embarga. Asadova odměna je uchování jeho moci. A aby byl mír zachován, měl by mít dovoleno zabrat nejen Golany, ale i okupovat část izraelského území. No, ony by ty Golany možná nebyly Izraelem zabrány, kdyby Syřani systematicky téměř dvacet let nestříleli na Chulské údolí a statečné kibucníky na východním břehu Kineretu. Dnes jsou zahnáni na snesitelnou vzdálenost pět až dvacet kilometrů, a tam už zůstanou.)

Jedeme k jihu, míjíme Ejn Gev. Tentokrát si u něj Rybu sv. Petra nedáme, tu jsme měli už v Cesareji. Zleva v odpoledním slunci zlatě září svahy Golanských výšin, zprava se slunce odráží od cínové hladiny Kineretu. Přijíždíme do zastavěné oblasti. Na téčkové křižovatce odbočuji vpravo. Správně, je zde šipka k Jardenitu. Jsme na nejjižnějším cípu Kineretu, tady někde z něj vytéká malý Jordán. Malý, protože je zmenšený o ten objem, co vypije půlka Izraele. Dříve bylo jezero využíváno více, ale nyní je v provozu už asi pět velkokapacitních odsolovacích zařízení na břehu Středozemního moře. Zatímco svět hořekuje nad suchem, Izraelci nelení. Používají revoluční technologii odsolování: Tlaková mořská voda vede potrubím na membrány. A ty z ní oddělí sladkou vodu. Zbylá solanka se vrací do moře. (Maně si vzpomínám na vynález, který jsem použil ve své scifárně Zapomeňte na Mars. Tam to není membrána, ale Třískova nanomřížka, která pod tlakem dělí vodu – na vodík a kyslík. Tak daleko ani Izraelci ještě nedošli!)

Tady někde by měla být odbočka vlevo k Jardenitu. Tady na tom kruháku. Ale šipka žádná. Jedině ta, která prozrazuje, že kdybychom tudy jeli ještě nějakých čtyři sta kilometrů, dojeli bychom až do Ejlatu. Taky se tudy dá jet do Jeruzaléma. Což máme v plánu. Ale až později. Teď hledám ten slavný Jardenit, abych ukázal Janě, kde se křtí praví křesťané, totiž baptisté. Když už kruhák dvakrát objedu,vzdám to, a pokračuju na východ přímo do Tiberias. Ale přece mi to nedá a vracím se. Po dalších dvou otočkách definitivně nacházím konec kruhového objezdu a už skutečně mířím k Tiberias. Abych po kilometru dorazil k té správné odbočce na Jardenit!


Parkoviště je tu nějaké menší, než se mi zdálo minule. Na dlouhé zdi u něj se nachází příslušný text z Markova evangelia, který v mnoha jazycích vypráví, jak to bylo s tím Ježíšovým křtem: »V těch dnech přišel Ježíš z galilejského Nazaretu a dal se od Jana pokřtít v Jordánu. Když vystupoval z vody, ihned uviděl protržená nebesa a Ducha sestupujícího na něj jako holubice. Z nebe zazněl hlas: "Ty jsi můj milovaný Syn, kterého jsem si oblíbil."«

Svaté místo! Akorát, že se ten příběh odehrával "kousek vedle", jak je už v Izraeli zvykem. Ne tady, ale asi o sto kilometrů níže po proudu. Tady je to však pro křesťanské výpravy pohodlnější. Nu dobře, tady, nebo jinde, v Jordánu to nepochybně bylo. Pokud bylo. Ale Jordán tu je, Písmo taky, Jan Křtitel je historická postava a skutečně křtil. Jdeme se podívat, kde by mohl. Na svažitém břehu nás varuje hebrejsko-anglická cedulka: Sejíti k vodě jest zakázáno! (Z nějakého důvodu chybí varování v arabštině.) Nikoli po svahu, ale po právě neužívaných schodech scházím až k hladině. Máčím si ruce ve vodě – ale nic. Jinak je tu pěkně. V zelenomodré vodě se míhají zlaté a šedé rybky, na hladině plují racci, husy a kormoráni. Na dlaždicích na cestě nad svatištěm sedí v kruhu mladých lidí postarší hipík, zpívá a hraje na malou kytaru veselé nábožné písně. V zátočině potoka je shromážděn dav asi dvaceti bíle povlečených postav, které čekají na svého křtitele.



Nějak se nemůžeme naladit na zbožnou vlnu. Jako jsem byl naladěn posledně. Možná proto, že se nám chce čůrat. To v Izraeli nebýváá problém. Však je tu občerstvení, něco si tam dáme, ale nejdříve se vyčůráme. Avšak podle manažerky příjmu, či jak se ta osoba, stojící u pultu samoobslužného restaurantu Manna nazývala, záchody jsou támhle za rohem. A vskutku, je tu budka, u ní sedí obslužná bytost, a ta po nás chce dva dolary. Dva dolary? Snad dva šekely, ne? Není obvyklé v bytostně socialistickém Izraeli (tedy v něčem socialistickém, či spíše sociálním) žádati hajzlovné. Záchodky bývají součástí občerstvoven, zábavních atrakcí i národních parků, kde je jejich provoz hrazen ze vstupného. Jinde se platí dva šekely (dnes asi sedm kaček). My v Izraeli neškudlíme, utrácíme. Ale utrácíme svobodně za to, za co chceme. Nenecháme se vydírat.

Sbíráme se a vycházíme ven místním zlatnictvím a haraburďárnou, aniž se zastavíme. Sedáme do auta a jedeme do hotelu. Řídí zase Jana, tentokrát musím bedlivě navigovat, abychom se neztratili. Kolem uzavřených pláží míříme k severu po devadesátce. Poznávám známá místa, už jsme u starých hradeb Tiberias. Tady se devadesátka rozděluje na dvě jednosměrná ramena, která procházejí městem, a dělají z jeho centra obrovskou kruhovou (přesněji oválnou) křižovatku. Pomalu se posunujeme v jednosměrce ha-Banim za karavanou městských autobusů. A tady už musíme do levého pruhu, Jano! Za křižovatkou mne uchvátí dělíčko s lafetou na kolech, které slouží na kamenném podstavci za svůj vlastní památník. Snímám ho z otevřeného okénka – a přejedeme křižovatku, kde jsme měli odbočit. Mea culpa, zradil jsem zásady správného navigátora! Za náramného troubení okolojedoucích otáčí Jana auto – a tentokrát již nechybuji. Mineme hotel, znovu otáčíme a zaparkujeme v protisměru. Zaštítíme se kartou českého invalidy za předním okénkem, a jdeme se představit do hotelu, který se jmenuje G. Přesněji "G Hotel Tiberias". Pokoj můžeme obsadit (a jeho postele oblehnout) o třetí hodině odpolední – a je deset minut po třetí. Dokonalý timing!

Jsme očekáváni. Nemusím ani vytahovat rezervaci, kterou jsem si vytiskl na tiskárně. Stačí jména. Objednali jsme se přes internet. Čísla pasů souhlasí, máte objednány tři noce, ano? Dvoulůžkový pokoj. Nenaplňuje se zbytečná Janina obava, že by nás snad – jakožto pouze neregistrované partnery – nechtěli pustit do jednoho pokoje. Ne, Janinko, Izrael není náboženský stát, a G Hotel není nábožný hotel… Ano, ano, ale teď nejdříve, kde tu máte restroom?

Záchodky byly příjemné, i celý hotel, včetně pana recepčního. Aha, avšak taky musíme zaplatit. Sto dolarů za noc. Jako cizozemci neplatíme VAT/DPH ve výši17 %. Opět začíná napínavý zápas s kartami. Janina kreditka nevyhovuje, pak ani moje. Naštěstí Janina debetní karta se už místnímu terminálu zdá důvěryhodná, a odsápne si z ní tři sta dolarů. (Proč ne šekelů? Protože jsme v Izraeli a jsme valutoví cizinci.)

Ptám se pana recepčního, kde mohu v areálu hotelu zaparkovat. Hotelový parking vypůjčeného auta by se hodil. Na internetu byl nabízen. Přesněji: "Veřejné parkování je možné zdarma v areálu hotelu (rezervace není nutná)." Však proto jsme si také tenhle hotel vybrali! Parking sice je, ale ne v areálu hotelu. Pouze veřejný! Můžu použít blízké parkoviště. Je to tam bezpečné. Přemístím tedy bágly z kufru auta do recepce a jdu přeparkovat. Je to opravdu hned vedle – sklánějící se nezpevněná plocha, poházená štěrkem, zvící celého bloku. Najdu pro naše autíčko vhodné místo, zamknu a bedlivě se rozhlížím. Pracovitý hoch s bruskou u blízké autodílny by se jistě nesnížil k tomu, aby ukradl auto z půjčovny na součástky! A pokud by někdo chtěl, snad si vybere jiné ze stovky aut, poklidně zde postávajících…

Zatímco hotelový parking byl inzerován a nebyl, pak v nabídce bylo výslovně uvedeno, že zde není výtah. Ale byl! Ve třípatrovém hotelu nebývá, ale zde ho měli, asi nový. Velice vhodný, když mají ucabrtaní turisté stěhovat svoji bagáž do druhého patra. Jenže, turisté, i když jsou ucabrtaní, si prostě musí okouknout okolí svého hotelu! A tak i my, když jsme se odcabrtali, jsme se nechali vlákat do náruče starobylého města Tiberias.

Ale o tom až příště.

Prožito v Izraeli na neděli Zmrtvýchvstání 27. března 2016, zapsáno v Praze na Lužinách ve středu 13. července 2016.
*

Vyprávění z roku 2006:
Mír na Kineretu
Mír v Jardenitu

Minulé díly vyprávění o letošní cestě do Izraele viz na blogu Šamanovo doupě, záložka Izrael.
Cestopis Mír v Izraeli z Šamanových předcházejících tří cest po Izraeli seženete u knihkupců, na besedách s autogramem přímo od autora, anebo u vydavatele.

Fotogalerie z minulých návštěv Izraele: mir-v-izraeli.blogspot.cz

Hradby nad jezerem

$
0
0

(Tiberias na vlastní kůži)

Ve čtvrtek 14.7.2016, když Francie slaví Svátek Bastily, vjel řidič nákladního auta na pláži v Nice do davu oslavujících. Zabil přitom nejméně 84 lidí. Útočníkem byl 31letý Francouz tuniského původu. Francouzský prezident François Hollande to označil za "teroristický čin" a prohlásil, že "Západ by se měl sjednotit". Připomínám při této příležitosti francouzským politikům, že k Západu patří i Izrael. Proto by ho měla podporovat v jeho boji s paleoarabským terorismem nejen Francie, ale i celá (ne)slavná EU – a ne ho ostrakizovat a hloupými embargy okopávat kotníky. EU navíc podporuje paleoarabskou propagandu, a zprostředkovaně financuje i teroristické organizace, ke kterým je krom Hamásu nutno připočítat rovněž Fatah v čele s jeho vůdcem Mahmúdem Abbásem. Připomínám, že právě Abbásovy velice dobře uvážené antisemitské výroky a nenávistné výzvy přímo vedly k současné vlně paleoarabských útoků v Izraeli!



U Izraele se Evropa může naučit nejen hospodaření s vodou, ale i boji s terorismem. Dobrá zpráva je, že terorista z Nice byl zastaven izraelským způsobem: policie ho zastřelila na místě. Dobrá zpráva také je, že alespoň jeden politik Západu, tedy český ministr vnitra Milan Chovanec, prohlásil, že podobným útokům čelí Izrael denně. Tedy, že téměř denně jsou napadáni poklidní občané, procházející se na promenádě, noži a sekerami útočníky, kteří se snaží způsobit co největší škodu. Připomínám, že teroristické útoky, při nichž je vražednou zbraní automobil (nebo bagr), začaly právě v Izraeli, a byly proti spoluobčanům vedeny ze strany izraelských Arabů. Ovšemže frustrovaných Arabů. Když mladistvý Palestinec zavraždí třináctiletou dívku v jejím dětském pokojíčku, napíšou europeistická média, že to bylo způsobeno frustrací z izraelské okupace. Jako by to bylo dostatečným zdůvodněním! Evropa z nějakého důvodu podobně neomlouvá vraha z Nice. Evropané by si už konečně měli uvědomit, že v Izraeli mají spojence – ne v jeho nepřátelích! Pak by možná přestal exodus francouzských Židů do Izraele, kam se stěhují kvůli většímu bezpečí. Vloni jich bylo skoro osm tisíc. Ale jsou tam skutečně bezpečnější? Paradoxně ano. Hlavně kvůli tomu, že vědí, že jejich stát udělá všechno pro to, aby je ochránil. I Francie by měla zůstat jejich státem!

Je suis Nice, je suis Israel.

*
A nyní již k pokračujícímu míru v Izraeli:

V Tiberias jsme si vybrali hotel na ulici Yokhanan be Zakai. Na stejné ulici, jen o pár set metrů výše, se nachází hrobka rabína Maimonida. O tom jsem ve své knize Mír v Izraeli napsal:

"Plné jméno tohoto mudrce zní Rabbi Moše ben Maimon, ale běžně se užívá zkratka „Rambam”. Maimonides se narodil v roce 1135 v Córdobě. Žil ve Španělsku, Maroku, Palestině a Egyptě. Zemřel v roce 1204 v Káhiře, ale pochován je v Tiberias. Byl lékařem, ale i filosofem, který se hlásil k Aristotelovu vidění světa. Sestavil třináct článků víry, zpracoval talmudické rabínské právo a ještě ke všemu byl úspěšným lékařem. Nejspíš proto, že rozuměl jak tělu, tak duši. Byl přesvědčen, že mezi náboženstvím a filosofií nemůže existovat rozpor, protože oboje lze poznávat vlastním rozumem, který by měl být v harmonii s vírou. Podle Maimonida je člověk tvořen nerozdílně jak hmotou, tak i formou, totiž tělem i duší; „vrozená duše” pak je stejně smrtelná jako tělo. Tak to mi připadá moderní už osm set let."

Tentokrát dlíme jen pár set metrů daleko od oné pamětihodnosti, bude první, kterou v Tiberias navštívíme. Musíme teď, máme zde sice být dva dny, ale ty jsem vyhradil k výjezdům za galilejskými národními parky. Bude potřeba vyrazit brzy, a až se pak odpoledne vrátíme, budeme toho mít plné kecky. (A to jsem ještě nevěděl, že doslova "plné kecky".) Venku svítí slunko, beru si fešácké bílé kraťasy. Avšak slunko rychle zapadne, a navečer bude určitě méně než současných 20° C. Na triko si tedy oblékám ještě jarní bundu, kterou venku nakonec vůbec neodložím. Janinka zůstává u osvědčené dlouhé indické sukně a plédu přes ramena. Ven vycházíme nouzovým schodištěm. (Je to tak trochu moje profesionální deformace autora katastrofických románů a technika, který prolejzával kabelové kanály a jiné špatně přístupné technologické prostory.) Tudy by se v případě požáru dalo utéci. Když se ocitneme na ulici zjišťuju, že jsme vylezli ve vedlejším domě, hotel vlastní schodiště nejspíše nemá. Hlavně, že nejsme odkázáni jen na výtah!

Než dorazíme k hrobce, zaujme nás jiná pamětihodnost – pekárna hned ve vedlejším domě. Nakoupíme něco drobného pečiva do ruky, dneska jsme moc neobědvali. I zde se praktikuje rychlý způsob ohodnocení vybraných pochoutek stejného sortimentu – platí se podle váhy. Chroupáme rohlíčky a jdeme ulicí, stoupající do okolních svahů. Vyhlížíme něco, co by mohlo vypadat jako hrobka. Míjíme dvoupatrové hranoly místních domů, postavených z černého kamene, mezi nimiž svítí bílé spáry. Hodně mi připomínají církevní stavby v blízkém Kefarnaum. A některé ty baráčky připomínají spíše bouračky. Nejspíš některé z nich budou zbourány, aby ustoupily moderním potřebám. Však taky nedaleko roste hnusná patnáctipatrová krychle.

Podle mapy jsme už na místě, ale hrobku nevidno. Ve svahu nad námi strmí jakási kovová cihlově červená konstrukce, tvořící složitou osmicípou hvězdici, asi označení zdejší vietnamoidní tržnice. Nehodláme kupovat ani barevné šátky, cingrlátka, malé kytary nebo bubínky. Než se stačím prodejců zeptat, kde je tady ta hrobka, všimnu si pozvolna stoupajícího schodiště k oné konstrukci. Schodiště se tváří velebně, přímo hrobkovsky. Vystoupáme tedy na jeho vršek – a jsme tam! Ona hvězdice odhadem z konce 20. století drží plachtu nikoli nad trhem, ale nad onou hrobkou.

No, hrobkou. Osmiboká zeď drží onu hvězdici a ohraničuje nebi otevřený prostor, kterému na první pohled vévodí  modrá ozdobná klec nad nějakou studnou. Nechrání však studnu, avšak prastarý sloupek s hebrejským nápisem. Jeho význam jest vysvětlen na mnoha různých tabulkách, vyvedených v hebrejském textu. Nejspíš jde o kámen s nápisem přímo z Rambamovy doby. A pak jsou tu záchodky(?), jak naznačují šipky, označující vstup na dámy a na pány. Ach, můj omyl, zdejší hrobka je synagogou, takže muži a ženy do ní vstupují odděleně. Takže z mramorového poloválcového kenofatu vidíme každý jen polovinu. Nu, nějak jsem se nemohl duchovně naladit, i když – oproti prorokům – velikánovy ostatky uvnitř nejspíš leží.

Až teprve, když jsme sestoupili zpátky k trhu u ulice, všímám si i jiného zboží, které mi nejdřívě zakryly pestrobarevné čínské šátky: Je si tu možnou koupit obrazy židovských učenců. Tepané mosazné poháry. Různé druhy kip, aneb (podle jidiš) jarmulek. Mohutné šófary, což jsou skutečné rohy kozorohů, na které jde skutečně hrát – když to umíte (za rok byste se to snad mohli naučit). Puzzle s vyobrazením chrámu. Skutečně žádné krámy.



Nic však nekupujeme. Máme namířeno k největšímu místním klenotu, tedy k jezeru Kineret. Cestou přicházíme k mohutným zbytkům městských hradeb. Vlastně k celé pevnosti, která kdysi měla čtvercovitý tvar, a v jejichž rozích dodnes ční mohutné válcovité věže. Od možného útoku z genezaretského moře dnes ochraňují parkoviště a autocentrum. K výklenku ve vnitřní straně hradeb směřuje strmé kovové schodiště, spíše žebřík. Mezi jeho plechovými stupni prorůstají kořeny náletového křoviska, které se kroutí jako tlustí hadi. Proderu se přes invazivní zeleň až k vrcholu schodiště. Do vnitřních prostor mohu nahlédnout mřížovím ve dveřích, jejichž skleněná výplň je důkladně vybita. Za větví vyrážející břízky mohu na zaprášeném stole vidět opuštěné zaprášené sklenice. Stojí tam už nejméně deset let, možná dvacet. Na historické zdi je přibit výložník s lampou, moderní snad v devadesátých létech některého z minulých století. Nápis pod ním označuje, že se zde nachází křižácký palác a v něm umělecká galerie "Rivka's".



Opatrně vycouvám ze žebříkovitého schodiště. Na druhé, nájezerní straně hradeb, objevujeme podobně ztroskotané dveře a okna, za nimiž se skrývala "umělecká expozice". Hradby byly podle všeho nějaký čas obývané místními umělci, než i ti je opustili. Dnes jsou zde jen ruiny v ruinách. Modrá informační tabulka nemluví tentokrát o křižácích. Pevnost je podle ní dílem Daher el Omara, beduínského vládce Galileje, který ji vybudoval roku 1745. A je součástí otomanských hradeb. Tak samozřejmě, jako vždy v Izraeli, i v městě Tiberias (jinak Tiberiada, Tverja, Teverja, Teverya Tveria) byli všichni:

Postavil ho na již dříve obývaném místě kolem roku 0020 "mladý Herodes", tedy král Herodes Antipa a učinil ho hlavním městem svého království. Jako správný kolaborant s Římem ho nazval na počest římského císaře Tiberia. Jenže Antipovi poddaní se do nového místa nehrnuli, do svého katasru totiž při svém rozšiřování Tiberias pojala i hřbitovy, což bylo v židovském společenství považováno za nečisté. Nicméně Antipas jako správný herodes sem své nevěrné Galilejce nastěhoval násilně. A nakonec, když byli roku 135 Židé vyhnáni z Jeruzaléma, stalo se město Tiberias jedním z center židovské kultury. Zde začala být sepisována Mišna, posléze Talmud.

Byli zde Byzantinci, Peršané, nastoupila arabská nadvláda. Křižáci tady měli středisko svého Galilejského knížectví, jež bylo součástí Jeruzalémského království. Roku 1187 ho zabral sultán Saladin (slavný arabský válečník, jinak Kurd). Prostě smočili si všichni, včetně několika zemětřesení.

Prakticky již trosky města si pronajala roku 1558 od tureckého sultána Sulejmana I. jistá portugalská horlivá katolička jménem Gracia Mendes Nasi. Doňa Gracia byla movitá bankéřka, a katoličkou se stala nucenou konverzí. Takže zde vybudovala ješivu, a ty herodeso-křižácko-saladino-beduínsko-otomanské hradby nechala opravit. V Tiberias tak vybudovala místo pro evropské Židy, prchající sem před inkvizicí. Díky jejím penězům a budovatelské snaze se tak v zemi, ovládané islámem, mohli zachránit Židé, prchající před katolickou teokracií…

Město se díky přílivu rabínů, který nastal v 18. a 19. století, stalo jedním ze čtyř svatých židovských měst (společně s Jeruzalémem, Hebronem a Safedem) a  pozemským zástupcem jednoho ze čtyř živlů, a to vody.

A k vodě jsme také měli namířeno. Sešli jsme nejdříve z ulice Doni Gracie po pozvolném kamenném schodišti k devadesátce, která tady vroubí severní pláže Tiberias. Slunce už zapadlo, jen z protějších pustých svahů Golan ještě zlatě sálal jeho odraz. A mě dochcípala baterie ve foťáku, takže jsem poprosil Janinku, ať svým chytrým telefonem snímá za mě. Už beztoho začala u oněch hradeb, ačkoli si říkala "Nebudu fotit, nebudu fotit, nebudu fotit!" Ale když viděla tu záplavu barevných květů, nevydržela…

Devadesátka ty pláže "vroubí", avšak sama je vroubena řadou domů a zdí, které na ty pláže nedovolí vstoupit. Pláže ty patří k některým z lepších hotelů, anebo některým z bohatších občanů. Ti mají své haciendy a palácky na svahu nad devadesátkou. Z jedné zahrady odtamtud vede ke pláži lávka přes ulici. Ale přece jen se nám podařilo k jezeru se dostat. Museli jsme nejdříve dojít k náměstíčku Skotit, což je vlastně kruhový objezd, na kterém se severojižní devadesátka noří kolmo na západ do centra Tiberias. Vnitřní kruh objezdu je ozdoben letitou olivou, určitě několik set let starou. Takže možná zde není kruhový objezd kvůli dopravě, ale aby se uchrámila ona oliva, jinak stojící magistrále v cestě…

Došli jsme na teď už opuštěné tržiště, ozdobené mnoha drobnými dílky místních umělců. Vedlejší ulička nás zavedla ke dveřím do kostela sv. Ondřeje (St. Andrew's Church) zatím mě neznámé církve skotské (Church of Scotland), vlastně skotiánské (když je nejspíš odvozena od církve anglikánské). Zdá se, že to Skotové s tím odtržením myslí docela vážně… Modlitebna je plná, stále jsou ještě Velikonoce. Nahlédnu jen zvenčí okny, víc neruším.

Nakonec jsme nedorazili až k samému břehu, ale k promenádě, která vede po navigaci asi dva až tři metry vysoké. Mraky nad jezerem už temněly, na hladině zachraňovala světlo ještě bělostná loď. A bylo k sedmé hodině, v plánu máme povečeřet venku. Promenádu lemovala řada vináren, pizerií a hospod, my si sedli hned na první zahrádku. Rovnou k zábradlí, abychom měli výhled. Nu a když u jezera, tak jsme si objednali rybu. Tu petrovskou jsme si již odbyli, tak jsme si poručili pstruha. A tentokrát ne jednu porci a dva talíře, ale rovnou dvě porce. A když rybu, tak taky víno, bílé. Chardonney z Gamly.


Správně připravit čerstvou rybu trvá nějakou chvíli, abychom si ji zkrátili, dostali jsme obvyklý couvert: misku s nadrobno nasekanými zelenými lístky (petrželka?), v tom jakási bílá zrnka (rýže?), zalité olivovým olejem, k tomu pitu. A protože najednou padla tma, dostali jsme na stolek i svíčku ve skleněné kouli. Klid rušil katamaran, na němž zněla randálová muzika z vytuněných reproduktorů. Možná to byla loď, vlastnoručně postavená proslulým izraelským zpěvákem Daveedem Smadarem. Daveed je zakladatelem a zpěvákem proslulé izraelské hudební skupiny Hava Nagilla (jejíž jeden člen je Čech). A jeho skupina kombinuje "jewish electric folk" s klezmerem. A žije v Tiberias. Možná šlo jen o nějakou reprodukci – ony když se reproduktory přemodulují, tak není moc poznat, co se z nich sype…

Katamaran nakonec zakotvil u červeně blikající bójky, a my konečně dostali své ryby. A pochutnali jsme si na nich stejně, jako kdybychom seděli u rybáře ve Štampachu v Kokořínském údolí. Tady ovšem na svůj díl čekaly i místní kočky, i dostalo se jim ho. Než jsme dojedli, nastala tma téměř egyptská. A na protějších golanských svazích se rozsvítily čárečky světel. Což Janinku udivilo. Co to tam svítí? Lidská sídla. Není to tam pusté! A proč to jsou čárečky? Protože tamní vesnice jsou velice sevřené – a většinou za plotem. Aby nezabíraly zemědělskou půdu, a aby se daly dobře bránit.

Ale teď se nad hladinou Kineretu linul mír, který nenarušil ani účet. Tři sta šekelů, inu – dávali jsme si do nosu! Stálo to za to.



Sešli jsme pak ještě o něco jižněji, až na samý konec promenády. Nábřeží zde zdobí plastika, znázorňující jezero. Dva kusy asi tři metry vysokého ocelového plechu ční proti sobě, díra mezi nimi je tvarovaná podle mapy Kineretu. Ne levé straně svítí displej s aktuální výškou hladiny. Ta by se měla pohybovat mezi kótami -208,80 a -231.00 metrů pod mořem. Kdyby to mělo být výše, nejspíš se zvedne stavidlo dole u Jardenitu, kdyby níže, muselo by se zastavit čerpání do národního rozvaděče vody. Teď zrovna je hladina někde v těchto limitech, displej ukazuje  minus 212 metrů a 480 milimetrů. Zřejmě výsledek měření z oněch tří křížů, na které jsem v poledne shlíželi z Hory Blahoslavenství.

Začíná se podstatně ochlazovat, vracíme se k hotelu. Zítra nás čeká náročný den.

Ale o tom až příště.

Prožito v Izraeli na neděli Zmrtvýchvstání 27. března 2016, zapsáno v Praze na Lužinách ve středu 13. července 2016.
*


Vyprávění z roku 2006:
Mír v Tiberias

Minulé díly vyprávění o letošní cestě do Izraele viz na blogu Šamanovo doupě, záložka Izrael. (Fotky jsou zde z nějakého technického důvodu ostřejší než na Psu.)
Cestopis Mír v Izraeli z Šamanových předcházejících tří cest po Izraeli seženete u knihkupců, na besedách s autogramem přímo od autora, anebo u vydavatele.

Fotogalerie z minulých návštěv Izraele: mir-v-izraeli.blogspot.cz
Viewing all 1335 articles
Browse latest View live